Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Рени и Иванина да покажат червени домати - трябва да са узрели Лабрадорите или поне първите (О, пропуснала съм поста на Рени от Гергьовден :) - браво, Рени!). Моите имат средни доматчета, но продължават усилено да цъфтят и връзват. Реших да премахна първите едри цветове на някои сортове, при които се открояваха по големина бутончетата. Дори да съм сгрешила, не е фатално. :) Мисля, че при някои сортове не се налага.
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

orkud написа:
Миша написа:
ivrabetsa написа:Дааа в хубава страна страна живеем,с хубави хора! :ufff:
Я стига! :evil: Хората са еднакви по целия свят, ако не беше така, само в Бг щяхме да имаме затвори, глоби и т нат.
Що не обърна внимание, че жената е доволна от това, което е споделено и с което е успяла да отгледа страхотни разсади, това от същите "хубави " хора ли е , мразя да слагате всички в един кюп, ако вие се отъждествявате с тия хора, аз и моите близки и познати категорично са извън тази категория :evil: Не лепете етикети! :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Провокира ме този пост. Вероятно vrabetsa е отговорил без да се замисли, понякога влизаме в някакъв калъп и отговаряме механично, без да влагаме мисъл и разсъждение, а просто по така наречената....инерция
Поздравявам Миша за отговора и съвсем не на място споделям притча

Πpитчa зa тoвa ĸaĸви ca xopaтa oĸoлo нac

B eдин oaзиc дълбoĸo в пycтинятa пpиcтигнaл измopeн пътниĸ, пийнaл cи вoдa oт извopa, пoceднaл дa пoчинe и пoпитaл cтapeцa, ĸoйтo cи пoчивaл нa cянĸa, близo дo вoдaтa:
- Kaĸви xopa живeят тyĸ нa тoвa мяcтo, иcĸaм дa ce ycтaнoвя тyĸ зa пo-дългo вpeмe.
Cтapeцът мy oтгoвopил c въпpoc:
- Paзĸaжи ми ти пъpвo, ĸaĸви xopa живeят тaм, oтĸъдeтo ти идвaш?
- Xopa c лoши пoмиcли и нaмepeния, ĸoитo миcлят caмo зa ceбe cи – oтвъpнaл мъжът.
- Ha тaĸивa щe пoпaднeш и тyĸ – мy oтвъpнaл cтapeцът.
Mъжът oпaĸoвaл бaгaжa cи и пoeл oтнoвo пo cвoя нeзнaeн път.
B cъщия дeн дpyг пътниĸ ce пpиближил дo вoдaтa, зa cи пoчинe и дa пиe. Bидял cтapeцa, пoздpaвил гo и пoпитaл:
- Kaĸви xopa живeят нa тoвa блaгocлoвeнo oт бoгa мяcтo?
Cтapeцът oтнoвo oтгoвopил cъc cъщия въпpoc:
- Paзĸaжи ми ти пъpвo, ĸaĸви xopa живeят тaм, oтĸъдeтo ти идвaш?
- Πpeĸpacни, чecтни, гocтoпpиeмни, дpyжeлюбни и дoбpи. Mнoгo ми e мъчнo зa тoвa, чe тpябвaшe дa ce paздeлим и тe мнoгo ми липcвaт.
- Taĸивa xopa щe нaмepиш и тyĸ – oтвъpнaл cтapeцът.
Зaпитaли възpacтния мъж:
- Kaĸ мoжeш дa дaдeш двa paзлични oтгoвopa нa eдин и cъщи въпpoc?
Бeз дa ce зaмиcля, cтapeцът oтвъpнaл:
- Oчитe ни ca oтвopeни ĸъм тoвa, ĸoeтo нocим в cъpцeтo cи, caмo тoвa мoжeм дa видим. Чoвeĸ, ĸoйтo нe e нaмepил нищo дoбpo в дpyгитe, нe мoжe дa нaмepи нищo xyбaвo, нитo тyĸ, нитo нa ĸoeтo и дa e дpyгo мяcтo!

И за да не спамя, без да пиша по темата, нека се похваля, имам първия завръз доматчета ...
Абсолютно е така.
Това е правило потвърдено от много места.
Например североамериканските индиянци казват:
Добрите хора виждат добри неща.
А аз винаги съм споделял, че красотата е в очите, които гледат.
:mrgreen:
И за да не спамя, тук е студено и не съм садил нищо.
MotacillaAlba ! :daaa: !
Не можах да ви изпреваря тази година.
:mrgreen:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

troll написа: И за да не спамя, тук е студено и не съм садил нищо.
MotacillaAlba ! :daaa: !
Не можах да ви изпреваря тази година.
:mrgreen:
Здрасти Трол. Като гледам не е само студено а небето се е отворило над Монреал. При теб как е?
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Може ли сега да поставят примамки против поповите прасета, като вече са засадени доматите?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

alina написа:Може ли сега да поставят примамки против поповите прасета, като вече са засадени доматите?
може
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Миша написа:
alina написа:Може ли сега да поставят примамки против поповите прасета, като вече са засадени доматите?
може
Благодаря. :tzvetentze:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

alys написа:Рени и Иванина да покажат червени домати - трябва да са узрели Лабрадорите или поне първите (О, пропуснала съм поста на Рени от Гергьовден :) - браво, Рени!). Моите имат средни доматчета, но продължават усилено да цъфтят и връзват. Реших да премахна първите едри цветове на някои сортове, при които се открояваха по големина бутончетата. Дори да съм сгрешила, не е фатално. :) Мисля, че при някои сортове не се налага.
Алис, каква е тази работа с премахването на първите цветове? Не ми е известна. Защо трябва да го правиш? Не че, ще ми даде сърце, но така мисля, защото не зная каква е причината - моля те да споделиш.

Трол, миналогодишният ти рекорд за добив от 1 корен е ненадминат :ieeemyzh:
Аз съм в съревнование със себе си и за догодина си обещавам да издърпам сезона с още десетина дни, като направя моята т.нар. "оранжерия" малко по топла, с което да компенсирам тазгодишното изоставане на разсада заради студовете. По този начин ще удължа сезона и от другия му край (есенното устискване) и може би ще осъществя преследваната цел за 7 месеца в годината собствени пресни домати. :D
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

MotacillaAlba, на някои едроплодни сортове домати се маха първият едър цвят. Ако се остави, растението се "грижи" само за него, а другите изостават. Разглеждайки първите цветни бутони, забелязах по един много едър бутон, който е в пъти по-голям. Него го премахнах. Тук Миша е писала за това. Баща ми също ме посъветва да ги махам, защото се раждали огромни домати, при това не били вкусни. Миналия сезон тук-там премахнах, но после забравих. Сега реших, че и с един повече, и с един по-малко, все тая. Предпочитам да се развиват заедно. При Лабрадорите не съм махала нищо. Разгледах Трапезица и Бонония. При тях също не видях разлика. Но при сърцата имаше.
Не съм запомнила добре, но като че ли при хибридите не се наблюдава това явление. Ще ги наглеждам. :)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Махат се цветовете на доматите гигант, първия цвят е тип слънчоглед и от него се раждат "боксовите ръкавици", т.е. нагънат домат с много голямо дъно, понякога 2/3 от него се изхвърля, а същото в време големият домат е дръпнал силата на следващите в съцветието и те издребняват или растението ги абортира само
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Доматки
Изображение

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”