Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Дон Домат »

Аз съм още много зелен в тая работа, ама да кажа нещо.Занимавам се със зеленчуци от около 5-6 години, а с мой разсад от 3.Пробвал съм всички сортове които намерих по агроаптеките в наше село, а от миналата година и от интернет.Имам отделно място за около 60 корена, само за екперименти.Много държа на вкуса на зеленчуците, особено доматите.Те са ми слабост.
Моя съвет към Ивко и камерамен е да започнат с нещо по лесно.Ръгби, Рила, задължително втория, няма умиране кучето, макар, че ми е кисел и не ща да го видя.Жар, Прекос...
Някой хибрид също-Афен, Оптима,IGG.
За мен от големите си остават Розова магия и Фантазия, ама може да изкарат само 5 домата и после ко прайм.
Искам да кажа, че трябва да имате някои сигурни и други за екперимент.Не знам дали ме разбрахте.
:nazdrave:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

И аз получих миналата година семенца на домата Руми Варна от съфорумка -Къщичка :tzeluvka: Наистина е много вкусен, едър, родовит и ми стана абсолютен фаворит :daaa: Имайте предвид обаче, че е късен сорт и доста облистен и затова според мен не е за оранжерия. Навън също се представи отлично. Между Розов блян и Розова магия трудно правя разлика във вкуса, но магията ражда повече, затова и тази година ще заложа на нея.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

alys написа:Лидия, на коя фирма ти е Ръгбито?
Извинявай, че чак сега ти отговарям.Ръгбито ми е на Геосем.По-късно ако успея ще пусна и снимка на пакетчето.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 371 пъти
Получил благодарност: 1036 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Миша написа:
хортензия написа:На мен ръгби не ми допадна, също от Геосем... Не знам дебела ципа, суховат един такъв хлебен ми е. Не ангажирам никого ,просто споделям мнение. Сещам се за една поговорка -На вкус и цвет тавариш нет :dovolen:
Иначе е идеален за оранжерия -не избуява като разсад в сравнение с директните сортове, къси междувъзлия и мнооого родовит :daaa:
Вкусът на доматите зависи много и от почвата, едни и същи сортове при различни условия могат да се различават доста драстично
При мен така става със Сърцето на Албена - сухи с кухини, но ръгбито ми беше супер.
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от cameraman »

Дон Домат написа:Аз съм още много зелен в тая работа, ама да кажа нещо.Занимавам се със зеленчуци от около 5-6 години, а с мой разсад от 3.Пробвал съм всички сортове които намерих по агроаптеките в наше село, а от миналата година и от интернет.Имам отделно място за около 60 корена, само за екперименти.Много държа на вкуса на зеленчуците, особено доматите.Те са ми слабост.
Моя съвет към Ивко и камерамен е да започнат с нещо по лесно.Ръгби, Рила, задължително втория, няма умиране кучето, макар, че ми е кисел и не ща да го видя.Жар, Прекос...
Някой хибрид също-Афен, Оптима,IGG.
За мен от големите си остават Розова магия и Фантазия, ама може да изкарат само 5 домата и после ко прайм.
Искам да кажа, че трябва да имате някои сигурни и други за екперимент.Не знам дали ме разбрахте.
:nazdrave:
Добивите общо взето не ме интересуват. Този мой избор е направен на база вкусни домати. Не е необходимо да избирам леки сортове. Колкото до Пондеросата- тя беше първият сорт, за който бях сигурен, че търся. Обърнах Варна за нея. По-лесно бих се отказал от "сърцето на Албенга", отколкото от интуицията си. Освен това имам много място. ще посея повече, пък квото излезе. :ieeemyzh:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

cameraman написа:Нали стана ясно, че тази пролет ми е първата пролет, първата селекция, първия разсад, първото засаждане... :ufff:
Всяко нещо, си има първи път- и то най се помни. :nod:
Като например аз, преди години като поех градинарството съм застанала пред една тараба със семена на пазара ни с търговец възрастна жена, и не зная какво търся. :hmmm:
Казвам, искам ранни вкусни домати.
Тя ми предлага Рила и казва- Няма да сбъркаш, с тях откриваш и с тях закриваш сезона.
Сях ги, докарах ги рано до плод и до края на октомври червенееха отрупани с китки домати.
На съседа му се изгледаха очите в края на сезона :shock: , все цъка с език ...бре че хубави домати.
Разбрах го- ядът му се. :hmmmmmm:
Взех едно найлоново чанте и щедро му го напълних, а той доволен. :P
След ден, два го питам - как бяха доматите!?
Той се засмя свенливо( да не ме обиди) направи гримаса сякаш е ял лимон и изрече - много са кисели! :x
И от тогава, като се впуснах да търся маминия вкусен сорт Идел :oops: , идея си нямах че имало по- вкусни домати и от него.
Но училището Живот , ни ограмотява отвсякъде. :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 371 пъти
Получил благодарност: 1036 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Аз пък харесвам вкуса на Рила и изобщо домати с кисело-сладък вкус. Но Рилата си е за началото , после идват едрите вкусни с нежна ципа. И не забравяйте черните. Някои от тях са невероятно вкусни. А пък салатка от червени, тъмни , жълти и оранжеви си е направо картина. Нямам търпение да сея, но не знам с това странно топло време през януари, дали няма да има сняг през април.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

lidiq_macka написа:
alys написа:Лидия, на коя фирма ти е Ръгбито?
Извинявай, че чак сега ти отговарям.Ръгбито ми е на Геосем.По-късно ако успея ще пусна и снимка на пакетчето.
И моите са на Геосем. ММ много ги хареса. За мен писах вече. :)
Сърцето на Албенга го бях опитвала много отдавна и нищо не стана тогава (малки, кухи...), но тази година имах един корен отрупан с домати и си бяха хубави. Експерименталните винаги са по 1-2 растения. От черните опитах биволското сърце, но нещо не усетих някакъв специален вкус, заради който да го повторя. Черита - от любопитство ще бодна семена от хибриди, втора година. Интересно ми е какво ще се получи. Лесно ще ги махна, ако не са хубави.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

МГХ написа:Аз пък харесвам вкуса на Рила и изобщо домати с кисело-сладък вкус. Но Рилата си е за началото , после идват едрите вкусни с нежна ципа. И не забравяйте черните. Някои от тях са невероятно вкусни.
Черните домати, най ги ценя през зимата! :daaa:
Предлагат ги в Кауфланд , заедно с червените пластмасови, розови що годе..., и чери.
Единствено Черните и Черито за мен са с вкуса на летните домати. :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
denitsavm

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от denitsavm »

Хайде, отваряйте новата тема ... тази се препълни вече :angelche:

Да не отварям аз, че от домати не разбирам
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”