от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivanina »

tanasaki написа: Май 4, '18, 06:36
Ясно се вижда мъхът по листата, което ми изглежда , някак необичайно като за круша. :hmmm:
И Давид има същите листа. Даже в началото си мислех, че са ми пратили един и същ сорт защото и по форма на плодовете си приличат доста.
..................................................................
Махни още сега едното клонче което разте изправено. То е излишно и колкото по-рано го махнеш толкова по-добре. Отделно Пас Красан прави много сгъстена корона и ако я разредиш още сега няма да навреди ;)
Благодаря за пояснението за мъхестите листи, tanasaki ! :dovolen:
А средното клонче- водач го премахнах, с което разбрах че преследваме формата Чаша на короната. :nod:
Честно казано, на този етап нямаше да се сетя да оформям короната, понеже са сегашни пролетни млади филизи и за фризурата му щях да мисля, чак идващата пролет.
Кое ми прави впечатление обаче?- това, че Новембра пристигна при мен фиданка с изрязани на по две, три пъпки чепчета от началния миналогодишен прираст.
Значи ли това, че трите основни клона които сега съм оставила на стеблото на Пас красан, ще трябва напролет да ги съкратя на две пъпки ?
Благодаря за полезните съвети които даваш! :tzvetoman:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

ivanina, Новембрите бяха изрязани от Пламен, за да получат и останалите желаещи калеми. И моята Новембра е почти толкова разлистена и мъхеста, но ме притеснява свитите листа за разлика от другите ми круши ... които имат вече оформени плодове :daaa:
С калемчетата от Танасаки:
Изображение

Изображение

Изображение
Дано се задържат, има и още но не снимах всички, хванали са се и 2 черешки ван, една гола праскова, ябълки няколко :stiskam: Наско :daaa: Благодаря!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

А средното клонче- водач го премахнах, с което разбрах че преследваме формата Чаша на короната.
Пас Красан на чашовидна?! Това ще е интересно да се види. Ако наистина си го решила имаш два варианта. Единия си е стандартен при който сега можеш да откъснеш връхчетата на сегашните "водачи" за да не растат много щом ще ги махаш зимата. Другия вариант ти е това:
tanasaki написа: Мар 31, '18, 21:05
peterstamov написа: Мар 31, '18, 15:41 Каква е таз безлидерна корона формировка "закъсняла чаша"?
Грубо казано това е свободностяща корона която след 4 -5 година и се маха водача. Идеята е първоначално да не се режи изобщо за да почне да плододава по-рано и дървото да остане по-малко. Когато влезе в плододаване с премахването на водача се постига по-голямо просветяваме във вътрешната част на короната.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivanina »

polyabs написа: Май 5, '18, 00:38 ivanina, Новембрите бяха изрязани от Пламен, за да получат и останалите желаещи калеми.
Еми, за това не се сетих...:hmmm:
Само ми мина през главата въпросът- как пък се сдоби и с калеми, наш Пламенчо?! :hmmm: ....оправно момче ще да е! :mrgreen:
Поли, виждам че си голям майстор по присадките - Браво за добрия резултат! :tzvetentze:
Много ми се ще, и аз да го мога това- да опитам да направя разцеп с овощарското ножче и да пъхна калемче, и все изпускам подходящото време. :ufff:
...а, много ме разсейват и розите край дръвчетата.... :twisted:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

Поли, браво за присадките :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

kim написа: Май 5, '18, 12:37 Поли, браво за присадките :daaa:
+1.При мен от 15 крушови присадки само три калема са съсухрени и явно загинали.Останалите са в различни фази,но явно заради необичайно студеното време тук,са доста по неразвити от тези на Поля.Но колкото се радвам на успеха толкова съм ядосан,защото един домашен любимец се заиграл със записките ми, и помня идентичността само на половината калеми :mrgreen: !
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

Присадена кайсия, не знаен сорт. Вкусна, сочна и ароматна.
Взела, че тръгнала, направо я бях забравила. :ieeee:
Присадена миналото лято на спяща пъпка на някаква саморасла слива.
Малко ниско май съм я направила :hmmm:

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

ivanina не мога да кажа че съм майстор, тази година се пробвах за първи път и не всички калеми се хванаха, но над 50 процента - да :stiskam: и се ядосвам че от години имам мерак да се пробвам, и все ме беше страх, а то не било трудно :daaa: Първо се пробвах на някакви случайни клонки на не плодни дървета да ми свикне ръката с движенията и ножа, сега съм се заканила догодина да си събера от рано калеми и да продължа с тези дървета които не харесвам и на никой не давам да скубе и пипа самораслите сливи във двора :lol: .... опитай и ти.
ivrabetsa Хвана ли се някой калем от ласкавата, или за тях е рано да се каже? И аз не записвах калемите на кое дърво какво присаждах защото за един ден трябваше да набуча 20 ина сорта .... и сега което се хване и тръгне, като върже се надявам да разпознаем ....
Моите праскови тази година се разболяха от къдравост, явно сме изтървали някое пръскане есента ... и сега са с големи поражения, пръскаме, торим с амониева селитра и поливаме, дано преживеят и се оправят, миналата година така ми бяха част от кайсиите в близост до тях .... :hmmm:
Ким малко ниско, но важното е че е тръгнала, сложи и някоя мрежичка против гризачи, а зимата някое найлонче против студове докато заякне, и аз направих една саморасла млада слива и сложих череша и изобщо не се сетих че е ниско :hmmm: ама нагоре беше много тънка и не пасваше ....
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

polyabs написа: Май 7, '18, 01:17
Ким малко ниско, но важното е че е тръгнала
:daaa: Мисля, че колкото по-ниско, по-добре. Така изскачащите саморасляци отдолу, няма да дърпат за себе си. :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

kim , по кое време зрее този сорт кайсия ?
А това металното,защо е в ствола на дръвчето ?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”