от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

tanasaki, ако можеш да направиш същата класация за дюли и праскови ще съм ти мнооооого благодарна.

Имам въпрос: АГРА-та в Пловдив наближава и искам да си купя от там 3 плодни дръвчета:
- дюля
- праскова
- синя слива

Сега за всяко от тях:
- ДЮЛЯ
Има 1 сорт, наричат ги КАБА-ДЮЛЯ, който е нещо като комбинация между дюля и ябълка. Абе дюля си е, но е по-крехка. Не е жилава и е много вкусна. Спокойно може да се консумира и сурова. Имате ли идея как се казва сорта???

- ПРАСКОВА
Търся онзи сорт от едно време, който като го гризнеш устата ти се пълни със сок. Сочни, ароматни и големи. Четох за 1 сорт "Хале", но не съм сигурна, че е той. Помагайте, моля!

- СИНЯ СЛИВА
Колегата ми се похвали, че имал от 10 години 1 синя слива "Стенли", която давала огромни сливи. Обаче пуснал канал от кочината до сливата и от силната тор сливата му изгоряла. Поръча от Аграрния Институт в Пловдив 1 за мен и 1 за него, обаче аз в Интернет намирам само 1 сорт "СтенлЕЙ", който е най-обикновени сливи като големина. Онези на колегата били много сладки и въобще разкошни. Имате ли изобщо идея за какво говори той?

Благодаря предварително!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

tanasaki , ти и фиданки ли предлагаш освен калеми ?
Бих искала сортовете :
13. Новембра
53. Конкорд ( или 39. Генерал Льоклер ) Кой от двата да бъде , те нали са дъщерни сортове на Деканка на комисията ?
29.Давид
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

ако можеш да направиш същата класация за дюли и праскови ще съм ти мнооооого благодарна.
Не мога да коментирам нещо върху което нямам наблюдение ;)

- ДЮЛЯ
Има 1 сорт, наричат ги КАБА-ДЮЛЯ, който е нещо като комбинация между дюля и ябълка. Абе дюля си е, но е по-крехка. Не е жилава и е много вкусна. Спокойно може да се консумира и сурова. Имате ли идея как се казва сорта???
Предполагам говориш за това: https://www.ivandimov.net/bg/subcategory/drugi/dyulya/" onclick="window.open(this.href);return false; или за майка й пазарджишка ябълковидна дюля!
- ПРАСКОВА
Търся онзи сорт от едно време, който като го гризнеш устата ти се пълни със сок. Сочни, ароматни и големи. Четох за 1 сорт "Хале", но не съм сигурна, че е той. Помагайте, моля
На такова описание отговарят почти всички праскови. Ако не е Хале който зрее в началот на Август, сигурно е Редхейвън който зрее началот на Юли


- СИНЯ СЛИВА
Колегата ми се похвали, че имал от 10 години 1 синя слива "Стенли", която давала огромни сливи. Обаче пуснал канал от кочината до сливата и от силната тор сливата му изгоряла. Поръча от Аграрния Институт в Пловдив 1 за мен и 1 за него, обаче аз в Интернет намирам само 1 сорт "СтенлЕЙ", който е най-обикновени сливи като големина. Онези на колегата били много сладки и въобще разкошни. Имате ли изобщо идея за какво говори той?
Единствените сини сливи които стават много големи са така наречените Японски сливи, но те са кръгли. Ако не става дума за тях нямам и идея за какво става дума.


tanasaki , ти и фиданки ли предлагаш освен калеми ?
Само калеми! Макар, че мога да подаря една фиданка Бананова ябълка с обищанието че ще получавам редовно снимки и два три плода. :D
13. Новембра
53. Конкорд ( или 39. Генерал Льоклер ) Кой от двата да бъде , те нали са дъщерни сортове на Деканка на комисията ?
29.Давид
Новембра тази година заложи прекалено много плодни пъпки и няма листни пъпки за присаждане. От нея лятото или другата пролет.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

По какво се познава, че вече може да се присаждат калеми? Казано с други думи, как да разбера, че моментът е подходящ за присаждане. И още нещо - присажда се по-късно зреещ на по-ранен сорт, а не обратното или няма голямо значение? Ако не е спазено правилото, какво се очаква - да не плододава или нещо друго като лоша реколта, например?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

tanasaki , при описание на ябълките,би ли писал и кои сортове могат да се отглеждат по биологичен начин -
без всякакво пръскане или с много малко пръскания.
За крушите беше писал,че това е Боскова масловка.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от gora »

Зашеметяваща колекция ог круши!!! Поздравления!!!
apis, mрисажда се под кора когато цъфнат джанките.
"Бъдещето не е това, което беше"
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

gora , на пъпка не се ли прави лятото , а сега на калем.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

apis написа:gora , на пъпка не се ли прави лятото , а сега на калем.
Сега е на будна пъпка, лятото на спяща.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

alys написа:По какво се познава, че вече може да се присаждат калеми? Казано с други думи, как да разбера, че моментът е подходящ за присаждане. И още нещо - присажда се по-късно зреещ на по-ранен сорт, а не обратното или няма голямо значение? Ако не е спазено правилото, какво се очаква - да не плододава или нещо друго като лоша реколта, например?
Върху късен сорт може да присаждаш ранен,средноранен и късен,а в/у ранен е добре да е също ранен,защото подложката по-рано приключва вегетацията.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

sylay написа:
- ПРАСКОВА
Търся онзи сорт от едно време, който като го гризнеш устата ти се пълни със сок. Сочни, ароматни и големи. Четох за 1 сорт "Хале", но не съм сигурна, че е той. Помагайте, моля!

- СИНЯ СЛИВА
Колегата ми се похвали, че имал от 10 години 1 синя слива "Стенли", която давала огромни сливи. Обаче пуснал канал от кочината до сливата и от силната тор сливата му изгоряла. Поръча от Аграрния Институт в Пловдив 1 за мен и 1 за него, обаче аз в Интернет намирам само 1 сорт "СтенлЕЙ", който е най-обикновени сливи като големина. Онези на колегата били много сладки и въобще разкошни. Имате ли изобщо идея за какво говори той?

Благодаря предварително!
Ако избереш сорта Хале ,който е много добър,трябва да знаеш,че е самостерилен и ще е нужно още едно дръвче от друг сорт цъфтящ по същото време за опрашител! Сливовия сорт Стенлей(което е правилното име) е наистина много едър и вкусен!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”