от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

Здравейте, дали ще е проблем ако се направи сега присаждане на дръвчета, а след седмица температурите паднат до -3 както се очаква.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Аз присаждах вчера и днес. Мисля че не е проблем за калемите след като са стояли в хладилника на студено заспали до сега, но е проблем за напъпилите и цъфнали дръвчета :snif: имам цъфнали 4 праскови, и останалите праскови, кайсии, сливи всичко е полуотворено....
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

tanasaki ,какво е твоето мнение за присаждането на калеми и последващо застудяване ?
Дали да се избързва и да се ашладисва през март,или да се чака април ? Но понякога през април вече всичко е цъфнало.

polyabs ,тази пролет кайсията и зарзалата задържаха до края на март.
Но парагвайската нектарина цялата е в розови бутончета,миналата година имаше няколко плода.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

apis написа: Мар 23, '18, 09:20 tanasaki ,какво е твоето мнение за присаждането на калеми и последващо застудяване ?
Дали да се избързва и да се ашладисва през март,или да се чака април ? Но понякога през април вече всичко е цъфнало.
Вчера започнах да яета една стара книга и там за присаждането писаха, че е хубаво да е Февруари за черешата. Та щом на черешата не вреди, би трябвавло и на другите видове да не навреди студа.
Иначе аз присаждам под кора. Там искам-неискам чакам Април за да започне сокодвижението.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Deleted User 3996

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 3996 »

Февруари го дават само за черешите ! Успешно съм ги присаждал преди години по този метод от старите книги.
Но и през март съм имал голям успех на чип бъдинг.
Ябълки и круши не вярвам да става през Февруари, но не съм опитвал.


Апис, важно е калемите ти да не са развити и да са в дълбок покой. Тогава може да присаждаш и през май.
Моите ги държа в хладилника на около 4 градуса .
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivanina »

tanasaki написа: Мар 15, '18, 23:52 Нямам периферия :snif:
...е, не може така - все някъде трябва да имаш излаз към път ... :hmmm:
Не бягай от розите!...и това че ще бъдеш новатор - рози край крушите , може да ти донесе Име и Слава в овощарския бранш. :D
Ей го, и Тихомирчо- бивш Ацерохолик, днес сънува и сади рози край Ацерите! :twisted:
...аз пък садя Ацери край розите...а сега искам да сложа и някоя друга крушка, за похапване като обхождам огромното си имение. :nod:
tanasaki, страхотна класация на сортовете круши в овощната градина си направил.
А колекцията ти е внушително голяма!
Респект към умението и положения ти труд! :tzvetentze:
Заинтригуваха ме тия два сорта
Новембра
Конференция
Втората я намирам налична в един разградски разсадник Криси и ще моля Тишо , за кратък отзвук ако е купувал дръвчета от там.
За Новембра не намерих информация и ще те моля да подскажеш от къде може да се намери този "божествен" вкус, сорт.
И не приемай на шега предложението в един по- преден пост, за поръчка на това дръвченце от някой чужд сайт....
кой няма да иска такава вкусна круша в градината си!? :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 3996

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 3996 »

ivanina написа: Мар 24, '18, 14:00
tanasaki написа: Мар 15, '18, 23:52 Нямам периферия :snif:
.
Заинтригуваха ме тия два сорта
Новембра
Конференция
Втората я намирам налична в един разградски разсадник Криси и ще моля Тишо , за кратък отзвук ако е купувал дръвчета от там.

Познавам се лично с човека, свестен е, но за него работят всякакви хора и дано не са объркали табелките със сортовете.
Вземи си и ако не се окажат същия сорт, ще ти дам от моите дръвчета Конференция калеми да ги присадим.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivanina »

Тихомир написа: Мар 24, '18, 14:09 Познавам се лично с човека, свестен е, но за него работят всякакви хора и дано не са объркали табелките със сортовете.
Вземи си и ако не се окажат същия сорт, ще ти дам от моите дръвчета Конференция калеми да ги присадим.
Благодаря, Тишко! :tzvetentze:
Сега ще си поръчам, и нещо друго сигурно ще добавя. :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

ivanina , tanasaki писа ,че ако имаме познати,които пътуват до Украйна или до Словакия,могат да донесат.
В Словакия са скъпи,а от Украйна транспорта бил труден.
Т.к. сега няма калеми от ,,Новембра,, , а ще има след една година.
И ако искаме готови дръвчета,трябва да търсим разсадници в чужбина.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Най-лесния начин за получаване на цяло дърво е да се поръча от Румъния, по нещо "като Еконт" да дойде до първия град след границата от там се взима и се прибираш в БГ. Ето един такъв разсадник http://www.zdravan.ro/par/novembra. Другия вариант е Украйна есента, най-вероятно пак ще ходя, ако стане както съм го планувал може да мога да взема повече бройки.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”