от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

tanasaki написа:
Сорта, който търся прилича най-много на Уилямс
Уилямс или Вилямова масловка както е известна още. При теб трябва да зрее края на Август. Аз мислех че става дума за Юли.
Много благодаря! Като ученичка не съм си и помисляла, че някога ще садя дръвчета, домати и т.н. Кой да обърне внимание на месеца, през който зрее даден плод. А в кой период би било добре да засадя круша и още нещо, в което не съм сигурна - колко голямо дръвче да си търся? Според ММ по-голямото дръвче било по-добре (но дали ще се прихване)? Имаме няколко неуспешни опита при закупуване на гол корен. Пет круши растат, но още нищо не знам за тях, защото са купувани без да се знае сортът. А всичките ни стари дървета са зимни круши. Харесвам си ги и тях, само да дават плод.
А от ябълките ще си търся Фуджи.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Кой да обърне внимание на месеца, през който зрее даден плод. А в кой период би било добре да засадя круша и още нещо, в което не съм сигурна - колко голямо дръвче да си търся? Според ММ по-голямото дръвче било по-добре (но дали ще се прихване)? Имаме няколко неуспешни опита при закупуване на гол корен
Тук нещо не мога да схвана въпроса ти?! Иначе ето ти Фуджи http://exoticplantsbg.com/product/379/a ... aztec.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Но ако имаш нужда от помощ за закупуване на минимално количество бройки, много хора биха се включили от форума :daaa:
Търся си компания за пътуване, т.е. някой който има два-три дена свободни да разгледаме Одеса. :nod:
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Di_Va »

Алис, не знам дали Фуджи е добър избор? Говоря само от собствен, нусполучлив опит, без претенции за професионално мнение.
Фуджи много ни харесваха (като си ги пазарувахме от магазина :lol: ) и заради това купихме две фиданки, засадихме ги и вече шеста година - Нищо! За съжаление не помня от къде ги взехме, :hmmm: върти ми се Агра, ама не съм сигурна...тази година не знам, дали ще им дадем още шанс, или ше ги вадим. Та така с нашия опит с Фуджитата.
Възможно е да сме улучили менте производитер, разбира се, така че добре проверявай!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Дърветата колко големи са станали вече? Просто ми е интересно. Тази година заловили ли са плодни пъпки? Иначе Фуджи е силно чуствително на струпясване и на брашнеста мана.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Di_Va »

Според мен са достатъчно големи, имаме още една, купена от нас ябълка -
Виста бела, садена година по-рано, която плододава вече три години! Та това ми дава основание да мисля, че Фуджито нещо го не бива! Без да съм сигурна, че е от сорта.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от wrong dreamer »

Di_Va не вади и не хвърляй. Можеш да ги преашладисаш. /знам и сложни думи /.
Фуджи Ацтек е отличен избор. Продадоха се много и няма да имаш проблем с калеми.
Всъщност, има ред неща при засаждане от гол корен. Съкръщава се короната, също и корените, слага се подходяща , рохка почва, не се утъпква , а се полива обилно и почвата си сляга сама , и т.н. А фира винаги има. Моя заек Роджър ми е изял около 350 - 400 евро, но пък него го сполетя зла участ. Хвана го Лисана. Аз го проклех, но клетвата не хвана. Обаче даде разсейки и през лятото му намерих кожата.
Късмет на всички.
За по запалените - опитайте крушата Сиси - мутация на Хайланд.
:stiskam:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Di_Va »

Е, спаси ги тази година :lol: !
За догодина не обещавам ;) .
Това с ашладисването/присаждането не го владеем, нито аз нито ММ, нищо, че си купих ножче за целта :D .
Опитах тази година да ашладисам една дивачка круша със сорт, който заварихме на двора - много вкусна и също толкова нетрайна круша, която обаче е на път да загине. Не вярвам, да се получи :snif: .
Имаме и заварена ябълка, също някакъв стар сорт и тя много вкусна, ( мисля, че е червена превъзходна), и също на достолепна възраст. Би било чудесно, ако успеем да вземем калеми от нея и да ги присадим върху т.нар.Фуджи.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

Di_Va написа: Това с ашладисването/присаждането не го владеем, нито аз нито ММ, нищо, че си купих ножче за целта :D .
Опитах тази година да ашладисам една дивачка круша със сорт, който заварихме на двора - много вкусна и също толкова нетрайна круша, която обаче е на път да загине. Не вярвам, да се получи :snif: .
Имаме и заварена ябълка, също някакъв стар сорт и тя много вкусна, ( мисля, че е червена превъзходна), и също на достолепна възраст. Би било чудесно, ако успеем да вземем калеми от нея и да ги присадим върху т.нар.Фуджи.
Никой не се е родил научен-и Мичурин е почнал от нулата :D .Важно е да имате желание-не е толкова сложно.След около месец(в зависимост от местоживеенето)откриваме сезона и ще споделяме опит тук :daaa:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Di_Va »

Ми то със споделяне и четене май не става! Иска се опит повечко, ние бяхме такъв цирк онзи ден, уж четири ръце, а съм сигурна че нищо не направихме, ама пак ще се пробва :).
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

tanasaki написа: Тук нещо не мога да схвана въпроса ти?!
Въпросите са два - 1) кои месеци са подходящи за засаждене на нови дръвчета? 2) Дали по-голямо дърво се прихваща трудно? И аз не знам какво значи голямо, но съм виждала засадени в големи саксии в Бриколаж, примерно. От Елит ми бяха изпратили 5 сливи и един дрян. Нищо не се прихвана. От Екзотикплантс купих дъб, който също не се прихвана. Съкратихме и короната, и корена, но явно не е било достатъчно. Но пък от Екзотикплантс с дъба ми изпратиха калеми за сливи, някои от които ми се прихванаха. Кога ще плододават, не знам, но не се надявам да е скоро. А всички дръвчета, които ММ е купувал, се хващат. :)
Фуджи ми харесва като плод от пазара. Ще помисля дали да си търся дръвче, ако са склонни да се маносват. Само това ми липсва. :hmmmmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”