от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

sylay , на 18 и 19 стр. от тази тема ,tanasaki е дал класация и описание
на ранни и късни сортове круши от неговата колекция.

mimivd , поддържаме сорт Джонатан още от баба и дядо.
Мога да ти изпратя калеми.
А дръвчета съм виждала да продават от разсадник Червен бряг.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

mimivd написа: Юли 6, '18, 13:32
Та ,откъде да купя ябълка сорт Джонатан.
Щом толкова държиш на този сорт аз не бих рискувал да купя дърво. Щом и дръвчетата които съм купил от Англия и Чехия има където не отговарят работата е сериозна. За положението в БГ разсадниците е още по-плачевно.

Препоръчвам ти, следното!

Купи си една или две ябълки без значение от сорта. Направи го още есента когато отворят разсадниците и я засади и пролетта я присади с калем от сигурен източник. За тези които не могат да присаждат могат да я засадят в саксия и пролетта като стане време за присаждане ябълката се качва в колата със саксията и се отива с калем при някой който може и като се присади може да се сложе на желаното място.

Имаше една приказка за някакъв мохамед и и някаква планина ;)
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

Работата е там,че няма откъде да взема калем,затова искам точния сорт.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

mimivd написа: Юли 6, '18, 20:25 Работата е там,че няма откъде да взема калем,затова искам точния сорт.
mimivd , поддържаме сорт Джонатан още от баба и дядо.
Мога да ти изпратя калеми.
Видя ли!? Веднага излезна, ако се разпитам и аз мога да намера калем, но предпочитам apis да даде защото през колкото повече ръце мине толкова повече има шанс нещо да се обърка.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Asarina »

Аз също много исках да насадя Джонатан. Имахме в стария двор, баща ми я беше насадил. Преди 2 години купих от Господинов - Казанлък.
Дръвчето върви много добре, но още не мога да кажа дали отговаря на сорта.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

apis,благодаря ти за предложението!Ще потърся разсадника,ще се замисля и за варианта с калемите,но дръвчета до сега не съм присаждала.,незнам дали ще се справя.


Всъщност,колко време минава до плододаване.
Азарина,жалко ,че нямаш още лични впечатления,това щеше да ми е от полза .

tanasaki,ти си голям оптимист!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 191 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Мими и аз не бях присаждала, но благодарение на Танасаки се престраших но си трябват и инструменти и овощарска замазка и сега на 1 круша имам прихванати 7 различни сорта и на още много дървета по няколко. Молех се поне по един калем да се прихване, а то се прихванаха на 90%. Та не е беда да си купуш Джонатан от разсадник и след 3-4 година като даде плод, ако не отговаря тогава да присадиш. :daaa: Имаме толкова опит с цветята, няма да се даваме на едно дръвче я! Успех! :liubov:
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Може да съм разправял тази случка, може и да не съм, но добре е да го имате предвид и защо ви препоръчвам да вземете калеми.

В първата година в която започнах за засаждам дървета исках сорта Хардиева масловка . Стар сорт който е разпространен из цялата страна , много хубав сорт който може да се използва и като междинник . Отивам в разсадник , надежден разсадник в който си взех такава круша, която поради това,че не се търси много дървото беше престояло втора година в разсадника. Доста от сортовете като преседят една година в разсадника залагат плодни пъпки поради слабия разтеж . Това дърво имаше 9 такива пъпки и след прецъфтяването остана един плод. Който като почна да узрява започнаха съмненията, че сорта не отговаря, но тогава нямах такъв опит, но въпреки това реших да действам на сигурно и то друг разсадник пак закупих Хардиева масловка . Първото дърво се оказа Попска круша и второто дърво също се оказа Попска круша. И така се наложи да чакам 8 години докато третата Хардиева масловка която закупих се оказа това което искам. Отделно 20 % от закупените от БГ дръвчета не са ми отговаряли сортовете.

Объркването може да стане в доста моменти от производството на дръвчето. Това че една година е било точно не е гаранция, че следващата ще е същата.

От тук нататък вие си решавате.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

polyabs написа: Юли 6, '18, 21:25 . Та не е беда да си купуш Джонатан от разсадник и след 3-4 година като даде плод, ако не отговаря тогава да присадиш.
След като съм го практикувал това изпълнение и искам да имам хубаво дърво не бих го направил това. След присаждане в короната поне според мен дърветата не се развиват много добре.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от kim »

tanasaki написа: Юли 6, '18, 21:49
След като съм го практикувал това изпълнение и искам да имам хубаво дърво не бих го направил това. След присаждане в короната поне според мен дърветата не се развиват много добре.
Моите присадки в короната тръгнаха доста мощно, което ме радва,
но орязах почти всички останали клони от стария сорт.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”