от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

В някой разсадник в България дали има ябълка Honeycrisp. Видях в сайта на Атанасов и син, че я предлагат, но днес като им звъннах казаха, че са я продали на едро преди 2 дни заедно с Пилот. Пилот може би ще се намери, виждам че в доста разсадници го предлагат.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 572
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 156 пъти
Получил благодарност: 73 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от desunie »

Здравейте, от няколко месеца ви чета и искам да благодаря на всички за всяка споделена информация до тук.
Изключително ми помогнаха класификациите на tanasaki за ябълките и крушите. Респект към труда му! :daaa: :sbow:

Търся да посадя тази есен по едно дръвче ябълка, круша, слива, вишна. На ясно съм за ограниченията в опрашването на повечето сортове!
Спряла съм се съответно на:
ябълка - Пилот,
круши - Пас Красан и/или Новембра,
слива - чачанска лепотица,
Вишна - търся една едра, с тъмно месо, сладко-кисела, но нещо не се ориентирам по описанията в сайтовете на разсадниците. То и избора е доста ограничен!

Новембрата не я намирам никъде и се чудя от къде сте успяли да си я купите? :hmmm:
Пламен написа: Окт 20, '18, 19:18 В някой разсадник в България дали има ябълка Honeycrisp. Видях в сайта на Атанасов и син, че я предлагат, но днес като им звъннах казаха, че са я продали на едро преди 2 дни заедно с Пилот. Пилот може би ще се намери, виждам че в доста разсадници го предлагат.
... ще следя и аз за този Пилот! Днес прозвънях 5-6 разсадника и никъде я нямаше.
Всичките разсадници ми отговориха, че още не са започнали да вадят дръвчетата, заради закъснелия листопад тази есен.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

От разсадник ми отговориха,че дръвчета ще вадят след края на октомври,защото не са паднали листата.
И ако сега извадят и изпратят дръвче,ще изсъхне за 24 часа.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от vanina_g »

apis написа: Окт 22, '18, 23:34 От разсадник ми отговориха,че дръвчета ще вадят след края на октомври,защото не са паднали листата.
И ако сега извадят и изпратят дръвче,ще изсъхне за 24 часа.
Благодаря за инфото apis! Тъкмо се чудех дали не идва вече време за купуване ...
Значи чакаме началото, средата на ноември, нали така?
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

Зависи къде е разсадникът. Може и през декември да опадат листата. Затова трябва разсадникът да е при подобни условия с нашите и да може да се насадят дръвчетата. Тазгодишните ми се хванаха добре. Садих през пролетта.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

desunie написа: Окт 22, '18, 17:35
круши - Пас Красан и/или Новембра,
Не знам от къде си, но от доста фейсбък приятели разбирам че Пас красан не узрява добре в Северна България или всичките те я берат много рано. ;)
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

venetka70 написа: Окт 20, '18, 10:38
ardentbg написа: Окт 20, '18, 08:58
venetka70 написа: Окт 20, '18, 08:42 Списъка със сортовете плодни дръвчета за новия участък е готов, но се оказва, че съм пропуснала да включа нектарина.
Не ми е от любимите плодове, но дъщерята възропта сериозно и се налага и нектарина да избирам.
Тя ги харесва много като плодове , а участъка е наречен на нея, така, че няма как. Ще има и нектарина.
Можете ли да ми препоръчате някакъв сорт? Какво търся и аз не знам. Детето ги обича да са хрупкави, ама то май всички нектарини са такива. Аз през живота си едва ли и кило от този плод съм изяла и въобще не мога да имам критерии за вкуса им.
Както и да е. Добра душа съфорумна току що ми писа, че ми праща нектарина Фантазия. Благодаря :tzeluvka: :tzeluvka:
Тази година си посадих и аз Нектарина "ФАНТАЗИЯ".
Това ми препоръчаха като сорт на "Агра"-та в Панаира тази година. Нектарината "Фантазия" била най-едрата сред нектарините и най-много се купувала. Аз предпочитам повече класическите сочни и ароматни праскови, но заради майка ми боднах и 1 "ФАНТАЗИЯ".

Сега да си задам и моя въпрос:
ВИШНЯ
Какъв сорт да си купя?
Трябва ми за компоти и сиропи.
Има едни ниски дръвчета с меки, гъвкави клончета и тъмно-червени плодове. Растат обикновено по улиците пред къщите по селата в Южна България. Обаче когато попитам хората какъв е сорта всички вдигат рамене.
!!! НЕ ОБИЧАМ ДА РЕЖА ДЪРВЕТА.
За това моля помогнете с някой хубав самофертилен сорт.
:tzvetentze: Благодаря предварително!
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от vanina_g »

Хорааа, от понеделник дават да вали сняг! Аз пак да питам - да купувам ли днес и да садя утре, или може и в снега? :hmmm:
Хем ще понамокри малко земята, че е ужасно сухо :hmmmmmm:
И да, разсадника от който ще купувам е в нашия район - Атанас Узунов, аз се обаждах, каза да заповядам, ама да питам и вас!
Питам, защото тази година сама трябва да се оправям, миналата есен едната прасковка не ми се хвана, изобщо с дръвчетата все още съм мнооого зле :oops:
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от peterstamov »

Може да садиш до време замръзване на почвата!
May the Force be with You!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Отиди в разсадника на Аргир Живондов в квартал Беломорски. Има по-голямо разнообразие и по-голям шанс да излезе рова което си купила.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”