от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

Боскова масловка значи!
Добрее! Това ще търся. На каква възраст започват за плододават?
Имам в двора 1 круша. Не и знам сорта и тази година няма плодове. Мои колеги се оплакват от същото. Никога не съм и опитвала плодовете от това дърво. Обаче съм опитвала едни круши, които на вкус ми седят като "гъба"/като гръцка ябълка - отвън червена и хубава отвътре садка пудра. Неизвестен сорт круша става ли за опрашител или е рисковано?
Ако НЕ - то коя круша ще ми препоръчате за опрашител? НО да е сладка и сочна като Босковата масловка!
apis написа: Юли 23, '18, 18:06 sylay , послушай tanasaki и си вземи боскова масловка,много е хубава.
Не ти трябват ранни круши,за нищо не стават и изобщо не са трайни.
А вишна,досега в различните разсадници като попиташ за вишна не ти предлагат сортове,а само вишна.
Интересно,като че ли не са големи разликите между 2-3 сорта,които съм чела че съществуват,без да съм ги опитвала.
Благодаря ти apis! Ще послушам tanasaki и ще взема точно Босковата масловка!!!
За вишните и аз съм забелязала същото.

Тук задавам въпроси само защото искам да знам много добре какво е това, което посаждам. После не обичам да режа и да тормозя дървото с ашладисване,което не означава, че не го правя, но не ми е приятно. Да чакаш 3-4 години до плододаване, а после да установиш, че не е твоето е гадно. Като с прасковите "понички". Много нашумяха покрай интересната им форма, но повечето от хората, които си ги закупиха не са много доволни от тях.
Интересно, около Пловдив има цели полета засадени с праскови. Не са никак близо до река или канали за напояване, а прасковата обича вода.
Чуда се дали изобщо ги поливат????
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

sylay написа: Юли 30, '18, 10:52 Боскова масловка значи!
Добрее! Това ще търся. На каква възраст започват за плододават?
Като тръгнеш да копуваш питай на каква подложка е присадена крушата. Ако е на дюла ще почне да плододава на 2-4 години, ако е на крушова подложка 6-8 години. От това изниква проблем! Боскова масловка при присаждането на дюла изисква междинник и доста от разсадниците или използват круша за подложка или не ползват междинник. От кой варант ще си избереш е твой избор, но ако е без междинник не ти препоръвам да си вземеш защото няколко години може да се отчупи точно от там и да загубиш цялото дърво и то точно когато е почнало да плододава.
Имам в двора 1 круша. Не и знам сорта и тази година няма плодове. Мои колеги се оплакват от същото. Никога не съм и опитвала плодовете от това дърво.
Точно за това говоря! Ако разсадника от който са копувани дръвчетата е малък и за да не правят изледвания за несъвместимост и да не се занимават с междиници които увеличават производствот с една година и за по-лесно се минава на подложка от круша и тогава плододаването може да започне и след 10 години.
Неизвестен сорт круша става ли за опрашител или е рисковано?
Ако ще го оглеждан на село не се притеснявай. Дори и дивачко на един километър разтояние да имаш ще ти свърши работа.
НЕ - то коя круша ще ми препоръчате за опрашител? НО да е сладка и сочна като Босковата масловка!
Ако си търсиш оправдание да си вземеш още една круша това е друго ;) . Ако така добави Кармен. А можеш да ги смениш с Хардиева масловка и Деканака на комисията, няма да съжаляваш. Ето ти и място където ги има всичките на сайт, дали и наистина ще ги има това е друга тема. http://lyutskanovi.com/page/krushi-119-2.html
Не са никак близо до река или канали за напояване, а прасковата обича вода.
Чуда се дали изобщо ги поливат????
Сонди + капково напояване върши работа.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

Купувах няколко круши от тях пролетта. Боскова нямаха, но казаха, че есента може да има. Правят я с междинник, така че са добър избор. Но пък затова в по-далечно бъдеще не я планираха, че се губи една година. Иначе имат доста разнообразие. Основно май продават на едро и не им се занимава с куриери за единични бройки. Аз ползвах общ познат да ми ги донесе. Купих Деканка на комисията и Зимна деканка, които се намират трудно. Аз гледах асортимента им на този сайта, сигурно е по-стар: https://razsadnik.net/index.php?option= ... e&Itemid=1
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

И какво излиза :
1. вариант подложка круша - ражда на 8 година.
2. вариант подложка дюла - ражда на 4 година. Но т.к. е без междинник,в този вомент се счупва,и отново засаждаш пак такова дръвче.
Не на 1.,не на 2.

tanasaki , като ги купуваш винаги казват на 2-3 година започват да плододават.Кой ще ти разяснява типа подложка,че и междинници.
И ако това ,което казваш,че масово в разсадниците не правят качествени овошки
(щото присаждането може да е идеално,но ако подложките не са както трябва),
направо е разочароващо.
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

Благодаря tanasaki!
Много изчерпателна информация.

Обаче apis има право! На "АГРАТА" в Пловдив кой ще ти разяснява на каква подложка и как са направени присадките???!!!
:hmmm:
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от stefan_doc »

Ами аз гледам дръвччето - ако е два пъти присаждано, най-вероятно е круша, върху съвместима с дюла круша, върху дюла.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

Досега не съм попадала на такава двойна присадка.
Последните 4 круши,които насадих (Боскова масловка,Конференция,Абат фетел,Новембра) имат по една присадка,
не знам подложката круша ли е,дюла ли е ? От разсадника не са казали,ако е дюла,че липсва междинник !

А ябълки съм купумвала,и мястото на присаждане може да се каже,че почти не личи.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Asarina »

Аз да попитам, каква е подложката OHF 333 ? Видях, че Боскова масловка с такава подложка има при Атанас Узунов.
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от stefan_doc »

От нета:

ПОДЛОЖКИ OHxF

Тези подложки произхождат от Америка. Създадени са от зародиша на крушата pyrus communis. Тази група от подложки обхваща различни разновидности на OHxF, като всички те придават различен по сила растеж на присадените към тях сортове круши. Например OhxF 333 е от най- силнорастящите. В резултат на което дърветата дават плод задоволително късно и с не добри размери. Подложката OHxF 40 изглежда е най - популярната, благодарение на притежаващите желани агрономически качества. Тя притежава 705 нанизъм, устойчивост на болести в районите с високо съдържание на /CaCO3/ карбонати, висока степен на съвместимост с всички сортове круша, рано узрява, плодовете са едри и е подходяща за интензивни крушови насаждения. Цялата група от този вид подложки са резистентни към огнения пригор и загиването на завръзите по крушата.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Това е от нета от преди десетина години. Почти никой не ги използва вече. А и при него не е налична вече, тази информация е от 2015г
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”