от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 191 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Преди години имаше едни полски поръчки, които още Еличка ги водеше, в нея имаше дръвчета с 2 вида плод ... не знам дали някой си купи такива дръвчета тогава ....Това също е удобно да се прави ако втория вид на дървото е опрашител, който не е толкова добър и харесван но е нужен ... и така си спестяваш още едно дърво ...
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivanina »

Благодаря много, за информацията Тишко! :sflower:
Като всеки друг майсторлък, ето на че и този си имал своите тънкости ! :hmmmmmm:
Приемам съвета ти, ще засадя по една изленка от старата си ябълка Флорина и от една стара круша има доста наболи пръчки...
и живот и здраве след година две , ще възобновя овощарските идеи на дядо си! :daaa: :ieeee:
Но като споменах изленки, се замислих над въпроса - дали появата им около стеблото на дадено дърво, е знак че то е остаряло и му предстои неизбежното?! :hmmm:
polyabs, благодаря ти! :sflower:
Ще е добре ако някой закупил такова дръвче от поръчките на Ели4ка се включи с отзиви за отглеждането и плододаването му! :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

Пламен написа:Идеята ми е да ползвам 2 стари дървета (20ина годишни круши), като пробвам да им добавя по 1-2 сорта на дърво. Засега нямам място да засядя нови и затова се спирам на този вариант.
В твоя случай,ако дърветата са доста големи,има вероятност да са върху подложка дива круша,което значи дълговечност и си струва присаждането.Ако обаче за 20 години не са особено големи,е възможно да са върху дюлева подложка,означаващо още малко живот и опцията за премахване и замяна с млади дръвчета си струва повече.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

ivrabetsa написа:
Пламен написа:Идеята ми е да ползвам 2 стари дървета (20ина годишни круши), като пробвам да им добавя по 1-2 сорта на дърво. Засега нямам място да засядя нови и затова се спирам на този вариант.
В твоя случай,ако дърветата са доста големи,има вероятност да са върху подложка дива круша,което значи дълговечност и си струва присаждането.Ако обаче за 20 години не са особено големи,е възможно да са върху дюлева подложка,означаващо още малко живот и опцията за премахване и замяна с млади дръвчета си струва повече.
Едната най-вероятно е на дива круша, защото в радиус до 5-6 метра избиват постоянно бодливи пръчки, с които водя непрекъсната борба. Тя е Санта Мария, голямо дърво е със силен растеж. Трябва да е подходяща за експеримента.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

Пламен написа:
Едната най-вероятно е на дива круша, защото в радиус до 5-6 метра избиват постоянно бодливи пръчки, с които водя непрекъсната борба. Тя е Санта Мария, голямо дърво е със силен растеж. Трябва да е подходяща за експеримента.
:daaa: На пролет,преди да е тръгнало сокодвижението(февруари),повдигни темата и ще се намерят калеми!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от gora »

Пламен, калеми могат да се купят от Института в Троян, например. Но за няколко калема не си струват разходките. Аз мога да ти изпратя Жифардова и Харденпонтова масловка, както и едни круши-червенаци. Тихомир е напълно прав, дори можеш да търсиш по-дебела поддънка, или семеначе на повече години /2-3 годишно/. Такива лесно ще се присадят под кора напролет. Калеми можеш да си събираш и сега, но трябва добре да съхраняваш - в сандък с пясък, в зимник, или до каменен дувар изкопаваш трап, пълниш с пясък и калемите подреждаш в пясъка......
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

някой да има впечатления от тези
https://www.razsadnikat.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Bepa
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Авг 31, '16, 00:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Bepa »

Здравейте,
ровя темата сега и може би ще намеря отговор на въпроса си, но междувременно да попитам направо - харесаха ми декоративните овощки на разсадник Елит, и някои от овощките им, кестен например търся отдавна. Съвсем неопитна съм, овощки още не съм купувала и садила, и тъй като ми се върти идеята за доста видове дръвчета, да попитам тук, някой има ли впечатление от този разсадник?
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

Bepa написа:Здравейте,
ровя темата сега и може би ще намеря отговор на въпроса си, но междувременно да попитам направо - харесаха ми декоративните овощки на разсадник Елит, и някои от овощките им, кестен например търся отдавна. Съвсем неопитна съм, овощки още не съм купувала и садила, и тъй като ми се върти идеята за доста видове дръвчета, да попитам тук, някой има ли впечатление от този разсадник?
Поръчвал съм няколко череши преди 4-5 години. Всичко беше наред. Дърветата се хванаха и сортовете отговаряха.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

gora написа: Но за няколко калема не си струват разходките. Аз мога да ти изпратя Жифардова и Харденпонтова масловка, както и едни круши-червенаци.
Мога да изпратя калеми от круши ( 70 сорта) и ябълки (40 сорта). Тук може да се видят сортовете които са плододавали: https://www.facebook.com/atanas.todorov ... 014&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Скоро може крушите да се увеличат драстично, а ябълките да намалеят! :dovolen:
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”