от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Трите зимни сорта са Зимна деканка, изчезналия сорт който по старите книги се води за по-едър и по-издръжлив на съхранение от Пас Красан който е втория сорт който силно му се намаля производството. Говоря за разсадниците, вече никой не прави нови насъждения от Пас Красан. Третия сорт е Харденпонтова масловка.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

Какви грижи в повече , освен обичайните за овощните дръвчета , полагаш за Пас Красан ?
В противен случай пишеш , че няма да има и един плод , т.е. тя е пас .
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Абсолютно никави. Говоря за стандартните резитба, поливане, торене и пръскане. Поливам ги с капковото почти всяка седмица, на всяка втора поливка слагам по малко тор. Резитбата е от съществено значение. Всички говорят за малката корона и слабия растеж на сорта, но това поне при мен не е така. Пас Красан ми е най-голямото дърво на подложка дюла. Вярно прибрана е, позволява засаждане 1-120 см дърво от дърво, но първоначалния разтеж е силен. След това поради много силното разклоняване на сорта е трудно да подържаш хубав растеж. Просто сорта прави много гъста корона и ако няма редовно подмладяване на плодните пъпки те много бързо остаряват и качеството на плододаването още по-бързо пада.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

Имаш ли от въпросната "Зимна деканка"и ако отговора е "да" мога ли да разчитам на калем?Освен това ми трябва каквато и да е информация за "Брезовска масловка",че я имам,а не знам нищо за нея!Благодаря!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Имам Зимна доканка, колкото Брезовската масловка знам че е летен сорт който след четери години отглеждане няма плодни пъпки. Ти от къде си я купил?
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

1 метър между дървета не е ли малко ?
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

tanasaki, при вас имаше ли късна слана последните две години през пролетта? Колекцията ти е внушителна! Издирвам ранен сорт круши, но помня много малко, за да го намеря. Със сигурност помня как изглежда - красива, жълто-зелена круша без червеникави оттенъци, много сочна и ароматна, всяка лятна ваканция си хапвах, но това е по детски спомени от преди 40 години. Не е круша за зимата, която може да се съхранява дълго. Вирееше във Врачанско. Имаме насадени млади фиданки, но досега нито една не е раждала. Сланите си казаха тежката дума и няма плодове от дърветата. Близо до Драгоман сме.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Ами последните четери години винаги изтръпвам пролетта, но мисля че се разминавам само с по-големи студове като през пролетта на 2016 всичко се размина без последици. Като борба със сланите съм приготвил една ролка стреч фолио, не знам колко ще помогне но би трябва да има ефект. Другото което съм си мислил е да взема такива огрмни чували и да покривам дърветата. За крушата най-вероятно говориш за Клементинка или Енисейка, но без снимка и без дата на зреене толкова мога да помогна. В профила ми има снимка на Клементинка можеш да кажеш дали е тя.
1 метър между дървета не е ли малко ?
Когато се правят големи насаждения целта е да се постигне една плътна стена за да се използва мястото максимално, според сорта и подложката разтоянията могат да варират. Желателно е редовете да са обърнати Север-Юг за по-добро огряване. Това е за колеми насъждения, а ние като нямаме достатъчно място в градините и ние може да се възползваме от тези възможности.
" onclick="window.open(this.href);return false;
Първите три са Пас Красан, следва Ранна на Моретини и две Пекхамс Триумф.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

Хареса ми определението за Боскова масловка - устойчив сорт на недостатъчно внимание.
Това може би е и за попската круша.А други сортове има ли ?
За Novembra,Деканка на комисията(и двата дъщерни сорта Генерал Льоклер,Конкорд),Давид,Зимна деканка дали е така ?
Не намерих разсадник,който да предлага тези сортове.
Като ги търсих,попаднах на описание на Кюстендилска масловка(кръстоска между Зимна деканка и Хардепонтова масловка).
Превъзхождала Пас Красан по съхраняемост,при обикновени условия до месец март.
А Пас Красан само в хладилници.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

tanasaki написа:Имам Зимна доканка, колкото Брезовската масловка знам че е летен сорт който след четери години отглеждане няма плодни пъпки. Ти от къде си я купил?
От професор Живондов,заедно с Боскова м-ка и д-р Жул Гийо.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”