от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

Присадени на джанки, биха ли вирели при полупланински климат като района около Драгоман?
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

alys написа: Окт 11, '18, 11:38 Присадени на джанки, биха ли вирели при полупланински климат като района около Драгоман?
Правилният въпрос в случая е не дали ще виреят,а дали ще плододават нормално!И двата вида страдат при повратни студове и слани,но при правилен избор на място за засаждане и конкретни действия/задимяване,пръскане с вода или специални антифризи/при слана,е напълно реално да хапваш праскови и кайсии!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от gora »

tatyanahristova

[/quote]
Здравейте, изкуших се и аз да дам съвет, тъй като съм от Вашия район. Температурите падат до -35, но през зимата, това не повлиява дръвчетата, те са в физиологичен покой. Лозите измръзват, дръвчетата - не. За сливите исках да допълня tanasaki, има прекрасни сортове, отглеждани дълго при тези условия - Габровска и Кюстендилска синя и Чачанска найболя, освен лепотицата, която си е най-хубава, според мен. Праскови виреят без проблем, на подложка праскова са, доколкото знам. В Севлиево има разсадник, имам много дървета от там - отлични са :daaa: . И имат от старите сортове /Канадска ренета, например/. В Дряново има опитна станция по сливата, сигурно имат и посадъчен материал от ценните сортове. Кайсия не съм успяла да задържа досега.....всичко си отива след 4-5 години. Една зарзала отглеждам, присадена на джанка, ще видим какво ще излезе.
"Бъдещето не е това, което беше"
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

Здравейте!Аз май стигам до задънена улица и имам нужда от помощ.Звънях в института в Троян,за да търся ябълка Джонатан.Там казват,че имат Джонаред.Това един и същи сорт ли е и другия проблем,който възниква е закупуването,трябвало да се отиде на място,а аз съм толкова далече.Има ли някой от Троян,който би могъл да ми съдейства с изпращането?
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Различеб сорт са.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
dilyanka
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Юни 4, '14, 09:49
Получил благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от dilyanka »

Можете ли да ми препоръчате сортове сини сливи, устойчиви на вируса шарка, както и подходящи за сушене и консервиране?
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от gora »

Чачанска лепотица :daaa:
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от gora »

mimivd

Да, различни сортове са. Аз мога да Ви дам калеми Джонатан, като дръвчето е купено преди 15 години от Троян. Но Джонаред е по-родовита.
"Бъдещето не е това, което беше"
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

Нали сега не е момента за калемене,нещо с овошките не се оправям.
Сега искам да засадя дръвче,най-добре ще е ако е верния сорт,но точните разсадници са далече,а не изпращат по куриер,така ми казаха поне.
Затова моля някой от Троян или Севлиево да ми окаже съдийствие с изпращане с наложен платеж.
Gora,благодаря ти за предложението! Ако нищо не се получи сега,ще се възползвам от предложението ти .Какъв сорт обаче ябълка да засадя и кога да присаждам калеми?
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Skio »

mimivd написа: Окт 17, '18, 15:48
Затова моля някой от Троян или Севлиево да ми окаже съдийствие с изпращане
Мими, тази е молба за услуга и ще ти услужи само един услужлив човек ;) , който обаче не е длъжен да има овощна градина и да чете тази тема. Съветвам те да "кажеш дзак" и в темата за бързите въпроси, защото е достра пъстра и много посещавана.

https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.p ... start=5235

Друг вариант да се помогне е директно да се свържеш на лични с хора оттам. Например Emilly1212 е от Троян, пиши й на лични, нищо лошо няма в това :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”