от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Asarina »

Бавно нарастват, явно трудно се аклиматизират. Още не са дали плодчета.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

Asarina написа: Юли 8, '18, 17:18 search.php?keywords=Болнов&t=6820&sf=msgonly
Споделям моя опит с разсадник Болнов.
Благодаря, ще го имам предвид.
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

Препоръчайте ми сорт?
Много обичам круши/предпочитам ги пред ябълките/. Обаче имам изисквания:
- сочна
- сладка
- ароматна
Все ми е едно дали да е ранна или късна. Просто искам да е круша с много ароматни и СОЧНИ плодове и самоопрашваща се.
Тук говорите за някаква "новембра". Тя такава ли е?

Интересува ме и сорт самоопрашваща се вишня. НО чиста вишна, не вишня-череша.
Благодяаря предварително!
Колко години всъщност живеят вишните и крушите?
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Самоопрашващи се круши няма. Има частично самоопрашващи се, но дават по-добре ако имат опрашване. При вишните мисля че имаше самоопрашващи се сортове, но не ги помня кои са.
Обаче имам изисквания:
- сочна
- сладка
- ароматна
Вземи си Боскова масловка, мисля, че ще ти хареса. Новембрата и тя ще ти хареса, не е трудно да намериш от къде да си я купиш.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

sylay , послушай tanasaki и си вземи боскова масловка,много е хубава.
Не ти трябват ранни круши,за нищо не стават и изобщо не са трайни.
А вишна,досега в различните разсадници като попиташ за вишна не ти предлагат сортове,а само вишна.
Интересно,като че ли не са големи разликите между 2-3 сорта,които съм чела че съществуват,без да съм ги опитвала.
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

Боскова масловка значи!
Добрее! Това ще търся. На каква възраст започват за плододават?
Имам в двора 1 круша. Не и знам сорта и тази година няма плодове. Мои колеги се оплакват от същото. Никога не съм и опитвала плодовете от това дърво. Обаче съм опитвала едни круши, които на вкус ми седят като "гъба"/като гръцка ябълка - отвън червена и хубава отвътре садка пудра. Неизвестен сорт круша става ли за опрашител или е рисковано?
Ако НЕ - то коя круша ще ми препоръчате за опрашител? НО да е сладка и сочна като Босковата масловка!
apis написа: Юли 23, '18, 18:06 sylay , послушай tanasaki и си вземи боскова масловка,много е хубава.
Не ти трябват ранни круши,за нищо не стават и изобщо не са трайни.
А вишна,досега в различните разсадници като попиташ за вишна не ти предлагат сортове,а само вишна.
Интересно,като че ли не са големи разликите между 2-3 сорта,които съм чела че съществуват,без да съм ги опитвала.
Благодаря ти apis! Ще послушам tanasaki и ще взема точно Босковата масловка!!!
За вишните и аз съм забелязала същото.

Тук задавам въпроси само защото искам да знам много добре какво е това, което посаждам. После не обичам да режа и да тормозя дървото с ашладисване,което не означава, че не го правя, но не ми е приятно. Да чакаш 3-4 години до плододаване, а после да установиш, че не е твоето е гадно. Като с прасковите "понички". Много нашумяха покрай интересната им форма, но повечето от хората, които си ги закупиха не са много доволни от тях.
Интересно, около Пловдив има цели полета засадени с праскови. Не са никак близо до река или канали за напояване, а прасковата обича вода.
Чуда се дали изобщо ги поливат????
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

sylay написа: Юли 30, '18, 10:52 Боскова масловка значи!
Добрее! Това ще търся. На каква възраст започват за плододават?
Като тръгнеш да копуваш питай на каква подложка е присадена крушата. Ако е на дюла ще почне да плододава на 2-4 години, ако е на крушова подложка 6-8 години. От това изниква проблем! Боскова масловка при присаждането на дюла изисква междинник и доста от разсадниците или използват круша за подложка или не ползват междинник. От кой варант ще си избереш е твой избор, но ако е без междинник не ти препоръвам да си вземеш защото няколко години може да се отчупи точно от там и да загубиш цялото дърво и то точно когато е почнало да плододава.
Имам в двора 1 круша. Не и знам сорта и тази година няма плодове. Мои колеги се оплакват от същото. Никога не съм и опитвала плодовете от това дърво.
Точно за това говоря! Ако разсадника от който са копувани дръвчетата е малък и за да не правят изледвания за несъвместимост и да не се занимават с междиници които увеличават производствот с една година и за по-лесно се минава на подложка от круша и тогава плододаването може да започне и след 10 години.
Неизвестен сорт круша става ли за опрашител или е рисковано?
Ако ще го оглеждан на село не се притеснявай. Дори и дивачко на един километър разтояние да имаш ще ти свърши работа.
НЕ - то коя круша ще ми препоръчате за опрашител? НО да е сладка и сочна като Босковата масловка!
Ако си търсиш оправдание да си вземеш още една круша това е друго ;) . Ако така добави Кармен. А можеш да ги смениш с Хардиева масловка и Деканака на комисията, няма да съжаляваш. Ето ти и място където ги има всичките на сайт, дали и наистина ще ги има това е друга тема. http://lyutskanovi.com/page/krushi-119-2.html
Не са никак близо до река или канали за напояване, а прасковата обича вода.
Чуда се дали изобщо ги поливат????
Сонди + капково напояване върши работа.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Пламен »

Купувах няколко круши от тях пролетта. Боскова нямаха, но казаха, че есента може да има. Правят я с междинник, така че са добър избор. Но пък затова в по-далечно бъдеще не я планираха, че се губи една година. Иначе имат доста разнообразие. Основно май продават на едро и не им се занимава с куриери за единични бройки. Аз ползвах общ познат да ми ги донесе. Купих Деканка на комисията и Зимна деканка, които се намират трудно. Аз гледах асортимента им на този сайта, сигурно е по-стар: https://razsadnik.net/index.php?option= ... e&Itemid=1
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

И какво излиза :
1. вариант подложка круша - ражда на 8 година.
2. вариант подложка дюла - ражда на 4 година. Но т.к. е без междинник,в този вомент се счупва,и отново засаждаш пак такова дръвче.
Не на 1.,не на 2.

tanasaki , като ги купуваш винаги казват на 2-3 година започват да плододават.Кой ще ти разяснява типа подложка,че и междинници.
И ако това ,което казваш,че масово в разсадниците не правят качествени овошки
(щото присаждането може да е идеално,но ако подложките не са както трябва),
направо е разочароващо.
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

Благодаря tanasaki!
Много изчерпателна информация.

Обаче apis има право! На "АГРАТА" в Пловдив кой ще ти разяснява на каква подложка и как са направени присадките???!!!
:hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”