от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

tanasaki, много ти благодаря, свалих файловете и ще прочета. Присаждала съм с ножици и имам десетина успешни опити, между които сливи и ябълки (това се опитах, нямах други калеми). Присаждах около 10-12 март 2016. Ахаа бяха тръгнали да се разпукват цветчетата. :) Имам желание за няколко калема круши и ябълки. Зависи какви са възможностите ти за бройки. Поне 5 броя бих искала. Нямам предпочитания за сорт. За мене няма невкусна ябълка и круша. Хубаво е да е устойчива на болести.
Deleted User 3996

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 3996 »

Асарина, и аз имам един стар сорт ябълка. Баба ми е работила в ТКЗС-то в Русенско и там са присаждали много сортове след 50 те години.
С един от тях съм израснал като малък. Ябълката е жълта, едра и леко продълговата, конусовидна, с червени отенъци, зрее средата на август, не е дълготрайна, но е много слкадка, сочна и хрупкава. И много сушени ябълки се правеха от нея.
Така и не успях да разбера какъв е сорта, но за мен е уникален. Кръстил съм си я Лятна Мартенска.
Мога да пратя резници на който иска.
Последно промяна от Deleted User 3996 на Фев 19, '18, 21:39, променено общо 1 път.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Asarina »

Тихомир написа:Асарина, и аз имам един стар сорт ябълка. Баба ми е работила в ТКЗС-то в Русенско и там са присаждали много сортове след 50 те години.
С един от тях съм израснал като малък. Ябълката е жълта, леко продълговата, конусовидна, с червени отенъци, зрее средата на август, не е дълготрайна, но е много слкадка, сочна и хрупкава. И много сушени ябълки се правеха от нея.
Така и не успях да разбера какъв е сорта, но за мен е уникален. Кръстил съм си я Лятна Мартенска.
Мога да пратя резници на който иска.
Благодаря ти, ако може да ми изпратиш. :dovolen: Да ти изпращам ли адреса?
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

tanasaki написа:
ivrabetsa написа:
Върху късен сорт може да присаждаш ранен,средноранен и късен,а в/у ранен е добре да е също ранен,защото подложката по-рано приключва вегетацията.
Кой те е излъгал за това? Вегетацията приключва с опадането на листата, а не с беритбата.
Това е принцип в овощарството.След презряване и окапване на плодовете,настъпва период на относителен покой ,през който узрява дървесината и растението се подготвя за зимуване.Опадането на листата е механизъм,който се влияе от много фактори.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

alys написа: . Поне 5 броя бих искала.
5 ябълки и круши или по 5 ябълки и 5 круши.

Моля всеки който иска калеми, да ми пише на лично какво иска и адреса на който да ги изпратя!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

ivrabetsa написа:
Това е принцип в овощарството.След презряване и окапване на плодовете,настъпва период на относителен покой ,през който узрява дървесината и растението се подготвя за зимуване. Опадането на листата е механизъм,който се влияе от много фактори.
Не мога да се съглася с това твърдение. Донякъде е вярно, но това няма нищо общо с зреенето на плодовете камо ли с присаждането. Ако в двора ми поникне дива круша трябва ли да я изчакам 7-8-10 години, за да видя кога плододава, за да разбера какво мога да присада на нея?!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

Късните сортове круши,които поръчах,ще ги присаждам на диви круши.Сяла съм ги от семенца.
Надявам се да се прихванат калемите.На будна пъпка не съм опитвала.
Но си мислех,че дивачката е универсална подложка,и за ранни и за късни сортове.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

Здравей,последно калеми от Деканка на комисията,Пекхамс триумф,Елдорадо,Давид,Старкримсон,Конкорд,Ген.Льоклер,Зимна деканка и Сиси.Офис на Еконт бл.55 Славейков Бургас.Иван Врабчев 0893416423.Благодаря!
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от vanina_g »

Божеее, така ми се иска да се включа с калемите, обаче като ме е страх! Ми хич опит нямам и в двора има една круша и две ябълки, не питайте за сорт - незнайни! И така се обърках - па ранни, па късни, па класации разни, абе много вдигнахте нивото някак и за такива прости любители като мен стана невъзможно мисълта ви да следя! :snif: То няма лошо де, аз просто да си споделя, не искам никой да засегна по никакъв начин :daaa:
И сега само ви се радвам и чакам след някоя година да набера смелост и аз някой друг калем да мога да пресадя пък! :hihihi:
Извинете за спама!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

За всички които искат калеми от Сиси тук продават http://exoticplantsbg.com/product/351/pears-sissy.html" onclick="window.open(this.href);return false; цели дръвчета, не виждам много смисъл от поръчка на калеми.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”