от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

1) Най-хубавите месеци са тези веднага след отваряне на разсадниците наесен. Тогава прихващането е най-сигурно, почти цяла зима корените работят и на пролетта е като неместено. Може и напролет, Просто искат една идея повече грижи и поливки. Аз съм засаждал на 14 април и не съм имал проблем.

2) Какво разбираш под "по-голчмо дърво" ? Самото дърво е с по-голяма дебелина и по-голяма корона или самото дърво е двугодишно или тригодишно?Ако дървото е по-старо се прихваща по-трудно, почти е сигурно че изтърваваш една година от развитието му, освен ако не е в саксия, тогава няма проблеми. Ако стеблото е по-дебело и даже има корона това е по-добър вариант. Това означава, че дървото е гледано добре и има хубави запаси събрани в кореновата система. Колкото е по дебело стеблото, толкова кореновата система е по-голяма, те са пропорционални. Една от големите общоприети грешки е че корените се съкращават силно! При подготовката на дръвчетата за зимата хранителните вещества слизат в кореновата система и там презимуват за да могат през пролетта да дадат пръвоначалния тласък на разтежа. Затова при силно съкращаване на корените се изхвърлят голяма част от тези хранителни вещества. При засаждане се режа 5-10 мм на дебелите корени за да се направи гладък отрез. Ако видиш, че някъде корена е наранен режеш до здраво. Друга грешка е, че се засаждат много дълбоко. Присадката трябва да е над почвата, без значние на посоката. Резитбата на дъръвото се прави в началото на Март, не по-късно защото ако е тръгнало сокодвижението с резитбата се изхвърлят и хранителни вещества. Ако слагаш изкуствени торове трябва да са поне 10 - 15 см под най-долния корен. Поливане. Задължително след засаждане поне 50 л . Ако е засаждано пролета още повече.

Надявам се да съм бил полезен и да си видиш къдее допускаяш грешка.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

tanasaki, благодаря за отговора. Полезен ми е. :)
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

tanasaki , бихме се включили в поръчка на круши ( есенно зимни ) , но малко трудно бихме се ориентирали между 100 - 200 сорта .
Много си прав , че докато не се опита и види плода , не трябва да се бърза със засаждането .
Но в повечето случаи не го правим , т.к. при закупуване на дръвче не го предлагат в комплект с един плод .
Ако имаш възможност лично да отидеш в разсадник да видиш и плододаващите дръвчета , тогава избора е по лесен .

За ябълка Фуджи и аз имам два неуспешни опита , от различни разсадници .
И двете не потръгнаха и изсъхнаха .
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Здравейте група! Днес бях в градината и гледам, че крушите са тръгнали. Ябълките са все още добре, но и при тях има наченки на разпукване. Накратко имам около седмица за събиране на калеми от круши. Прилагам списък на сортовете които имам. Който иска нещо да напише, че преди доста хора си промениха първоначалните поръчки. Има вероятнос от някой сортове да не разполагам калеми. Очаквайте скоро описание на ябълките.

! - Не много хубава, !! - Приемлива, !!! - Хубава !!!! - Много хубава, !!!!! - Отлична, !!!!!! - Разкошна, !!!!!!! - Божествена, ........ - Не е давала плод и не съм я опитвал

Круши

1 Юта...
2 Декора...
3 Аманлиева масловка!!!!
4 Караманец!!!
5 Сиси...
6 Хъмбук!!!!
7 Деканка на комисията!!!!!
8 Д-р Жил Гюьо!!!
9 Попска!
10 Марковски сорт!!
11 Елдорадо!!!!!
12 Клапов любимец!!!!
13 Новембра ( Ksenia )!!!!!!!
14 Косия....
15 Кюстендилска масловка....
16 Кармен!!!!
17 Екхарт .....
18 Брезовска масловка....
19 Електра....
20 Абат Фетел!!!!
21 Президент Деволиен!!!
22 Пловдивска бергамота!!!!
23 Хубава Юнска!
24 Кристали... не отговаря
25 Хортензия!!!!!
26 Хайланд!!!!
27 Синя круша!
28 Граф Дитрих!!!!
29 Давид!!!!!
30 Харденпонтова масловка!!!
31 Слаборастяща масловка!!!
32 Боскова масловка!!!!!
33 Старкримсон!!!!!
34 Хардиева масловка!!!!!
35 Санта Мария!!!
36 Суит Хароу....
37 Мертон прайд....
38 Етруска!!!!
39 Генерал Льоклер!!!!!!
40 Косуи!!
41 Гълъбовски сорт 1!!!!
42 Гълъбовски сорт 2!!!!
43 Паулталия.....
44 Ранна болярка....
45 Юбилеен дар.....
46 Тоска!!!!
47 Конференция!!!!!
48 Сенсейшън!!!!
49 Гълъбовски сорт 3 !!
50 Ечменка!
51 Пловдивска ранна!!!
52 Клементинка!!
53 Конкорд!!!!!!
54 Зимна деканка.....
55 Пас Красан!!!!!!!
56 Ранна на Моретини!!!!!
57 Пекхамс триумф!!!!!
58 Тимо!!!!
59 Гербруг......
60 Девеци.....
61 Варненска Ранна.....
62 Варненска Късна.....
63 Александър Лукас .....
64 Трапезица!!!!!
65 Двумесечна....
66 Дилова масловка.....
67 Енисейка.....
68 Шинсеки....
69 Пловдивска ранна 2 червеникава!!
70 Пловдивска ранна 3..
71 Президент Мас ....

Ябълки

1 Крисмъс пипин!!!!!
2 Йонаголд!
3 Мантет!!!!
4 Ервин Бауер!!!
5 Златна пармена...
6 Синапка!
7 Грени Смит....
8 Бананова....
9 Хонерейпс!!!!!
10 Тъндеманс Лайт Орандж!!!!!
11 Кидс Орандж ред!!!!!
12 Демократ!!
13 Канадска ренета 1......
14 Канадска ренета 2......
15 Фуджи Ацтек!!!!!
16 Пинк лейди!!!!!
17 RED LOVE Калипсо!!!
18 Йорк империал!!!!!
19 Фуджи Нагафу!!!!
20 Фуджи Рубин!!!!!
21 Джонагод!!!!
22 Пинова !!!!!
23 Златна!
24 Тракийска Късна!!!!!
25 РедКан!!!!
26 Шарден!!!!
27 Виста бела!!!
28 Ред Фалстаф!!!
29 Секай Ичи.....
30 Пилот!!!!!!!
31 Камчийска синапка....
32 Цар Александър!!
33 Фрийдъм!!!!!
34 Англиска зелена ренета!!!!!
35 Бял зимен калвил !!!!
36 Флорина!!!!!
37 Ревена!!!!
38 Фуджи Кико!!!!!
39 Ландсберска ренета.....
40 Бернска розова.....
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от ivrabetsa »

Здравей,освен четирите сорта за които говорихме,за фиданки или ако няма -калеми,имам възможност да пробвам още 4-6 присаждания.Бих искал калеми от:11Елдорадо,13 Новембра,29 Давид,33Старкримсон,53Конкорд и 64Трапезица.Да оставим и за догодина :D !Благодаря!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от sylay »

tanasaki, ако можеш да направиш същата класация за дюли и праскови ще съм ти мнооооого благодарна.

Имам въпрос: АГРА-та в Пловдив наближава и искам да си купя от там 3 плодни дръвчета:
- дюля
- праскова
- синя слива

Сега за всяко от тях:
- ДЮЛЯ
Има 1 сорт, наричат ги КАБА-ДЮЛЯ, който е нещо като комбинация между дюля и ябълка. Абе дюля си е, но е по-крехка. Не е жилава и е много вкусна. Спокойно може да се консумира и сурова. Имате ли идея как се казва сорта???

- ПРАСКОВА
Търся онзи сорт от едно време, който като го гризнеш устата ти се пълни със сок. Сочни, ароматни и големи. Четох за 1 сорт "Хале", но не съм сигурна, че е той. Помагайте, моля!

- СИНЯ СЛИВА
Колегата ми се похвали, че имал от 10 години 1 синя слива "Стенли", която давала огромни сливи. Обаче пуснал канал от кочината до сливата и от силната тор сливата му изгоряла. Поръча от Аграрния Институт в Пловдив 1 за мен и 1 за него, обаче аз в Интернет намирам само 1 сорт "СтенлЕЙ", който е най-обикновени сливи като големина. Онези на колегата били много сладки и въобще разкошни. Имате ли изобщо идея за какво говори той?

Благодаря предварително!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

tanasaki , ти и фиданки ли предлагаш освен калеми ?
Бих искала сортовете :
13. Новембра
53. Конкорд ( или 39. Генерал Льоклер ) Кой от двата да бъде , те нали са дъщерни сортове на Деканка на комисията ?
29.Давид
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

ако можеш да направиш същата класация за дюли и праскови ще съм ти мнооооого благодарна.
Не мога да коментирам нещо върху което нямам наблюдение ;)

- ДЮЛЯ
Има 1 сорт, наричат ги КАБА-ДЮЛЯ, който е нещо като комбинация между дюля и ябълка. Абе дюля си е, но е по-крехка. Не е жилава и е много вкусна. Спокойно може да се консумира и сурова. Имате ли идея как се казва сорта???
Предполагам говориш за това: https://www.ivandimov.net/bg/subcategory/drugi/dyulya/" onclick="window.open(this.href);return false; или за майка й пазарджишка ябълковидна дюля!
- ПРАСКОВА
Търся онзи сорт от едно време, който като го гризнеш устата ти се пълни със сок. Сочни, ароматни и големи. Четох за 1 сорт "Хале", но не съм сигурна, че е той. Помагайте, моля
На такова описание отговарят почти всички праскови. Ако не е Хале който зрее в началот на Август, сигурно е Редхейвън който зрее началот на Юли


- СИНЯ СЛИВА
Колегата ми се похвали, че имал от 10 години 1 синя слива "Стенли", която давала огромни сливи. Обаче пуснал канал от кочината до сливата и от силната тор сливата му изгоряла. Поръча от Аграрния Институт в Пловдив 1 за мен и 1 за него, обаче аз в Интернет намирам само 1 сорт "СтенлЕЙ", който е най-обикновени сливи като големина. Онези на колегата били много сладки и въобще разкошни. Имате ли изобщо идея за какво говори той?
Единствените сини сливи които стават много големи са така наречените Японски сливи, но те са кръгли. Ако не става дума за тях нямам и идея за какво става дума.


tanasaki , ти и фиданки ли предлагаш освен калеми ?
Само калеми! Макар, че мога да подаря една фиданка Бананова ябълка с обищанието че ще получавам редовно снимки и два три плода. :D
13. Новембра
53. Конкорд ( или 39. Генерал Льоклер ) Кой от двата да бъде , те нали са дъщерни сортове на Деканка на комисията ?
29.Давид
Новембра тази година заложи прекалено много плодни пъпки и няма листни пъпки за присаждане. От нея лятото или другата пролет.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Deleted User 4608

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 4608 »

По какво се познава, че вече може да се присаждат калеми? Казано с други думи, как да разбера, че моментът е подходящ за присаждане. И още нещо - присажда се по-късно зреещ на по-ранен сорт, а не обратното или няма голямо значение? Ако не е спазено правилото, какво се очаква - да не плододава или нещо друго като лоша реколта, например?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от apis »

tanasaki , при описание на ябълките,би ли писал и кои сортове могат да се отглеждат по биологичен начин -
без всякакво пръскане или с много малко пръскания.
За крушите беше писал,че това е Боскова масловка.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”