Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Мнение от Краси Лазаров »

alexg написа: Краси, то не е нужно да полагаш усилия, тя самата топлофикация се грижи да спим здравословно... :srofl:
Грижат се прекрасно,всяка година ни товарят сметките с неприбраните пари от некоректните ни съседи,които не си плащат.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Мнение от qn4eto »

Здравейте! Чудесна тема, Краси, завиждам ти /благородно/ за организацията ти - желязна е - и за мерака, с който се занимаваш. Създаваш впечатление, че се забавляваш.И аз съм така/за второто само :lol: / но ме мъчи недостига на време и това, че не мога да заразя мъжа си с ентусиазъм като твоя. Сега съм в преговори за система като твоята за отваряне и затваряне, дано ми се случи. Ще ползваме опита ти, може и да търсим още съвети, надявам се да имаш време.
За покълването - зависи кой с какви условия разполага, аз ще споделя моят начин, за да го ползва някой със сходни условия. Ние се отопляваме с локално парно с печка тип камина. Мъжът ми я преработи, като увеличи обема на водната риза така, че има такава и на тавана на печката. Така отгоре върху печката стана любимото място за сън на котарака, а като дойде януари аз му развалям рахатлъка, за да сложа там разсадите - само за 2-3 дни и пак му освобождавам терена за мързелуване. Много съм доволна от резултата, макар, че не мога да посоча точните градуси.Ако ми даде някой идея как - ще ги измеря.
Ще споделя и метода си за обеззаразяване на семената, ползвам го от години и от тогава нямам изсечено коренче. 30 минути кисна семената в 3% кислородна вода /1:10 перхидрол: вода/, после плакнене -пишат го 30 мин на течаща вода, аз го кисна толкова в хладка вода, като 3-4 пъти през това време сменям водата. Следва поизсушаване - с кърпа и 10-15 мин на въздух ,сея веднага след това, за да ползвам стумулуращото поникването действие на перхидрола. Няма провали с този начин и ви го препоръчвм като достатъчно сигурен и не особено трудоемък. Някой беше писал, че перхидролът не убивал гъбичките, което не е така.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Мнение от Краси Лазаров »

Това е и идеята на темата,да бъде полезна на тези които четат,да разказваме за нашите успехи и неуспехи пак с цел да сме полезни.
Радвам се,че споделяш опита си за поникване и обеззаразяване на семена. Нека има повече информация,а всеки ще си избере какво да ползва съобразно неговите условия.
Ако имаш въпроси относно автоматичното отваряне на врата на оранжерия,питай аз вече имам достатъчно наблюдения. Надявам се и Алекс да се включи,той ми даде първите наставления.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Мнение от Dewina »

Сега открих тази тема...Краси, опитът и познанията, които си споделил, са безценни. Възхищавам се на такива работливи и организирани хора като теб. Браво, Краси!

Благодаря ти за дневника - принтирах го и го чета като буквара - уча се по него. За първа година ще отглеждам зеленчуци. Ще питам...
Татко досега се грижеше за градината, но почина внезапно...дядо ми е бил градинар...дано малко от тях съм "взела"
Краси, ще има ли дневникът продължение?
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Мнение от Краси Лазаров »

Здравей,за всичко което е свързано с градината имам дневници,но най-вече за работата в градината и отглеждането на разсадите. Всяка година имам нов дневник за двете дейности,но голям процент от нещата се повтарят и не виждам смисъл да ги публикувам. Бих посъветвал всеки да има дневник,може да не е подробен,но с основните неща,освен това снимки или видео в момента на узряване на първа китка. Така винаги може да е провери и сравни сорт със сорт и година с друга година. :dovolen:
Написаното в дневниците ми можеш да го четеш като информация,но ако искаш да използваш нещо от тях задължително трябва да съобразиш с условията в градината ти и с предпочитанията ти.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте колеги,ще публикувам дневника от преместването на новата градина и работата там до вчера. Може пък да има нещо интересно за някого. :stiskam: :dovolen:
30.6. Пренесох на новата градина,дъските които не бях използвал за новите лехи,колове,тор 12 чувала,2 бидона пълни с пособия,всички инструменти,поликарбоната,масата от модерното,менгемето,балатума и др.
15.7. Извадихме картофите от 1,2 и 3 леха.
18.7. Извадих тръбите и коловете от 1,2 и3 леха подравних и сложих дъски на 3 леха.
25.7. Засях два вида кейл,разви се идеално като разсад,но в градината по-светлият и по-ниският върви добре,а тосканският замръзна на 5/6 лист и не се развива. На балкона обаче вървят и двата вида идеално.
28.7. Поставих дъски на 2 леха.
30.7. засях артишок и на 14.10. го засадих в градината.
2.8. Изсекох дърветата около оградата от вън и от вътре.
4.8. Докарах 20 чувала дървени трици,но с това си пресилих ръката,защото от изсичането на дърветата около оградата я бях сериозно натоварил.
10.8. Изкопах от кошарата и вкарах в градината 10 колички тор
14.8. Изкопах от кошарата и вкарах в градината 10 колички тор
21.8. Свалихме найлона от двете оранжерии и залепихме найлона от лявата оранжерия.
27.8. засях спанак,но поради сухото време поникна малко.
15.9. Засях пак спанак,но поникна още по-зле,много е сухо.
18.9. Засадих балучка едра поникна много добре
25.9. Изчистих лявата оранжерия от остатъците от растенията и мулча прибрах маркучите.
1.10. Докарах дъски от старата градина,оформих 4,5 и 6 леха и поставих дъските.

3.10. Довършихме работата по лявата оранжерия като укрепихме нейните дъги,поставихме между тях дъгите на средната оранжерия и пуснахме на покрива по дължина три профила. Остана да се пуснат още два профила по дължина малко под края на дъгите и започващата права част. Беше много натоварващо и свършихме огромна работа. Веднъж ходих с Младен,веднъж сам и три пъти с брат ми.
7.10. 1.Засях спанак на мястото на непоникналият от 15.9. засях репички и чесън. 2. Наторих 4 и 5 лехи с по 3 колички овча тор,2 чувала трици,2 чувала птича тор и 2 чувала прегоряла оборска
10.10. С Младен подготвихме всичко останало за пренасяне от старата градина на новата,палета,колове,пвц тръби,капкови фитини и маркуч,тор 6 чувала,компост трици 5 чувала и др.
12.10. Пренесохме всичко приготвено на новата градина с камиона на Румен.
14.10. 1.Почистих средната оранжерия оформих 8,9 и 10 леха и подредих дъски на лехите. 2. Събрах и изгорих опадалите листа от ореха и с пепелта наторих 1 и 2 леха.
19.10. 1.Наторих 6 леха от оранжерията и 8 и 9 с по 3 колички овча тор,2 чувала трици,2 чувала птича тор и 2 чувала прегоряла оборска,наторих 10 леха на дължина 8 м. с 5 чувала компост и 2 колички трици.
2.Набрах орехи и палих сухите остатъци.
23.10. 1.Заварихме профил 20х20 по двете дължини на оранжерията на 20 см. под сводовете. До оправихме извивките на дъгите с рязане и заваряване. 2. Забихме 6 тръби на мястото на средна оранж. и закрепихме към тях 3 дъги с цел конструкция за засенчваща мрежа. 3. Полях спанак,лук,кейл,чесън и салати.
26.10. 1.Събрах около 2 кг. орехи. 2. Засадих салати и балучка на 2 леха. 3. Взех мерки на дъгите за направа на оранжерия. 4. Полях зеленаша. 5. Пуснах вода на 10 леха за по-лесно фрезоване.
28.10. 1. Иво беше изгорил остатъците от градината и на мястото на огъня направих компостен куп,който напълних на редове с овча тор,пепел от огъня и трици,около 1 куб.м. 2. Фрезовах 10 леха и тора на 1 леха. Фрезата върши страхотна работа. 3. Засадих есенен чесън на 1 леха,от запад от комшиите от изток купен от пазара. 4. Полях зеленаша.
31.10. С брат ми правим малка оранжерия 4х4,6 в голямата. Направихме врата и заварихме вертикално тръби за които ще се закрепи поликарбоната. Направихме и каса за прозореца. Остана още малко работа.
2.11. 1. Прекарах две колички тор на 8 и 9 леха,полях обилно натореното място и фрезовах. 2. Направих браздички,сложих в тях пепел, полях обилно и засадих : египетски лук,шалот от македония и лук Иво. 3. Оформих 1 леха,опънах конец и поставих дъски по дължина. 4. Полях салати,лук,чесън,могданоз,артишок и спанак. 5. Подредих склада. 6. Направих проби за пробиване дупки на тръби и 20х20 със свредло 3.5мм. –дупките се пробиват лесно и през тях закрепвам летвите.
5.11. 1. Довършихме работа по допълнителни стени на север и юг за закрепване на поликарбонат. Заварихме пантите на вратата. 2. Поставихме дъски до почвата по периметъра на малката оранжерия от север и запад.
6.11. 1. Довърших поставяне на дъски долу по периметъра на малката оранжерия. 2. Преправих лехите в малката оранжерия от 3 станаха 5,поставих дъски и ги укрепих. 3. Сортирах дъски и тръби за напред.
11.11. 1. Укрепих дъските на голямата оранжерия с дървени и метални колчета. 2. Полях спанака,лука,чесъна,кейла,салатите и артишока. 3. Набрах кейл и пресен лук.
14.11. 1.Укрепих всички дъски на лехи 8,9 и 10 с дървени и метални колчета. 2. Започнах монтаж на летви на север малка оранжерия за поликарбонат и найлон. 3. Рязах клони от ореха и събрах 4 л. орехи.
18.11. 1.До отрязах всички клони на ореха,които пречеха на оранжерията и външните лехи. 2. Махнах мулча от 7 леха,почистих от плевели,подравних с гребло и наторих. 3. Удължих компостният куп с още две палета и прекарах 11 колички овча тор и слама. Запълних около 2 куб. м. 4. Обрах спанака,набрах и кейл.
За пролетта остана: 1. Летви по дъгите за закрепване на полиетилен и поликарбонат и закрепването им. 2. Автоматика на врата и прозорец. 2. Балатум по пътеките 4. Преправяне на магистралният маркуч и отклонение до оранжерията. 4. Покриване на оранжерията с полиетилен и закрепване с полу тръби към профил 20х20мм. и с винтове към летви 22х50 мм.. 5. Фрезоване на лехите,поставяне на капков маркуч и мулч.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”