Момордика

Модератор: Миша

илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Момордика

Мнение от илюзия »

Момордиката е от семейство тиквови и произхожда от тропиците. Много разпространена и популярна като зеленчук е в тропическите области на Азия, Африка и Америка.

Изображение

Растението е едногодишна лиана. Плодовете са продълговати и в зависимост от сорта са дълги от 6 до 60 см. Покрити са с множество израстъци подобни на брадавици. За готвене се използват неузрелите плодове. Характерното за тях е, че имат горчив вкус. Поради тази причина на Запад това растение и плодовете му се наричат горчив пъпеш. Доста широко приложение имат в кухните на Малайзия, Виетнам, Филипините, Тайланд, Китай, страните от Централна и Южна Америка, и карибските острови.

Степента на горчивина зависи от две неща:
1. степента на зрялост - колкото са по-стари, толкова са по-горчиви
2. от сорта - сортовете с тъмно зелени (неузрели) плодове са по-горчиви, а тези със светлозелени (неузрели) - по-малко.

Отглеждане: Момордиката се отглежда както краставиците, с тази разлика, че тя се нуждае от по-дълъг вегетационен период (80 - 90 дни) преди да започне да плододава. Затова семената се засяват рано - за предварителен разсад още от средата на март, а на открито - след средата на май, като отмине опасността от слани. За оптимално поникване на семената температурата на почвата трябва да е поне 20 градуса. Тогава изникват за 1-2 седмици. Разсадите се разполагат на разстояние 80 см между редовете и 40 см между растенията. Устойчива е на болести.

Беритба: След началото на цъфтежа плодовете на момордиката се развиват бързо (както краставиците) и затова трябва да се берат често. За консумация се използват неузрелите плодове, които са достигнали типичния за сорта размер. Те трябва да са твърди (докато са млади вътрешността им е като при тиквичките, а със зреенето става куха), а семената трябва да не са се развили. При зреенето плодът се разпуква от към върха на три части, които се завиват назад. Цветът на узрелия плод е оранжево-червен.

Изображение

Кулинарна употреба: Както вече беше отбелязано плодовете на момордиката са горчиви и в зависимост от сорта и степента на зрялост могат да бъдат от леко до много силно горчиви. Именно горчивия вкус отличава този зеленчук от останалите и го прави подходящ за приготвянето на ястия с отличителни вкусови качества. Истината е, че повечето хора, които не са свикнали с този тип кухня в началото не харесват този вкус (особено ако се използват силно горчиви сортове). Интересното е, че човек може да привикне към него, и то до такава степен, че да му стане сред любимите. Точно както е при любителите на лютото - започват да ядат все по-люто и това им харесва, дори се пристрастяват. Положението с момордиката е идентично - дори и в началото да не ти харесва, с времето се привиква и започва да ти харесва много. Това е и причината за широкото и използване в кухните на много от страните с тропически климат (от където произхожда растението).

Най-често този зеленчук се вари, задушава, пържи, пълни се със свинско месо и се пече, приготвя се на супи, консервира се (както краставичките) и др.

Лечебни свойства: Друга интересна и значима особеност на момордиката е, че неузрелите й плодове са доста богати на полезни за организма вещества - както хранителни, така и лечебни. В тях се съдържат фосфор, калций, каротин, а съдържанието им на витамин С е съпоставимо с това на лимоните. Поради тази причина листата и плодовете й от векове се употребяват в народната медицина на страните в които е разпространена. Използват се при множество болести и то срещу сериозни заболявания. Ето някои от лечебните качества, които към момента са потвърдени и от съвременната медицина:

- Както повечето храни съдържащи горчиви вещества, така и момордиката влияе положително на храносмилането, като същевременно за разлика от повечето други горчиви храни тя може умерено да се използва и от хора с язва, защото съдържа вещества, които смекчават дразненето.

- Напълно доказано е, че оказва благоприятно въздействие при диабет, защото снижава нивото на кръвната захар.

- Снижава нивата на холестерина и триглицеридите.

- Притежава антивирусно действие (срещу редица вируси). Всички екстракти, които днес се извличат от плода са се използвали още в миналото за борба срещу различните паразитози и най-вече срещу маларията. Благодарение на антивирусният си ефект този плод намира приложение и за лечение на инфекции свързани с херпесен вирус тип I. Лабораторни ин витро тестове дори са показали, че някои съставки забавят развитието на вируса на СПИН, но те се абсорбират трудно от човек при орално поглъщане.

- Листата и плодовете показват широко антибактериално действие.

- Има данни, че действа като слаб имуномодулатор (засилва имунната система).

- Цялото растение показва въздействие срещу различни ракови образувания. Днес на горчивия пъпеш се правят много проучвания, които показват, че той е от малкото натурални продукти, борещи се успешно срещу едно от най-агресивните заболявания в днешно време - рак на панкреаса. Алфа-елеостеаринова киселина, която е една от водещите съставки в момордиката е веществото, което се бори с раковите клетки в организма и ги унищожава напълно. След дълги проучвания специалисти от Университета в Колорадо доказват, че горчивият сок действа унищожително на клетките на рака, като блокира усвояването им на глюкоза от организма. За да живеят раковите клетки трябва да си набавят нужната енергия, която си доставят от глюкозата, но ако нямат достъп до нея те умират.

Противопоказания (момордиката не трябва да се използва с лечебна цел от):
- Да не се използва от бременни и кърмещи жени. През периоди на честа консумация предизвиква намаляване на плодовидостта и при мъжете и при жените.

- Да не се използва от хора с ниско ниво на кръвната захар (хипогликемия).
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Момордика

Мнение от Светката »

Мерси! :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
popo
Kъсо кафе
Мнения: 76
Регистриран на: Май 15, '14, 14:49
Местоположение: разград

Re: Момордика

Мнение от popo »

Миналата година за първи път сяхме Момордика,ей така -заради разнообразието.
Семената бяха от България, видът може би от дребния.
Изображение
Изображение

Тази година освен от техните семки, пристигнаха и от Китай, доста по едри на размер.
Имат страхотна шарка по тях. Като резбовани.
Ще видим какво ще се получи.
Не сме ги опитвали на вкус.
Изображение
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Момордика

Мнение от venetka70 »

Трудно е да се каже, че може да се свикне с вкуса на това растение. Силно впечатлена от вида му реших, че искам да пробвам при едно от пътуванията си в Бангладеш.
Докарах го до третата хапка и така се потресох, че половин ден нямах друг вкус в устата освен вкуса на това чудо.
Те, бенгалците ме предупредиха за странния вкус, ама аз съм си навила на пръста да пробвам колкото се може повече неща.
Ето снимка от пазарите им. Много е лошо качеството, но от подрусващия джип толкова успях.
Изображение
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Naturel
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Дек 29, '19, 12:29

Re: Момордика

Мнение от Naturel »

popo написа: Мар 23, '16, 15:52 Миналата година за първи път сяхме Момордика,ей така -заради разнообразието.
Семената бяха от България, видът може би от дребния.
Изображение
Изображение

Тази година освен от техните семки, пристигнаха и от Китай, доста по едри на размер.
Имат страхотна шарка по тях. Като резбовани.
Ще видим какво ще се получи.
Не сме ги опитвали на вкус.
Здравейте, Катя,

А къде в България се намирате, тъй като искаме да захванем от момордиката в село Косарка, до Дряново и ще е ценно да знаем при какви условия сте я гледали, тъй като все пак си е тропическо растение? Запазихте ли си семена?

Поздрави,

Миша
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”