Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Di_Va »

Бреда, браво, браво, браво!
Мечта са ми подобни лехи, обаче твоите и бели са направо... превъзходни!
Пожелавам си поне за подправките и билките да си направя тази година :stiskam: !
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Вие тук май измервате достатъчността на зеленуковата градина според броя домати :lol: , под 100 корена ли са, не се брои за зеленчукова гранина! :mrgreen:
А има толкова много други зеленуци, които поради някаква причина могат да изместят доматите, при мен основно е заради климатичните особености, сезонът е по-къс, доматите зреят дружно около средата на август, нас половината септември ни няма, така че домати от градината ядем 2-3 седмици, четвърта седмица според това кога ще паднат сланите. Тази година пак съм прекалила, над 10 корена са, та се наложи да ги сгъчкам, отделно имам и Чери, те поне стават за сушене, насадих ги на мястото на спанака и част от салатите/ още имам салати - от началото на април до края на май - два месеца ядем домашни салати - марули, айсберг и разни други, /, садя много лук, моркови, чесън, магданоз, копър, люти чушки, корнишони, тиквички, праз, боб...и малко домати.
Дори веднъж садих патладжан - много симпатично цъфтя в лилаво до септември. :lol:
Малка зеленчукова градинка, а не голяма доматена. ;)

ПП. Есенно садените салати имат две предимства - стават по-рано и не ги ядат плужеците, тази година имам опит със зеленяш, зимувал в повдигнатите лехи под агривело и под стъкло - салатите под стъклото ги изядохме първи, тези под агривелото бяха поначмачкани и по-дребни.

Бреда, честити ти повдигнати лехи!
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Breda »

Милени,благодаря! Лехите са на 40 см.

Ди-ва,благодаря ти! Имам и голяма билкова градина,но тя е в ъъъ как да ги нарека -полуповдигнати лехи на друго място,тези са определени само за зеленчуци

Роуз,благодаря! Обожавам домати,повече от всички зеленчуци.При нас зреят началото,средата на юли първите и до септември края ,въпреки това има 20 корена домати и две черита,в края на лехата съм посяла преди 2 дена нисък зелен боб,не е изникнал още.Краставиците,спанака,репичките,граха,целина и други ,от всичко по малко са ми на други лехи временно,докато станат другите високи лехи,там мястото впоследствие е определено за разширяване на храстите - касис,арония,малини и подобни,даже Едена ми е заобиколен в момента с лук:)))) Предвиждаме две от лехите да са покрити с мини парник,живот и здраве!
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от vanina_g »

Breda, страхотно изглеждат лехите! Да те радват с обилно количество зеленчуци! Ще чакаме снимки на добива :daaa:
qnka45
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 2, '12, 13:28

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от qnka45 »

Здравейте,аз съм нова във форума и съвсем нова и неопитна за оформяне на повдигнати лехи.Тази есен искам да оформя цялата градина с повдигнати лехи.Подготвила съм велпапе за пътеките и върху тях талаш и стърготини.За оформяне на лехите ще изсползвам основно керемиди,стари ламинирани плоскости,дъски и камъни това което в момента имам.Имам съчки за дъното на лехите,дървестна тор,градински отпадъци,трева колкото искам,малко слама която ако не стига ще замествам със талаш и стърготини.За мулч освен малкото слама ще изсползвам клонотрошачката и дървени стърготини. С освобождаване на тазгодишните зеленчуци ще фрезовам парцелите и започвам оформяне на лехите. Сигурно пропускам нещо но ще се опитам да се свържа с някой от знаещите и можещи да ми помогнат със съвет. Моя скайп е Qnka45 а ел.пощата [email protected]. Моля ви за мнения.
qnka45
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 2, '12, 13:28

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от qnka45 »

Да допълня че имам капково напояване което ще пригодя за новите лехи. До сега за мулчиране съм изсползвала найлон за пипер,домати,краставици и ягоди.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Неделя »

Интересно ми е да видя сега повдигнатите лехи на Бреда как изглеждат.....Бреда, къде си....може ли актуална снимка? Сподели как се развива зеленчукопроизводството, моля!
Аз си мечтая така да си оформя леха с подправки...но на ММ не му е интересно
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Breda »

Неделя написа: Авг 6, '18, 11:32 Интересно ми е да видя сега повдигнатите лехи на Бреда как изглеждат.....Бреда, къде си....може ли актуална снимка? Сподели как се развива зеленчукопроизводството, моля!
Аз си мечтая така да си оформя леха с подправки...но на ММ не му е интересно
Специално за теб ще се изложа сега с вида на лехите :lol:
Всъщност лехите са си супер,но направихме грешка с коловете,доматите се оказаха твърде тежки и огромни за тях и два три пъти силен дъжд и вятър ги събори и овъртоли на топка,сега е невъзможно да се вдигнат,чупят се и съм ги оставила така,снимах преди малко,вчера са обрани доматите,доволно берем,вкусни и си зреят,не са пръскани с нищо ,освен два пъти с прясно мляко,йод и сода.Лежат си в мулча ,цъфтят и си зреят :lol:
Успешно отгледахме салатки,лук и чесън.Имаше нисък боб покрай доматите,вече е във фризера.Догодина, живот и здраве,конструкция над тях и никакви колове.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И понеже сега от доматената тема сигурно умират от смях при вида на доматите ми , че и сортовете не помня :lol: ,в моя подкрепа ще ви покажа един мой домат :lol: еми бера доволно ,направо и аз не мога да повярвам

Изображение
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Неделя »

Защо да се изложиш, човек не може да предвиди всичко и няма как да знае всичко. Аз всяка година допускам такава грешка, коловете се оказват слаби за растението и се наклонява, а веднъж наклонено и се опиташ да го изправиш най-много да счупиш корена ... слагам слама под първата китка и така си узряват. Браво, хубав зеленчук си отгледала! :syes: :sclap:
Deleted User 4608

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Deleted User 4608 »

Предпочитам всички да ми се смеят, но да имам домати. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”