Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Breda »

mimilisa написа: Авг 6, '18, 22:29 Ама аз непрекъснато давам акъл, как така не си го забелязала?
Ето подсказах на жената да не губи време и усилия да си превръща терена в нещо като гробищен парк. Ако иска да поема. Ако не, продължавайте да си надувате балоните.
В България само мързеливите и паралиите ще си направят от терена нещо такова.
Както искаш го приемай.
Дори не искаш да осмислиш това което казах за високите лехи, което си е вид даване на акъл.
И ако чакаш някой друг да ти направи нещо си, дори да е учил за това , има да чакаш. Пълно е с дипломирани некадърници архитекти, ландшафни и прочие... Ай наистина не ми се говори повече по темата.
аааа,това ли било препъни -камъче-хората с пари? :slips:
Да , яд ме е че хората с пари нямате вкус. Мои наблюдения. 8-)
Едно време след хората с пари са останали постройки, които днес са паметници на културата , а след днешните богаташи КИЧ.ай
Не знам какво да ти кажа,щом не можеш по друг начин с всичкия тоз акъл,търкай билетчета,че да получиш шанса за следа в историята :stiskam:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Гео, граф »

Едва я намерих тази тема, но затова пък е много информативна. Искам да направя за майка ми на вилата такива повдигнати лехи, че вече е на възраст и ще ѝ бъде удобно да си отглежда някой и друг корен домат и краставичка, без да се навежда много. Роуз е направила много красиви неща и ще пооткрадна идея от нея, както и от други. Обаче така и не разбрах каква мрежа да търся за дъното под слоевете клони, компост и почва :hmmm: . Борбата с къртиците е неравна на този етап, та се надявам с повдигнатите лехи да постигна някакъв успех.

Не ми стана ясно и поливането - дали да търся начин за капково или ще може да се мушне направо маркуча, ама така няма ли да се отмива почвата през бордовете :?:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 7475

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Deleted User 7475 »

За капковото съм ЗА, защото спестява време и усилия, и вода. :stiskam: Сигурно имате много богата почва, щом къртичките я предпочитат. :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Гео, граф »

Алис написа: Яну 29, '19, 11:04 За капковото съм ЗА, защото спестява време и усилия, и вода. :stiskam: Сигурно имате много богата почва, щом къртичките я предпочитат. :dovolen:
Почвата е кафява горска, Алис, не мисля че някога е внасян тор в нея, най-малкото защото няма откъде да се вземе - в селцето отдавна вече никой не отглежда животни. Има примеси от рахли пясъчници и шисти, което я прави лека за обработка, стои сипкава и не се слепва много. Но при прекопаване навсякъде могат да се открият мощни тунелни системи, в които водата просто изчезва в неизвестна посока. Майка ми е на 82 години, вече не може да се грижи за нормални лехи, дето трябва да тича да затъпква дупките, затова искам да ѝ направя удобство. А и да се види в моркови, някоя глава лук, ей така да се занимава и с друго, не само с китките :nod: .

За капковото ще търся къде са писали съфорумците, че сега е момента да се планират пролетно-летните дейности.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от calico »

Гео, рабицовата мрежа е добро решение против слепи кучета и къртици.
аз навремето слагах около клематисите и розите покрай оградата, още си седи, върши работа. Моята е от едрата, но май ситната ще е още по-добре.
ако мулчира отгоре добре, дори и капково не ти трябва, лехите пазят влагата добре.
за моя климат не са подходящи обаче, че много прегрява почвата в тях, на мен вдлъбнати по ще ми вършат работа, ама пък навеждането там ще е голямо:)
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 7475

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Deleted User 7475 »

Не, че много разбирам, но тези тунели, Гео, не са ли от слепи кучета? Щото къртиците минават, подкопават, разрохтват, но дали след тях остават тунели, не съм уверена. Правят си къртичини над повърхността. Само в едната ми градинка рият. Те рият, аз утъпквам след тях, но като цяло не са ми направили големи бели. Сложили сме тук-там арматурни железа около метър над повърхността, върху тях кенчета и дрънкат от вятъра цяло лято. После прибираме, за да не свикват, уж. От вибрациите се надявам да се плашат разните слепи кучета и къртици. Обаче, ако няма вятър, ефектът ще е нулев. Нощно време става като камбанария при нас, особено на отворен прозорец и ветровита нощ. :) Ако някой отмъква морковите, картофите, лука, премества нарцисите, то не е виновна къртицата, дело е на слепите кучета. Но понякога има положителен ефект, щото така се сдобих с нарциси - беше цъфнала една туфичка насред полето и си я откопахме. Важно е да знаем с кого се борим, за да го накараме да се изсели, примерно.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Гео, граф »

Алис написа: Яну 29, '19, 12:35 ... Но понякога има положителен ефект, щото така се сдобих с нарциси - беше цъфнала една туфичка насред полето и си я откопахме. Важно е да знаем с кого се борим, за да го накараме да се изсели, примерно.
Разсмя ме с нарцисите и любопитния начин на сдобиване с тях, Алис :lol: :daaa: !

При нас вършеят и къртици, и слепи кучета, не си поплюват, щом отмъкват глави кромид лук, прегризват някои китки и ги вмъкват в тунелите, лале не сме видели, мускарите отнесоха :snif: . Едва не затриха 4-годишна роза Crown Princess Margarita, на кантар я хванахме - под корените ѝ имаше магистрали и те практически бяха във въздуха. Та нямам никакъв избор, нужна ми е тежка артилерия за тия гадове - да им мирише на вкусни неща, а да не могат да ги достигнат :twisted:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от ivko69 »

Колеги и колежки...Поведението и начина на живот са съвсем различни при слепото куче и къртицата..Къртицата е хищник,и хич не и дреме за нарциси и лук..Яде предимно месо..Слепото куче влачи всичко вегетарианско..И след двете остават канали,на слепото куче е по-широк..Около 50-60 мм.Къртицата минава и с 30 мм...Не затъпквайте каналите,защото ги карате да правят нови..Ако не ви пречат си живейте с тях,но ако са нежелани,ги хванете,защото няма как да ги изгоните...

И по принцип,не търпят съжителство...Имам предвид-къртица с къртица и слепо куче със слепо куче..Събират се само в брачния период..Имате по едно животинче в градинките..Ма е трудолюбиво...И като хванете това,вашето,животинче,след малко време ще дойде друго,така,че се заредете с търпение и постоянство..Казвам го от опит..И мога да напиша три страници ... ;) Щото избрах оня начин,нехуманния...И ловът се оказа двугодишен...
Deleted User 7475

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Deleted User 7475 »

Спойлер
Покажи
Чакаме продължение, Ивко. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”