"Умна" оранжерия

Модератор: Миша

Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

"Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

Здравейте,
В тази тема искам да споделя моите виждания, относно внедряване на нови технологии и собствена направа на приспособления. Основната ми цел е да се сведе до минимум ръчното обслужване на оранжерията. А най-вече и за хора, които нямат физическата възможност всеки ден да вършат това.
От пролетта ми се върти една идея с автоматично отваряне на вратата и поради факта, че цял лято това не е нужно сега назря момента да го направя за другата пролет.
За целта използвах терморегулатор, който лятото в най-големите жеги ми включваше вентилатора.
Изображение

А с този термо цилиндър автоматично се отваря прозореца на оранжерията.
Изображение

А ето и това върху, което работя в момента и смятам да използвам другата пролет. Окачих мотора и го настроих да отваря и затваря, както бих желал. За целта използвах акумулаторна батерия от 12 волта.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

А сега работя върху терморегулатора и се надявам тези дни да го завърша и изпробвам.
Изображение
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от darusha5k »

:syes:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от zeleno »

чудесна тема
не я зарязвай , мисля , че народа още не я е открил ;)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Краси Лазаров »

Да темата е полезна и смятам навременна,защото през март ще е късно. Хубаво е че си решил да отваряш вратата с двигател за сателитна чиния,за мен това е най-добрият и евтин вариант. За прозореца тази година използвах система от две бутилки и останах много доволен,работи като часовник. Има малко работа по настройката,но след това никакви грижи и не струва почти нищо. " onclick="window.open(this.href);return false;, а тук на 3,35 мин. в действие " onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

Преди няколко дена навързах нещата за проба и настройки и всичко работи така както го бях планирал. След което разкачих всичко, махнах вратата и прозорците с надеждата да мръзнат всякакви гадинки и най-вече белокрилката!!! Мислех си дали не трябваше да напръскам при затворена оранжерия.... :hmmmmmm:

Изображение
Това са бутоните за ръчно управление на мотора и съответно отваряне и затваряне на вратата.

Изображение
А ето тук съм навързал експериментално позиционера с терморегулатора и мотора.

Направих и едно видео набързо и като го кача ще го споделя.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

Ето и видеото, което обещах. Ще монтирам нещата отново на пролет и се надявам да си спестя това постоянно тичане за отваряне и затваряне на вратата.
Сега съм си поръчал още една камера и смятам да я монтирам така, че да наблюдава вратата и термометъра - в случай че възникне някакъв проблем ! :dovolen:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от ivanina »

Темата е чудесна!....крилата идея - подплатена с дела! :daaa: :dovolen:
...Алекс, преливам от радост и възхищение пред постоянството , усърдието и прекрасно изпълненото ти техническо постижение с оранжерията! Клипчето ме доведе до широка , щастлива усмивка от добре свършената ти работа....а корените домати - отрупани все още със зрели доматки - предизвикаха у мен жива възхита :P ,но няма да крия че се прокрадна и скрита , благородна завист... :hmmmmmm: ...вярно ,нечестно е малко от моя страна ....но за тази приложена нация техническа мога само тайно да си мечтая! ;)
Поздравления, за това което си ! :tzvetentze: и все така бъди! ... :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

Започнах да "раздвижвам" оранжерията и реших да сложа някоя снимка. Покрих с найлон една от лехите, с цел да се опитам да изкарам по-ранни домати. :dovolen: Затворих изцяло вратата и сложих на прозореца механизма за автоматично отваряне при повишаване на температурата. Ще следя температурата извън оранжерията, вътре в тунела, както и на почвата и ще действам при благоприятни условия. Надявам се времето да е благосклонно тази година и да изнеса част от разсада в оранжерията. :dovolen:

Изображение

Изображение
Титриф

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Титриф »

Имам" надставки" за палета.Това са правоъгълни дървени каси с размер 80 на 120 и височина 20 см. Кибичат навън вече десетина години, и не са мръднали,може би защото са шведски :nod: .Мисля като за начало да оформя някаква основа за тунели, а след това и тях да ги "захлупя" с парник.Така двойната изолация би трябвало да ми даде първия домат един месец по-рано. Лехата съответно може да е 80, или 120 см. широка. При всички случаи ще се" обслужва" двустранно.Кое е по-удачно според вас?! От това зависи какви да бъдат външните размери на парника. Дайте моля, вашето разпределение,размери и кажете от какво сте доволни, и какво бихте променили . При мен може да е до 6 на 6 метра "похлупака".Имам възможност да съм при парника по всяко време, даже и да не е топло. Таман щях да напиша ,че вятъра при мен е рядкост, но днес направо ми отвя капата. Височината ми е 715 м. и ужким баира и Витоша ме пазят откъм гръцко,но като задуха от там - майка плаче.Добре че вятъра е средиземноморски а не сибирски, 20 градуса на сянка. Някой има ли готов разсад? :D Почвата е на 3 градуса, ама и за това има чалъм, засега само на теория де.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”