Див лук в саксия - разсад

Модератор: Миша

LordDread
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 28, '15, 12:05

Див лук в саксия - разсад

Мнение от LordDread »

Здравейте,

Търсих, но не намерих подобна тема. Ако има и не съм я намерил, моля да ме извините.

Инетересува ме какво трябва да направя за да си направя саксия със див лук.
Аз вече си засях семена в една саксия и те покълнаха, ето и снимка на разсада - 13 дена след засяването. Стръкчетата са дълги около 7-8 сантиметра.

Изображение

На пръв поглед, расенията са около 25 - 30. Това което не ми е ясно, трябва ли да ги пикирам и да оставя само едно растение в саксията в която искам да си го гледам и да си го ползвам в кухнята, или трябва да ги оставя всичките както са си? Четох че през първата година пускал около 20 - 30 пера, но на мен не ми е ясно това само от едно коренче ли се получава :idea1:

Моля някой да ми разясни как се случват нещата с това растение. Аз съм абсолютно начинаещ в тези занимания.

Благодаря предварително. Поздрави,
Росен
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от nadin »

Оставяш ги точно както си ги засял и повече не ги пипаш. С годините туфата ще се сгъстява все повече и повече. След две три години може да я разделиш и така.
Главички този лук почти няма. Цяла година е със зелени листа по някое време лятото ще цъфне розово. Ако не искаш семена махаш цвета и от време на време подрязваш листата за да са свежи. Зимата листата изсъхват и напролет пак си тръгват.
Deleted User 4608

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от Deleted User 4608 »

Това е Сибирски лук, нали? И аз искам да си насея, но още не съм купила семена. Дано намеря в София (когато отида, де). Този лук ли наричат вечен лук или вечно зелен лук или има друга разновидност? Не мога да се оправя с тези видове, а всичко лучено е добре дошло. :)
LordDread
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 28, '15, 12:05

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от LordDread »

Nadin - много ти благодаря за отговора.

Alys - аз семената ги купих от Bauhouse. Но предполагам че навсякъде ги има.

Поздрави,
Росен
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от marka »

alys написа:Това е Сибирски лук, нали? И аз искам да си насея, но още не съм купила семена. Дано намеря в София (когато отида, де). Този лук ли наричат вечен лук или вечно зелен лук или има друга разновидност? Не мога да се оправя с тези видове, а всичко лучено е добре дошло. :)
Имам от години от този лук. Ако искаш дай адрес за пращане, като подкара ще ти изпратя туфичка в саксийка.
Deleted User 4608

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от Deleted User 4608 »

Росене, Марка, благодаря! Днес поръчах разни семена, включително Сибирски лук. :)
LordDread
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 28, '15, 12:05

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от LordDread »

Здравейте пак,
А как се зазимява растението?
Поздрави,
Росен
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Див лук в саксия - разсад

Мнение от marka »

LordDread написа:Здравейте пак,
А как се зазимява растението?
Поздрави,
Росен
Ами, никак :D Моят е в земята, листата умират през зимата и напролет си тръгва отново.
Ако е в саксия, тъй като земята е малко, може да вземеш мерки пръстта да не замръзне.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”