Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от polyabs »

от venetka70 » чет апр 19, 2018 8:59 am
Я кажете на тези от вас, на които пратих лозички есента от Узбекистан как са сега.
При нас засега успеха е 100%, чак не е за вярване. От 5 засадени на село и петте тръгнаха, едната в Пловдив е много добре, а вчера установих, че и втората тръгва да се развива. На село забравих да проверя тези в градината на леля. Дано и там да са се прихванали.
Интересно ми е какво се е получило на другите места в страната от тези пръчки. Споделете моля. Дано да си е заслужавало това дълго пренасяне.
Вени, аз да докладвам при мен покараха Ризамат и 1 брой Тайфи, а бяха два :(
Кишмиш лучист също не е дал признаци на живот, но аз него лесно ще го намеря в Бг. Важното е че другите оцеляха Благодаря тиии :liubov:
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

:stiskam: Ще оцелеят и ще те радват с плод...
А вие, дечица, започнахте ли присаждането? При нас то е в разгара си. Зрял миналогодишен или зелен тазгодишен калем или пъпка върху зелен летораст.
Гладка и хубава спойка се получава, при срастване на двата компонента и при добро изпълнение.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от peterstamov »

Правят ли се присадки по това време на лозата? Питам щото преди два дни правихме на зелено, но идея си нямам време ли е?
Пъпка върху зелен летораст - може ли пояснение? Вераятно не под кора а на прозорче?
May the Force be with You!
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

peterstamov написа: Юни 1, '18, 13:20 Правят ли се присадки по това време на лозата? Питам щото преди два дни правихме на зелено, но идея си нямам време ли е?
Пъпка върху зелен летораст - може ли пояснение? Вераятно не под кора а на прозорче?
При леко зазряване на зеления леторасъл присаждам със зрял резник на разцеп.Може и под кора на стара лоза,но трябва да има добро отделяне на кората и да останат леторасли над и под присадката.
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Тази година малко закъснях с младото лозе. Счупи се машинката за дупки и последните коренчета засадих в началото на май. Априлските почти без изключение се хванаха. Когато вадих последните пръчки, обаче на 7-8 липсваха коренчетата. Бяха като отрязани. Вкарах ги в земята, с надежда да покарат(става дума за вкоренени лози). Вчера разравях лозички, които още не са изкарали филизи над купчинката. Излезе няккъв гаден черен бръмбар... като майски, ама не съвсем. Черен, матов, 2,5см. Да не ми яде той евмолпията?
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

Майския е по-скоро кафяв. За черния мога да правя само предположения. ;)
Освен със зрял резник на разцеп други подходящи начини за присаждане на лози по това време могат да бъдат още обикновена копулация(при която малко по-трудно става привързването), и присаждане на будна пъпка от зрял миналогодишен или зелен летораст.
Присаждането на пъпка е по-добре да се извърши по метода, който руснаците наричат "на приклад", а американците - "чип бъдинг"(произлиза от треска, тресчица). :stiskam:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от vanina_g »

Хораааа, никой няма тук :hmmm:
Ама аз да си питам - гроздчетата тук там взеха да съхнат от долната страна на чепката :hmmmmmm: Дали е от дъждовете, да пръскам ли с нещо специално? Не се сетих да снимам, ама днес ще се опитам да отида и да снимам
Deleted User 5366

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 5366 »

Снимай няколко грозда отблизо.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Еличка »

Ванинче, при мен за два дни стана МАЗАЛО! Дадоха ми Акробат и Байфидан от аптеката - микс да напръскаме. Амиииииии, точно приключихме и порой се изля. Уфффффф, писна ми!!!.... А колко много грозде имахме......
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от vanina_g »

И ние така - много имаше, и взеха да се скапват изведнъж :o
Вчера и аз ходих уж да пръскам - тъкмо извадих пръскачката и ... порой и при мен! :hmmmmmm:
Не успях и до снимам - скочих в колата и газ надолу. А иначе имах Шампион - реших да пръскам с него, пък ако прочета или ми препоръчат друго, после и с другото. Дано успея да снимам и да покажа, и дано не е късно вече :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”