Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

vanina_g написа: Апр 16, '18, 21:26
prijatel62 написа: Апр 14, '18, 13:41 Тези дни ще мина през Колхозния пазар, ще видя и за лозички. Доскоро все още се предлагаха..."
И аз се чудя - не е ли късно за засаждане на лозички :hmmm: А в големите хипермаркети е пълно с такива - в кутии, без кутии, с корен, без корен :lol: сортове всякакви ... Дали стават за нещо, ще се прихванат ли, не че ще купувам, ама гледам хората пълнят количките :shock: интересно ми е мнението ви :?:
Привет, вчера минах от там и видях в гаража, спретнат като магазин за лозов и овощен посадъчен материал трийсетина сорта лози, включително и с повишена устойчивост на болести. Изрязани на 2 пъпки и парафинирани в горната част, където е присадника и малко по-надолу. За сега пъпките са останали спящи. Лозички на гол корен. Аз лично предпочитам такива, но засадени още есента.
Тогава зимата, ако температурата навън е минус 10, а в зоната на корените плюс 4, те продължават да си работят и пролетта лозите тръгват силно. :stiskam:
И сега може, но да знаете, че колкото повече се забавим, толкова процента на успешно прихванати лозички става по-малък.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от vanina_g »

Благодаря prijatel62 ! :daaa:
И аз така си мислех, от прочетеното тука се уча, и сега се затвърждава предположението ми!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

Добре, има ли сега и какви лози предлагат от Института в Пловдив? Може да има и новости. :hmmm:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от venetka70 »

Я кажете на тези от вас, на които пратих лозички есента от Узбекистан как са сега.
При нас засега успеха е 100%, чак не е за вярване. От 5 засадени на село и петте тръгнаха, едната в Пловдив е много добре, а вчера установих, че и втората тръгва да се развива. На село забравих да проверя тези в градината на леля. Дано и там да са се прихванали.
Интересно ми е какво се е получило на другите места в страната от тези пръчки. Споделете моля. Дано да си е заслужавало това дълго пренасяне.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

При мене да. Очаквам да се покажат от малките купчини пръст над тях. Благодаря ти, Вени.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

sylay написа: Апр 16, '18, 17:45 Знам, че може да ви прозвучи смешно, но от 1 лоза/1 корен/ колко кг. грозде горе-долу излизат?
Да, дааа.... знам, че зависи от сорта, отглеждането, възрастта, но по груба сметка?
Сорта ми е султанина, султана, ак кишмиш, бял кишмиш, Томсън сийдлес и не знам как и с колко имена го наричат още този сорт.

Това е гръцкото безсемково грозде, което го продават в Кауфланд и по пазарите на доста висока цена.
Професорите казват,5-6 кг. от лоза.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Dewina »

Трябва да си купя колове за лозе.
Имало дървени, циментови и стоманени.
Кой са най-добрите, откъде бихте ми препорачали да ги купя, колко дълги да са и с какъв диаметър?

намерих това инфо:

"Дървените видове се използват от стари времена. Дървесината за производството им основно е акацията. В предишните десетилетия традиционно (без тези от 1989 – 2016 г.) в България се поддържаха значителни площи от акация, особено в областите около р.Дунав. През последните години, поради липсата та нови засаждения, липсата на поддръжка и неконтролируемо изсичане на акациеви насаждения и износ за чужбина тези лозарски колове в страната ни все повече губят значим търговски интерес, съчетано и с породената с трудната им доставка ръст на тяхната цена. Ето защо в някои държави се произвеждат и колове от друга дървесина – борова, от кестени и подобни, като за тази цел те следва да бъдат подложени предварително на съответна импрегнация. Освен това , може да се намерят и дървени колове , на които частта в почвата се изготвят нещо като стоманени „калъфи „ /около 60-70 см/, в които се „насаждат” самите колове /кръгли/. Дървените колове се използват предимно за изграждането на екологични (органични) лозови насаждения. Те се изработват като кръгли или цепени (по дължината на трупите), белени и небелени. Тяхната дълготрайност е около 10 – 12 г.г.

Циментовите лозарски колове са доста разпространени у нас, особено по време на планираната икономика в страната. Те бяха използвани в големи мащаби от кооперативните стопанства. Още повече, че бяха българско производство на тогавашните строителни комбинати. Все още някои от тези колове може да се видят в стари изоставени бивши кооперативни лозови насаждения и се търгуват при изгодни цени. Нормалните им размери са 170 – 260 см и профил от 8х8, 9х9 или 8х10 см. Те са със значима дълготрайност. Някои специалисти избягват тяхната употреба при отглеждането на органични лозя поради отделяне от коловете циментови смеси в почвата /в които считат че в тези смеси има наличието на азбестови примеси/.

Най-моделните лозарски колове са тези със стоманените профили. Те се изработват промишлено, с различни профили, различни приспособления и аксесоари за окачване на основните и помощни телове. Тяхното покритие е разнообразно – без покритие, поцинковани от 20 до 60-70 микрони, и с добавяне на алуминий и други материали за по-голяма дълготрайност. Коловете с такива покрития доста са с дълготрайност от 30 и повече години, т.е. се осигурява опорна конструкция за цялото плодоносене на лозовите насаждения."
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от naska50 »

Вени, при мен засега 50/50, 2 които бяха с корени са добре, за 2 резника още не мога да потвърдя, и те се разлистиха но чак горните връхни пъпки, надявам си нещо и отдолу да избие! Много ти благодаря!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от sylay »

Въпросче към разбирачите:
Кое от 3-те лозими препоръчвате за района на Пловдив:
- Султанина;
- Афродита
- Русалка
???????????????

Пояснявам: Не съм фен на виното/алкохол не близвам, защото не ми харесва/, което не означава, че съм враг на хората, които обичат да си правят вино и ракия. Гроздето също не ми е фаворит сред плодовете или поне не беше, до преди да опитам скъпо, хубаво, бяло, "гръцко" грозде от Кауфланда и после от пазара. Направо се влюбих: жълто-зелено, сладко и БЕЗ семки. Сумати време разпитвах за него и разбрах, че сорта е Султанина/"Томсън сийдлес"/. Четох за него в БГ- и руските- форуми, но информацията е малко, а климата в 2-те страни е различен. Руснаците пишат за него, че Османската Империя го била пренесла в бълканските държави като България, Гърция, Албания..... Обаче, аз не съм чувала някой да се занимава с този сорт тук. Попитах в 1 агроаптека и от там ми препоръчаха Русалка или Афродита/не си спомням, кое от 2-те беше/
Тази пролет от Аграта в Пловдив си купих 2 лозички Султанина/или поне ми го продадоха за такова/.

Някой може ли да ми разясни, от кой от горните 3-те варианта е най-доволен ЗА ЯДЕНЕ и отглеждане?
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

:dovolen: А ти опитай и трите!
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”