Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Vencislav »

wrong dreamer написа:Аз пръскам понякога с листен тор. Какво те интересува ?
Здравейте,
Относно листните торове ме интересува дали ги смесвате с фунгицидите/инсектицидите преди третиране (ако съвпадат по време) или третирате отделно. Въпреки, че в указанията пишат, че е възможно смесване, поне за сега аз не го практикувам, но работата се увеличава.
Започнах третирания от това лято и за сега съм доволен от резултатите. Есента също ги третирах предзимно с Lebosol Cu, Текнофит Пауър (съдържа масло и цинк+манган) и Фунгуран. Това ми е първото пред зимно третиране преди заравянето им. На пролет ще следва повтаряне в началото.

За следващата година съм закупил вече торове и си направих график за третиране по време за определени периоди от вегетацията с мед, бор, калций, магнезии.. Бенефит и др. в зависимост от състоянието. Придържам се към фирмените указания, но по някога те все по нещо пропускат, за това търся да обменям мнения с някой който реално също ги прилага в практиката. Въпреки малкото им прилагане тази година, видях осезаеми резултати в захарност и големина на зърната при всички мои сортове.
Бих искал да разбера какви листни торове прилагате, на коя фирма са производство, а в процесът на работа, ако може да споделяме впечатления от работата им.

Мястото ми е в северна България, но специално при мен ако не предпазиш асмите с десертно грозде имаш проблеми с измръзването. Жалко, но факт.
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от daxc »

wesselin написа:
shoshy написа:Днес звънях на Севастианов за лозичка сорт Кашмиш - свършили :ufff: :ufff: . Поне 3 пъти съм му звънила. До вчера не бяха ги извадили, днес няма.
Моля, ако знаете къде се предлага в момента, пишете :stiskam: .
Ако желаеш,изчакай малко за Кишмиш лучистий,ако държиш на него.
Севастианов има налични за продан лози сорт Кашмиш. Днес даже пристигнаха поръчаните от мен. Корените им бяха много добре развити.
Deleted User 5366

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 5366 »

Листни торове може да се слагат в разтвора при всяко от пръсканията на лозето или асмата. Добре е да се прави проба за смесимост на тора със съответния препарат. На есен лозите се третират само с органични и минерални торове, така нареченото есенно торене. Няма смисъл от прилагане на фунгициди, защото по това време нито листа, нито сокодвижение, нито гъби има. По-добре е да се свали кората от стъблата на лозите, което ще осигури измирането на вредителите зимуващи под нея. Последните няколко години използвам тор Хортифол, на Hortifeeds. Слагам го в пръскачката каквото и да пръскам из градината. Върши работа.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от peterstamov »

Аз не съм доволен от Севастианов! Изтрих поста по надолу.......някой ако цитира старото да го трийне, моля!
Понеже не мога да съм сигурен на 100% за това което написах ...........
Последно промяна от peterstamov на Ное 17, '17, 13:40, променено общо 3 пъти.
May the Force be with You!
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Vencislav »

И аз имам две асми закупени от него с подобно раково образование - една Афродита и една Велика. Изкорених ги на четвъртата година. Останалите за сега шеста година са О.К.
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Vencislav »

Станимир написа:Листни торове може да се слагат в разтвора при всяко от пръсканията на лозето или асмата. Добре е да се прави проба за смесимост на тора със съответния препарат. На есен лозите се третират само с органични и минерални торове, така нареченото есенно торене. Няма смисъл от прилагане на фунгициди, защото по това време нито листа, нито сокодвижение, нито гъби има. По-добре е да се свали кората от стъблата на лозите, което ще осигури измирането на вредителите зимуващи под нея. Последните няколко години използвам тор Хортифол, на Hortifeeds. Слагам го в пръскачката каквото и да пръскам из градината. Върши работа.
И аз прилагам торове на тази фирма - "ХортиГроу" в различни съотношения, но почвено.
Мед прилагам листно непосредствено преди зимният период (преди опадване на листата) защото тя повишава устойчивостта към ниски температури, гъбни и бактериални болести и подпомага преодоляване стресови ситуации, а Текнофит Пауър го препоръчват да се прилага за зимни третирания с цел намалявайки зимуващата популация на акари и др. като алтернатива на минералните масла. Правя го за да подготвя асмите за заравяне в земята - опръсквам непосредствено преди заравяне след изчистване на листа и др.
Това ми е първо третиране, ще видя на пролет за резултата.
Кората на асмите съм я свалил и съм почистил стеблата им.

Благодаря за отговорът. Надявам се на помощта на всички, защото съм все пак начинаещ, със само 6 години стаж на човек занимаващ се с лози.
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от daxc »

Vencislav написа:И аз имам две асми закупени от него с подобно раково образование - една Афродита и една Велика. Изкорених ги на четвъртата година. Останалите за сега шеста година са О.К.
Може ли малко подробности около това раково образование - в началото имало ли го е или в последствие се е появило?
Какво " аномално " да гледам по пръчките , преди да ги засадя?
Аватар
Vencislav
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Ное 13, '17, 20:14
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Vencislav »

Нищо особено при получените пръчки, или аз не съм забелязал. Растяха си нормално и нормално плододаваха и изведнъж го забелязах. Може да е възниквал полека-лека, но не съм ги видял. Изчаках една година и когато станаха големи, за всеки случай ги махнах за да не се пренесе заразата на останалите. Може и да съм прибързал, но по-добре така, от колкото късно. Аз не разбирам много, по-добре да кажат специалистите дали да се махат.
От него имам закупени над 40 пръчки и останалите са добре, допустимо е да има и някакъв брак. Инак сортовете си отговарят на заявеното и няма объркване.


П.С.
Преди два дена засадих няколко лозички и на всяка в корените посипах Terawet и Rhizo Vam Basic по 5 гр. от всеки. Може да видиш в интернет какво е действието им.


Изображение
Фейсбук: "Микроорганизми в хоби земеделието"
Deleted User 2919

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 2919 »

Vencislav написа:Нищо особено при получените пръчки, или аз не съм забелязал. Растяха си нормално и нормално плододаваха и изведнъж го забелязах. Може да е възниквал полека-лека, но не съм ги видял. Изчаках една година и когато станаха големи, за всеки случай ги махнах за да не се пренесе заразата на останалите. Може и да съм прибързал, но по-добре така, от колкото късно. Аз не разбирам много, по-добре да кажат специалистите дали да се махат.
От него имам закупени над 40 пръчки и останалите са добре, допустимо е да има и някакъв брак. Инак сортовете си отговарят на заявеното и няма объркване.


П.С.
Преди два дена засадих няколко лозички и на всяка в корените посипах Terawet и Rhizo Vam Basic по 5 гр. от всеки. Може да видиш в интернет какво е действието им.


Изображение
Питай Миша...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от kim »

Vencislav написа:
Преди два дена засадих няколко лозички и на всяка в корените посипах Terawet
Тераует защо сега? За да им е влажно цяла зима ли? :hmmm:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”