Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Мише,на светло съм сложил Ривиерата,защото мисля началото на март да я садя.Наредил съм картофките в кори от яйца,с очичките на горе и са в една светла неотопляема стая на около 10-12 градуса.Тоя сорт си имаше клуфци(много интересна дума).За сега върви добре-къси,дебели и зелени или лилави кълнове,ма аз не за него питам....Въпроса ми е как да спра развитието на клуфците на сортовете Санте и Пикасо,защото единия ще го садя април,а другия през юни..Пикасото още няма кълнове,ама Сантето е набол яко...От това което четох,а аз четох където и каквото намерих,разбрах, че за по-дълго съхранение семето се слага на температура от 4 до 7 градуса и на тъмно,а ти ми казваш да го сложа на светло..Напълно съм объркан. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

Съхраняват се на тъмно , когато са за храна, за да не позеленеят, за посев, напротив, колкото повече светлина видят-толкова по-здрави ще са , за посев може да се сложат на тъмно и влажно и топличко, ако искаме да ускорим рътенето , но след като изкарат белите клуфци, отново е добре да се закалят на светло и хладно, светлината задържа растежа на кълновете ( клуфци много повече ми харесва, стара шопска дума за кълн единствено на картоф) , така при саденето няма да се счупят , а и колкото са по-закалени, по-малка е вероятността да загният
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Мишееее,Мише :tzeluvka: за тая информация която ни даваш,трябва да ни взимаш процент от реколтата :nod:...Пак,за кой ли път,си права..Понеже Ривиерата ще я садя на два пъти през двайсетина дни я бях разделил-половината в светлата стая,половината в мазето-на тъмно..Сега като разбрах колко са на сто половинката,взех тия от стаята и ги занесох при тия в мазето за сравнение..Ми какво да ти кажа-разликата ще ми извади очите.Тия от мазето където бяха на тъмно са с два пъти по-големи клуфци,но светли и ми се струва,че са избили на много повече места,а тия от стаята имат почти незабележим прираст,сменили са цвета,даже и клубените са станали тъмно зелени..Значи какво правя-давам на Сантето и Пикасото макс светлина, ранните затъмнявам докато ми харесат клуфците,после давам светлина и на тях докато позеленеят и садя,добре ли съм разбрал? :hmmm:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Ааааа,и друго се сетих да питам,ама няма да ми се смееш....Понеже няма място за картофите,съм решил да ги садя в чували от въглища,купил съм четири бали от по 250 литра субстрат на Грамофлор,като мисля да му добавя малко от моя компост и малко агроперлит,та след като разбъркам всичко това и засадя семето,трябва ли да полея веднага с вода или да разчитам на влажността на субстрата докато поникне.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

ivko69 написа:Ааааа,и друго се сетих да питам,ама няма да ми се смееш....Понеже няма място за картофите,съм решил да ги садя в чували от въглища,купил съм четири бали от по 250 литра субстрат на Грамофлор,като мисля да му добавя малко от моя компост и малко агроперлит,та след като разбъркам всичко това и засадя семето,трябва ли да полея веднага с вода или да разчитам на влажността на субстрата докато поникне.
Защо да се смея, напротив, много харесвам експериментатори :tzvetentze:

Картоф не се полива, докато не никне, особено в по-студено време , ако субстрата е влажен изчакай да се подадат стъблата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Дооообре,още утре ще заредя 3-4 чувалчета,щом не се полива....Имам къде да ги сложа-първо на топличко,докато се покажат,после в остъклението и така..Маааалииий само чували с картофи нямаше в нас..На всякъде е станало само разсади от домат,люти чушки,жасмини,кактусчета,кое кълнило,кое не кълнило,празни табли и чашки,шишета,лампи :ufff: Ще вземе скъпата накрая да ми направи те така: :sboi:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Такаааа..Преди една седмица напълних четири чувалчета със субстрат на Грамофлор и малко перлит..Не сложих от моя компост,защото не ми хареса как е угнил..На всяко чувалче сипах по една кофа от латекс и по една супена лъжица YaraMila Complex 12-11-18,размешах добре и оставих на слънце,защото сместа беше много студена и след 3-4 часа бутнах по две картошки...Позатрупах ги с около 5см субстрат и ги прибрах вътре в къщата с намерението да не ги закачам докато не се покажат...Да,ама... преди един час не издържах и внимателно извадих едно картофче,за да видя на къде вървят нещата и... :hihihi: Клуфците са станали близо 4см и в основата са направили коренчета :ieeemyzh: ..Както е тръгнало към 10-15 март ще трябва да загърлям :lol: И тука идва поредния въпрос към конкретния човек-Мише,кога трябва да подсипя стръковете,веднага щом се покажат или като направят десетина см? И трябва ли да сложа още тор или това е достатъчно?Имам ЯраМила,Хумустим и мога да взема в неограничени количества оборски прегорял тор...А притесненията ми за преждевременното покълване на Сантето и Пикасото отпадат,защото ги сложих на прозореца в мазето и за една седмица не са мръднали :daaa:
Deleted User 4608

Re: Всичко за картофите

Мнение от Deleted User 4608 »

Купих картофи за семе сорт Сорая. Пише за тях, че са подходящи за по-топъл климат. Дали мога да се надявам да станат при нас, недалече от Драгоман?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

alys написа: Апр 4, '18, 13:35 Купих картофи за семе сорт Сорая. Пише за тях, че са подходящи за по-топъл климат. Дали мога да се надявам да станат при нас, недалече от Драгоман?
Стават, но ги сади мъничко по-късно когато земята се стопли
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Всичко за картофите

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, много ти благодаря! :tzeluvka: Мисля да ги садя края на април или началото на май.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”