Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Да кажа какъв е резултата от засадените картофи в чувалчета...Първото чувалче го извадих още началото на май-нищо и половина,един път задушени,но имаше много дребни,което ми даде надежди...Второто към края на май-имаше едри,като за едно готвене и дребни за два пъти задушени..Третото-преди две седмици...Бях много доволен,не очаквах,че ще има толкова картофи-2.900кг,като имаше пет бройки доста големи..И последното,четвърто чувалче го извадих вчера-2.700кг,като четири едри картофки дадох на една бабетка,значи са били над три кг.
Едрите са колкото юмрук..




Изображение



Останалото семе от Ривиера го насадих на тъщата на лозето началото на април,Санте го насадих началото на май,а Пикасо на 10 юни..
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от maleas »

Някой може ли да ми помогне тъй като не успях да намеря отговор на въпроса -какво означава готварски тип А-В или АВ при картофите .Разбирам че е нещо свързано с твърдостта им ,но по-точно?Трябва да купя семе за картофи и не съм наясно какво да избера.Благодаря предварително.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от НАМ »

maleas написа: Фев 4, '19, 17:01 Някой може ли да ми помогне тъй като не успях да намеря отговор на въпроса -какво означава готварски тип А-В или АВ при картофите .Разбирам че е нещо свързано с твърдостта им ,но по-точно?Трябва да купя семе за картофи и не съм наясно какво да избера.Благодаря предварително.
С буквите от А до D се означава твърдостта и количеството нишесте, А са най-твърди, D са най-кашави и с най-голямо съдържание на нишесте. Съответно А са най-подходящи за салати, пържене и супи, В за готвене, С и Д за пюре. На Запад е нормално в супермаркета да знаеш какъв тип купуваш, при нас е странно, че не го правят.
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от maleas »

НАМ,благодаря ти за разяснението и дано се справя :stiskam: :tzvetentze:
valeto
Kъсо кафе
Мнения: 88
Регистриран на: Фев 25, '19, 13:06
Местоположение: Монтана

Re: Всичко за картофите

Мнение от valeto »

Здравейте!Начинаещ любител-градинар съм.досега само с домати,лук и краставици се справях,но много искам да се пробвам с батати.Има ли някой,който е експериментирал с тях да ми даде акъл?
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от НАМ »

Valeto, миналата година пробвах. На 640 м., сред гори, големи температурни разлики и тежка глинеста почва. Отгледах си 2 растения от купени в супермаркета батати и ги посадих май. След това ни завъртя една строителна въртележка и бататите бяха забравени, не ги и поливах дори, но ги мулчирах с много слама. Оживяха, без да се разболеят от нищо, и изкарах 5-6 бататчета с размер наполовина на оригинала от едното растение (другото не го намерих, след като падна слана и го попари). Бях много изумена колко жизнено е това растение. Сега си отглеждам десетина растения от моите бататчета и смятам, че с малко повече грижи това растение би се отблагодарило много добре.
valeto
Kъсо кафе
Мнения: 88
Регистриран на: Фев 25, '19, 13:06
Местоположение: Монтана

Re: Всичко за картофите

Мнение от valeto »

НАМ,може ли да споделиш как си направи "разсад",защото аз търсих семе,но при нас няма.В Монтана живея.Четох из нета,че можем да си направим сами,но кога да ги засадя,в какво,докато станат за пресаждане?На сянка,на слънце?Голям мерак са ми,а и доколкото четох,са доста плодородни.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от НАМ »

Най-лесно ми се струва като поставиш здрав батат във влажен пясък, зарит не повече от 1 пръст в долната част, останалата част е над пясъка. Другият начин е да разрежеш батат на две, отстрани му набучваш перпендикулярно на батата 4 клечици и го поставяш в чаша с вода, потопен около 1 пръст, подпрян отгоре на гърлото на чашата с клечиците, и редовно сменяш водата. След известно време започват да растат малки клончета, като станат 7-8-10 см. ги отчепваш, поставяш във вода, за няколко дни покарват коренчета и ги садиш в саксийка. Най-добре започни с повече и то още сега, защото някои батати изглеждат отвън здрави, но започват да гният, преди да пораснат клончетата и трябва да ги изхвърлиш, други са обработвани с нещо да не прокарват и изобщо не поникват. Доста време минава, докато излязат и пораснат клончетата. От моите бататчета покараха много по-бързо клончета от купените. Садиш ги навън някъде средата на май, вадиш ги, като паднат сланите.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от НАМ »

Valeto, да допълня, постави саксийките им на слънце, после ги посади също на слънчево място, те обичат топлина и светлина.
А че не можеш да намериш расад е нормално, в България никой не предлага с изключение на г-н Христов от сайта Хоби семена, при това не знам дали всяка година предлага.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Valeto,градски,комшо,добре дошъл... Тия батати и аз им бях мераклия,но ме отказа малкия срок на съхранение...И до ден днешен не съм опитвал от тоя картоф...Четох преди време,че е много полезен,даже го препоръчват при лекуване на някой болести,плюс това е вкусен... :hmmm: Ша ма караш да пробвам метода на НАМ и аз...Обаче пак ме спира съхранението..Щото ако е за едно,две ястия,по-добре да си го купиш...Ма па сега се сещам,че може да си го вадиш по етапно... :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”