Краставици

Модератор: Миша

Публикувай отговор
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Краставици

Мнение от lidiq_macka »

Ивко, покрай такива случаи като твоя, се замислям за лунния календар на Мария Тун.Сигурно знаеш за какво иде реч, но в този календар има дни подходящи за сеитба, бране, съхраняване и т. н.И най-вече има дни, в които повече растат корените, тоест това, което е под земята.Почти съм 100% сигурна, че първия път си уцелил такъв ден, а при следващите опити - не.Това винаги ми се е струвало бошлаф работа, въпреки, че много хора твърдят, че спазват стриктно календара и са много доволни.Ще го потърся в нета и ще експериментирам.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Краставици

Мнение от MotacillaAlba »

При мен измиването и след това пръскане с масло от нийм на доматите на терасата даде много добър резултат - гледах по листата и ги няма - ни живи, ни умрели. Но може би за доматите е по-лесно да се измият с вода, краставиците са с по-мъхести листа. Но пък нищо не пречи да повториш след няколко дни и двете операции.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Краставици

Мнение от lidiq_macka »

MotacillaAlba написа: Авг 28, '18, 14:11 При мен измиването и след това пръскане с масло от нийм на доматите на терасата даде много добър резултат - гледах по листата и ги няма - ни живи, ни умрели. Но може би за доматите е по-лесно да се измият с вода, краставиците са с по-мъхести листа. Но пък нищо не пречи да повториш след няколко дни и двете операции.
:daaa:
Deleted User 4608

Re: Краставици

Мнение от Deleted User 4608 »

От моя експеримент с вкоренения колтук от краставица нищо не излезе. Роди една миниатюрна краставичка и толкова. :) Като растение не порасна повече от една педя.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2848
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Краставици

Мнение от Клеър »

И моите колтуци от краставичките не се развиха. Имаха цвят но до плод не стигнаха , когато ги оскубах видях , че корените са никакви.
Крокодилите пък много добре съжителстват с гроздето.
Изображение
Deleted User 7475

Re: Краставици

Мнение от Deleted User 7475 »

Клеър, разкажи повече за това съжителство между краставиците и гроздето. Снимах краставичката (на нищо не прилича, но обещах и ще дам само линк към снимката :) с оправданието, че снимката е вечерна ;) ) https://photos.app.goo.gl/sL7ECpwTycHFVgN87
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Краставици

Мнение от ivko69 »

Алис,премахни цветчетата,и остави само две листа....С ножичката... ;)

И ако не си поливала с пепелта и оцета... :svekurva:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Краставици

Мнение от shoshy »

Тази краставица крокодилка, като в хвалите толкова, я кажете кой е сорта - да търся семе докато е време.
Deleted User 7475

Re: Краставици

Мнение от Deleted User 7475 »

Шоши, дай адрес на лични за крокодилката. Кръстосала ми се е с други сортове и външният й вид вече не е като на оригиналната, но вкусът засега е ок.
Ивко, поливах с първоначалната вода с пепел, ще полея и с пепел с оцет, а и ще отрежа върха. Само не е ясно какво ще остане, ама щом казваш два листа, ок, нека са два (котиледоните не се броят).
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2848
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Краставици

Мнение от Клеър »

Алис , ако имаш място на някой слънчев прозорец я примести . Новите листенца ще излязат по тъмни. Иначе изглежда много добре.

Крокодилите
Най - напред ги гледахме на земята( без конструкция) , а те се качваха по мрежата и хоп в комшиите. После им направихме една конструкция да ги вързваме , но наблизо имаше една кайсия и те се докопваха до дървото и тръгват нагоре. Трябваше да ги берем със стълба. Тогава решихме да ги връзваме за конструкцията на асмата. Пълзят из лозовите листа и като натежи краставичката изведнъж се спуска. Някои обаче се заклещват и не падат- просто остават за семе или за компоста. Някой път им пречупвам връхчето обаче в повечето случеи растът на воля. Стават до към 4-ри метра и малко. Не , че съм ги мерила грубо на око.

Shoshy , това е името с което се познава из между хората. Това е стар сорт , но не се знае много за нея. Може да е стар пришалец. Незнам. Веднъж бях чела някаде , че е дошла от Румъния , но дали е така не знам.
Семена не се продават , а се подаряват. Ако искаш ми пиши на лични.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”