Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

sendi1966 това дето си подрязала от касиса забоди в земята на влажно място и ще имаш на есен коренчета, не ти трябват издънки :daaa:
А как изглежда пак ли е като червения на гроздове или прави единични плодчета?
И аз се нареждам на опашката за едно клонче от него че си нямам черен, само червен.
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dancheto »

sendi1966 написа: Мар 28, '18, 20:56 Имам черен касис,ако изкара нови издънки който иска мога да дам.
При мен е куча марка.Поради липса на място в градината е засаден до стената на гаража,не е на силно слънце,кога го поливам,кога не,но се отблагодарява с много плод.Тази година дори ми останаха клони не оберани.Сега го подрязах,че е тръгнал много нагоре.Не зная вие как го приготвяте,аз правя компот като го меша с червени джанки.Става невероятен.Тази година направих сок и сладко.
Сорт не знам,че ми е даван от съседката,но съм доволна много от него.Шест корена са-няма обиране.То и трудно се бере де,пък за почистването не ми се говори.
Ако може и за мен една издънка :)
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от sendi1966 »

Момичета ще ви имам в предвид всичките.
Снощи като се замислих и ми дойде на ума как го захванах аз
Съседката ми извади пръчки,някои даже и нямаха корени и се хванаха всичките.
Малко да поизсъхне градината и ще набоцкам да вкореня.
Поли,на гроздчета е и черния.
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

МГХ, не си поискала, не съм изпратила касис. :) Само ме подсетете на лични в края на октомври. Вкоренява се безпроблемно. За вкуса - за мене това е един от най-вкусните плодове! Израснала съм със сок от касис. От моя касис част замразих и цяла зима хапвахме по малко. Другия го слагам със захар в буркани. За брането - наистина е трудна работа, но си заслужава!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от sylay »

А как цъфти черния касис?
Влюбих се в касиса когато бях 4-годишна. През лятото си играехме с 1 момиченце. Беше доста топло и майка и ни донесе да пийнем сок от 1 компот от червен касис. Върховна вкусотияяяя ....

За цвета питам, защото си купих 1 червен касис и 2 черни.
Червения още не е цъфнал, обаче и двата черни са цъфнали. От тях единия е с розовеещи цветчета, а другия със зелени.
И двата черни се водят сорт "Богатир".
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от mariyanag »

Приятели, как си поддържате/оформяте малинокъпините - RUBUS fruticosus Tayberry. Напоръчахме си от Пландорексовите поръчки, но някой знае ли как връзват - на старо или на ново? Ще се привръзва ли към конструкция или ще се охрастачва, та са ражда повече например?
Deleted User 5366

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 5366 »

mariyanag написа: Апр 16, '18, 18:32 Приятели, как си поддържате/оформяте малинокъпините - RUBUS fruticosus Tayberry. Напоръчахме си от Пландорексовите поръчки, но някой знае ли как връзват - на старо или на ново? Ще се привръзва ли към конструкция или ще се охрастачва, та са ражда повече например?
Тайбери-то ражда на двугодишни леторасти. Плодоносилите се изрязват до основата веднага след прибирането на реколтата. Напролет се прави почистване на слабите и болни леторасти и се оставят в началото 3 - 4, а по-нататък с развитието на храста може да се стигне и до 6-7 летораста. До храста е добре да се забие здрав кол с височина поне два метра и половина. Това е необходимо, защото леторастите са дълги, добре облистени и като се прибавят и плодовете се получава сериозен товар. Новите леторасти може да се оставят да се стелят по земята, но според мен ще е по-добре да се опъне тел на височина 40-50 см. Когато се опират в почвата имат склонност да се вкореняват не само на върха и се похабява половината реколта.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от mariyanag »

Станимир, благодаря за подробния отговор. :tzvetentze:
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от sylay »

Стори ми се, че моето Тайбери има посивяване на листата по краищата.
Мисля си, че е сиво гниене.
Какво ще ме посъветвате:
- да напръскам със сода или
- комбинация от топсин и скор?
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

Моят черен касис още не е отворил цветчета, но по спомени са бяло-зеленикави, нямам розови.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”