Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от allana »

Ох аз там първо звъннах, после и в Пловдивския университет, казаха че вече не произвеждали разсад. :cry:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Мария Николова »

Ягодите-корени с история вече са пратени. :daaa:
А ето и историята.

:o :o :o Алана, станала съм, без да изпратя първото ЛС. :lol:

Първо се отказах от шишето вода, влязох в градинските си шарени гумени ботушки и... чак след 10 мин. път се сетих, че тръгнах без да взема лопатката за изтъргване на калта от мотичката. Казах си, че ще преживея и без лопатката. По пътя от една пощенска кутия взех две рекламни брошури на Била и си харесах едно парче камък, с което да стържа калта - вместо забравената лопатка.
След 1 час вече стъпих на кърския черен път. Нали съм хитра, ;) :hihihi: реших да карам направо през нивите и напуснах черния път. Виждаха се тук там в началните 2-3 метра изчезващи локви, но :idea: ще ги прескачам и ще стъпвам само на високото, сухото. :daaa:
Да, ама не! :svekurva: :svekurva: :svekurva:

Както си стъпих на "високото, сухото", ;) на втората крачка внезапно се озовах затънала в кал. :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Моментално се обърнах д лице към напуснатия черен кърски път. Обаче, оказва се, че с каквато сила дърпам единия затънал до ръба ботуш, със същата сила се натиска надолу хуууубавичко в калта другия ботуш. :ufff: :ufff: :ufff: На втората стъпка обратно към пътя, се оказах с измъкнат от ботуша десен крак. Опирам се на дългия сап на мотичката, но в един момент крехкия баланс не знам как се наруши и обутия в хавлиен чорап десен крак се озова в калта.
Както казваше от трибуната на парламента едно време Гиньо Ганев "бития бит и така нататък".
Да извадим ботуша!
Само след някакви си 5-6 минути гъзурчене, пазене на баланса и напъни, ботушът е изваден и е здраво стиснат в ръка, а борбата продължава за стигна до пътя без да ми се събуе и втория ботуш.
Мислех, че никога няма да измина тези 2-3 крачки обратно до пътя, но ги изминах! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Тук рекламните брошури се оказаха нечувано полезни! :daaa: :daaa: :daaa: С 1 литър вода нищо нямаше да мога да изчистя. ;)
Сега започна епичната борба са вкарам тапицирания с дебел пласт кал хавлиен чорап обратно в ботуша. След четвърт час мъки вече обута, реших, че след цигарата поемам обратно към града. Край!
След цигарата поех към ягодите. :lol: :lol: :lol:
Стигнах след 1 час и след обмисляне, реших да търся корени край килналия се вече изоставен навес. Смоковете трябва да помнят, :swait: че вътре често има хора и да странят от него и от пътя. Миналата година са вадили коренища, купища и огромни найлонови торби пълни с коренища ягоди. Загинали... Тракторът е идвал до навеса поне 100 пъти, обръщал е и да, много е отъпкано. Но изсъхналата трева е наистина с моя бой... :twisted: Тук коренче, на метър-два друго - цял час. На два пъти отброих по 20 корена. Няма да са 100, но поне 60 трябва да има. Мотичката се изкриви и към 1 часа се изправих на пътя и изпуши цигара. Разпределих в 2-те торби корените и вързах дисагите. След час стигнах до мястото на позорно-глупавото си преживяване.

"""""""""""""""""""""""
Истината е, че това преживяване веднъж вече съм го преживяла и ми е за втори път.
На връх Коледа през 1992 г. моите 27 крави останаха без ярма, която докарваха от фуражен завод в Ст.Загора. Малкият фуражовоз се счупил и ... изпадам в голяма паника. Внезапно някъде много далеч разпознавам шума на разтоварващ фуражовоз и през глава хуквам към шума. Минавам зад огромния (за 20000 бройлерчета) пилчарник и тичам по леда. Под него е езеро от размити с вода куришки. :twisted: Ииии ледът се счупва и всичките вонящи ледени куришки на света навлизат в гумените ми ботуши, заедно с парчета лед. :svekurva: :svekurva: :svekurva: :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Стигнах до фуражовоза и заръчах на шофьора да предаде, че утре или ще изпратят фураж за животните ми, или ще ида да подпаля всички мелници в завода!!!!
Върнах се с ботушите в ръце в обора и веднага се изкъпах, та се загрях хубавичко. Даже и хрема нямах! :lol: :lol: :lol:

""""""""""""""""""""""""""""""
Като остана зад гърба ми черния кърски път, срещу фабриката да олио ме очакваше такава красота, че оставих дисагите и мотичката на земята върху тревата и се прехласнах.
Младо конче пасеше трева отвъд асфалтовия път! :sheart: :sheart: :sheart:
От толкова изящество и красота, просто се просълзих. Гривата му има-няма 4-5 см. Прилича на момче с едва набол мъх. Цялото топло кафяво, аха-аха ще почервенее. Изглежда сякаш е осветено в червено от залязващо слънце. На предните крака има светли "чорапки" - почти като моите хавлиени. :sgiggle: И бяла звезда на челото. На 50 м. от него навътре, белее голяма бяла звезда, край която очите на майката изпитателно ме наблюдават. Ще доближа ли рожбата й и трябва ли да се втурне да ме нарита здравата, или също като нея мисля, че нейното конче е най-хубавото на света и няма да го доближавам.
Няма по-елегантно животно с толкова красиви линии и хармонични пропорции! :sheart:
Ако можех да се родя като животно, щях да искам да съм кон. (То даже се вижда в "конски" дългия ми лик - може да е обещание...Хахахахаха, обещание - как пък не! :srofl: :srofl: :srofl: )
Заслужаваше си цялата кал заради тази награда! :daaa: :liubov2: :liubov2:

Утре търси кашон 3 кила в офис Аксаков. :mrgreen:
Дано всички коренчета да се хванат!!! Да са живи и здрави дечицата да се радват на ягодките! :sbear: :ssvirka: :slove: :sbear: :sbear: Ще чакам в тази тема снимки на децата с кошничките с ягодки и муцунки в ягодово розово! :ssmiah: :ssmiah: :ssmiah:

:tzvetentze: Мария[/quote]
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Di_Va »

Ей, Мерко видно чудо си ни ти! А едно винце пи ли, като се прибра, за да стоплиш хем краката, главата?
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Daniela Pargu »

И аз да питам опитните градинари :
-имам ягоди в саксии- за красота,но сега приятелка ми донесе градински,та въпросът е-
- не е ли късно да се садят /да ги сложа ли в саксия,да зимуват вътре :hmmm: /
или да ги насадя и дали може между ниски иглолистни?
Такава дилема ми е ,изчетох сума неща,но сама до отговор не стигам :ovtza:
Моля за съвет ,съдействие и направо одобрение на шантавите ми помисли :angelche:
лалесъм

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от лалесъм »

Daniela Pargu написа:И аз да питам опитните градинари :
-имам ягоди в саксии- за красота,но сега приятелка ми донесе градински,та въпросът е-
- не е ли късно да се садят /да ги сложа ли в саксия,да зимуват вътре :hmmm: /
или да ги насадя и дали може между ниски иглолистни?
Такава дилема ми е ,изчетох сума неща,но сама до отговор не стигам :ovtza:
Моля за съвет ,съдействие и направо одобрение на шантавите ми помисли :angelche:
Аз онзи ден си присаждах едни ягоди в градината :daaa:
За ягоди между ниски иглолистни съм категорично НЕ - иска си голяма поддръжка, за да са добър фон-килим на иглолистното. Ако са питомни се получава още по зле - при мен поне - едни големи листаци развиват и като почнат да съхнат - грозна работа. Дивите ягодки стоят добре, но си искат почистване. Много ми е субективно мнението, но пък и мнооого изстрадано :lol:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Дивите ягодки са абсолютно инвазивни и трябва да се садят на място,където няма да е проблем.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Daniela Pargu »

Благодаря,момичета!
Ще се вслушам!
Но все пак важното е ,че може да се садят сега :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivrabetsa »

libra написа:Дивите ягодки са абсолютно инвазивни и трябва да се садят на място,където няма да е проблем.
Съгласен!Инвазивни и абсолютно почвопокривни-за няколко месеца задушиха и унищожиха повитица с която се боря без успех почти две години.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Di_Va »

ivrabetsa написа:
libra написа:Дивите ягодки са абсолютно инвазивни и трябва да се садят на място,където няма да е проблем.
Съгласен!Инвазивни и абсолютно почвопокривни-за няколко месеца задушиха и унищожиха повитица с която се боря без успех почти две години.
Ей, обаче на жега през лятото дали ще издържат? Ако отговорът е "да", ще моля накой да ме снабди с малко от тези ягодки!
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dung »

Под "дива ягода" горската ягода (Fragaria vesca) ли имате предвид или декоративната индийска ягода (Duchesnea indica)? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”