Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Миша »

след първото обиране режеш отгоре 20 до 30 см,в зависимост от сорта дали е високорастящ или нисък,така ще имаш по-обилен втори завърз,почистваш старите клони късно есента
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от meduza »

MМного благодаря на всички са споделеното :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1447
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 52 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от kannamy »

Поздравления за темата.Разбирам ,че сега е момента да се садят ,но разсад откъде.Искам 20-30 корена да бучна , но съм на Вие с отглеждането на ягоди,та темичката е тамън навреме.Моля,някой ако ще взима разсад за сега да сади да драсне откъде .
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от allana »

allana написа:Под найлона са с капково, но в началото капковото не беше направено и ги поливах отгоре с маркуча. после си играх промушвах маркучите :lol: под найлона. Като за начало поръчах от Пловдивския институт три сорта Редгаунтлет, Белруби и Горела, цената беше 25 ст. на коренче общо 100 корена поръчах, и около 5-6 лв. беше доставката. Тази година обаче от института ми казаха че са си изгорили с пестициди всичкия разсад и няма да имат, та питах едно момиче което се занимава с ягоди от къде да взема. То ми препоръча от Николай Котларов. Незнам какви сортове има, ама каквито и да са ще си поръчам. Чувам тук за фирма Тисели, но незнам какви ще са цените там и ще се занимават ли с малки количества, те по принцип май само с европроекти се занимават :hmmm: и ягодите им са с едни вносни имена :liubov2: . Надявам се г-н Котларов да има и български сортове.
Това е, дано да бях поне малко полезна.
Говорих с човека, другата седмица ще вадят МИС, засега е Горелата. Незнам нищо за производителя, просто ще рискувам ;)
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Acebia »

nadin написа:А я ми кажи кога да режа малините дето раждат целогодишно. Мойте половината са такива и имат плод до есента . Тях не мога да ги режа след първото плододаване нали? На есен или на пролет?
Предполагам въпросът е към мен, но и да не е ще е опитам да отговоря.
Сигурно става дума за някой ремотантен сорт. Там нещата стоят малко различно, въпреки че думата "ремотантни" я асоциираме като "дето раждат целогодишно". На практика тези малинови сортове плододават на двугодишни леторасти през лятото (юни-юли) и на едногодишни леторасти след средата на август до края на септември или началото на октомври. Обаче това води до незадоволителни добиви и при двете реколти. Най-удачният вариант е растенията да се оставят да плододават само на едногодишни леторасти т.е. само втората реколта. Това се постига с резитба през есента, като всички леторасти се изрязват на нивото на почвената повърхност. За повишаване на качеството и количеството на добива през пролетта след покарване на леторастите се прави прореждане,първо се махат най-слабите и тънки, след това се прореждат и част от останалите като стремежа е да се оставят най-силно развитите. На 1 м2 се оставят между 6-8 най-много 10 издънки ако са силно развити растенията и разбира се трябва да се осигури висок агрофон.
Ако искаш да ти дават плод и през лятото оставяй част от издънките неизрязани, за да дават плод, като пролетта върховете им се подрязват с около 15-25 см., а след като ги обереш веднага изрежи плододавалите издънки, за да може да се осводи място, хранителни вещества и светлина за тези които ще дават плод по-късно.
Titania
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Фев 6, '13, 21:07
Местоположение: Варна/

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Titania »

Акебиа,много благодаря за това изключително полезно разяснение! :dovolen:
Аз имам няколко корена от тези "ремотантни"малини и имам два въпроса:
След прореждане на летораслите пролетта тези които сме оставили отрязват ли след
първия завръз .И мога ли да ги размножа като използвам отрязаните резници есента. :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от nadin »

мерси на Миша и акебиа за инфото.
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Acebia »

Titania написа:Акебиа,много благодаря за това изключително полезно разяснение! :dovolen:
Аз имам няколко корена от тези "ремотантни"малини и имам два въпроса:
След прореждане на летораслите пролетта тези които сме оставили отрязват ли след
първия завръз .И мога ли да ги размножа като използвам отрязаните резници есента. :hmmm:
Прореждане се прави на тези които избиват пролетта от земята, но вместо да бъдат отрязани и изхвърлени, могат да се извадят внимателно и да се засадят на друго място. А ако оставиш едногодишни леторасти за плододаване първа реколта за следващата година те се изрязват веднага след обиране на последните плодове. Не съм размножавал с резници и не зная как става, обаче едно е сигурно - орязаните плододавали издънки от първия плододобив не стават за резници. За малки площи каквито ние имаме най-лесният начин е с издънки - пролетта с млади, а есен с разделяне на майчиният храст или отделяне на няколко издънки от него.
В предния пост съм писал, че двугодишните издънки на ремотантните сортове им се отрязва 15-25 см от върха, което не е вярно, поправям се, изрязва се до мястото където започват плодните клонки.
Titania
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Фев 6, '13, 21:07
Местоположение: Варна/

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Titania »

Благодаря още веднъж! :tzvetentze:
Извода който направих за себе си е:
Лятото да разчитам на традиционните сортове като премахвам тези леторасли
които са плододавали,а есента на "ремотантните" на които изрязвам всичко до
почва след последната беритба -за по добра реколта.
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Acebia »

Titania написа:Благодаря още веднъж! :tzvetentze:
Извода който направих за себе си е:
Лятото да разчитам на традиционните сортове като премахвам тези леторасли
които са плододавали,а есента на "ремотантните" на които изрязвам всичко до
почва след последната беритба -за по добра реколта.
Да, точно така!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”