Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 5366

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 5366 »

dung написа: Май 21, '18, 10:53 Някой знае ли какви са тези черни животинки по малините?

Изображение

Омръзна ми вече! :evil: До сега поне по тях нямаше вредители. :x
Това прилича на новоизлюпени миризливки. Проверява се много лесно: смачкайте няколко и проверете на какво мирише. При положителен резултат пръскайте с някакъв инсектицид. Повторете пръскането след седмица. Пръскайте цялата градина и около нея. Сменяйте препарата при всяко пръскане, защото може да се наложи да пръскате през цялото лято. Споделям горчив собствен опит. Успех!
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от penkeler »

Станимир написа: Май 21, '18, 12:19Това прилича на новоизлюпени миризливки...
Първото за кето и аз си помислих беше за това. На снимката не се вижда добре, понеже не е много от близо и са дребни, но миризливките имат бели точици, както при калинките. Тук, като че ли, не се забелязват, но ако са такива трябва непременно да се предприемат действия, защото ако се разпространят в големи количества създават много проблеми при доста от зеленчуците и други културни растения. Особено краставиците. Само за два-три дни заминава цялото растение, ако е налазено от новоизлюпени миризливки.
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dung »

Благодаря за отговорите! :tzvetentze:
Ще напръскам и се надявам да не са миризливки!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Daniela Pargu »

Миризливките са полезни насекоми - унищожават други вредни :svekurva:
Не пръскайте за тях - не са те !
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от penkeler »

Daniela Pargu написа: Май 21, '18, 13:00 Миризливките са полезни насекоми - унищожават други вредни :svekurva:
Не пръскайте за тях - не са те !
Ами не е вярно. Точно тези които наричаме "миризливки" са смучещи и първо инжектират свой секрет в растението, след това смучат. Този секрет поврежда растенията. При различните растения пораженията са различни. По доматите се получават едни бели струпеи под люспата. По краставиците са особено опасни новоизлюпените от снесените по листата им яйца, защото се струпват по много наведнъж. Нападат самите малки краставички и крехките връхчета. Само след часове растението клюмва като засушено въпреки, че е прясно полято, а до ден-два изсъхва.
Вярно е, че от семейството им, а те са над 200 вида, има и хищни които унищожават други насекоми, но те изглеждат различно.
https://www.google.com/search?q=various ... 66&bih=668
А ето това е миризливката в различни етапи на метаморфозата. Само тези които ще зимуват накрая стават кафеви.
http://www.chitatel.net/forum/topic/106 ... буболечки/
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от apis »

Значи белите струпеи под люспата на домата,са причинени от миризливката ?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от penkeler »

apis написа: Май 21, '18, 17:14 Значи белите струпеи под люспата на домата,са причинени от миризливката ?
По принцип има и други смучещи насекоми оставящи подобни следи, но миризливките не са много подвижни и се застояват най дълго. Ако не са единични екземпляри могат да ти съсипят цялата продукция. Аз, понеже най несериозно се отнасям към градината и си патя всяка година от тях. Точно в най силния сезин ме нападат малките и се получава много брак. Тази година, ако не ми мине котка пътя, ще започна още от сега да вземам мерки да не успеят да снасят яйца по листата. Или поне да намаля сериозно количеството новоизлюпени, защото те са най многобройни и правят най много поразии. Иначе, че прелетяли единици от друого място, не е толкова голям проблем.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от apis »

Благодаря ти много !
И аз от доста време не мога да се преборя с тези бели твърди подкожни образувания по доматите.С какво да пръскам ?
Да отидем в доматената тема.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от penkeler »

apis написа: Май 21, '18, 18:59Да отидем в доматената тема.
Нямам лични предпочитания към една или друга тема, но мисля, че може да има затруднения за други колеги които биха проявили интерес към обсъждането, а началото е тук. Освен това акцента не е точно домати, а бубулечки които нападат също пипер, боб, краставици, царевица, и почти всичко което имаме в градината.
apis написа: Май 21, '18, 18:59 С какво да пръскам ?
Ами докато няма цвят мисля, че ще става и с инсектициди. На по късен етап, от това което срещам в мрежата, може да пробвам поне веднъж седмично с разредени 1:1 етерични масла като лавандула, зехтин, нийм и др. подобни. На доста места твърдят, че има добър ефект с разтворен във вода каолин, а някъде срещам и препоръки за ежедневно обилно пръскане или по скоро измиване на растенията с чиста вода.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от apis »

Eжедневното пръскане с вода за пръв път го чета ! Ще го правя.
Още по добре ще е сутрин рано,докато има и роса.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”