Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 7475

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 7475 »

Поли, резитбата, която провеждам едва ли е правилната. Тя сгъстява храста, прави го разклонен. Дали има нещо положително в подобна резитба, не съм уверена.
Deleted User 5366

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 5366 »

Намерих един клип в който срециалист на "Любера" показва как се обрязва касис. Коментарът е на английски, но мисля, тук всички го знаете, така че не би било проблем да разберете за какво става дума.
Deleted User 5366

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 5366 »

Ето още един клип, който показва най-новите тенденции в резитбата на касиса.
Deleted User 7475

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 7475 »

Никаква разлика в цвета на клоните не откривам при моите касиси. На видеото ясно личи, но при мене - не. Сигурно са млади още.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

Да и аз видях на клипа че има разлика в цвета на клоните, на втория клип вече знаех какво ще отреже .... но моите храсти са на село, като ида да ги огледам ще споделя :daaa:
:tzvetentze: Благодаря Станимир за клиповете, голяма светлина внесе !
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

Алис написа: Яну 30, '19, 13:30 Никаква разлика в цвета на клоните не откривам при моите касиси. На видеото ясно личи, но при мене - не. Сигурно са млади още.
Алис, има разлика в оцветяването на старите клони. Вижда се ясно, ето тук снимах- по дебели са и по- тъмни.
Моите храстчета касис това лято за първи път плододаваха и не мога да сбъркам старите пръчки с новите. :dovolen:
Догодина как ще бъде?- не зная, може и да се омотам с тях до времето на резитбата- до петата година.
Всъщност :hmmm: , какво казва англоговорящия господин от клипа? (аз съм от старата руска школа, с френски западен език )
и нищо не схванах от изказването му. :eeeh:
Че реже старите пръчки разбирам, но споменава ли на каква възраст трябва да се премахват?
Помогнете с превода!
При нас днес беше пролет. :ssun:

Изображение Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 5366

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 5366 »

Алис, касисът ти се нуждае от подмладяване. Вижда се, че клоните са оголени и цветовете са по върховете им, което не е правилно. Получил се е излишно голям храст, който много лесно може да стане нормален. Последните изследвания на германските специалисти по касиса са показали, че най голяма продуктивност имат леторастите до третата година. При резитбата, според силата на растението те оставят 3-5 бр. едногодишни, 3-5бр. двугодишни и 3-5бр. тригодишни летораста. Така се получава храст с 9 до 15 летораста, обсипани с плодни пъпки по цялата си дължина. При твоите няма леторасти, а има клони. Моят съвет е да вземеш триона и да изрежеш до дъно всички стари клони, като оставиш всичките тънки вейки в основата на храста. След това при резитбата през следващите сезони прилагай показаното във второто видео и ще бъдеш щастлива.
Deleted User 7475

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 7475 »

Няма пъпки по долната част на клоните, но нагоре всички имат разклонения с пъпки. Не ми дава сърце да ги резна тази година. Ще помисля още малко, може да изрежа някой и друг клон. Всъщност последните две години имах добра реколта - около 3-4 кг от храст, което е много за нас. Дори се уплаших какво ще правя с останалите 10 (или повече, не помня) нови храстчета. :) Без касис няма да остана, надявам се, но ще изчакам новите да дадат повечко плод и тогава по-смело ще действам с триона.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

Опс!... егенето ме предаде.
Когато речта , изпреварва мисълта-
клипът е на немски, аз пиша английски. :eeeh:

Алис, аз имам два сорта касис в градината, с еднакво черен цвят на плода,
но с различна височина- този от снимките в предния пост е 150- 160см., а другият- пет корена след него е по- нисък 80- 90см.
Двата вида касис са с различна форма на листата и с различно време на зреене.
По- ниският касис при мен узря към края на юни , а високият около месец по- късно от него.
Видимо като разлика е и едрината на плода- по- ниският храст е с по- дребни зрънца. Като готов нектар
струва ми се, че по- ниският храст касис е с по- силен аромат, но може и причината да е другаде,
защото високият сорт го обрах доста презрял...имаше и някои изсъхнали зрънца като сушенки така че може и от там да идва загуба от към аромата.
Като се облистят храстите ще покажа нагледно снимка, за различието в зелената им премяна. :dovolen:
Касиса е засаден у нас есента на 2016г. и за първи път плододава лятото на 2018г. :nod:
Тук исках да покажа разликата в ръста на храстите, но на този бежов фон всичко се слива . :hmmmmmm:
Струва ми се като гледам структурата на храста на ниския ми касис ,че ще се окаже един и същ вид с твоя сорт.


Изображение
Последно промяна от ivanina на Фев 3, '19, 14:52, променено общо 1 път.
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”