Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от хортензия »

Леле бях забравила,не съм се отказала само не знам в тая суша как ще забия лопата :snif: При мен капка не е капвала от два месеца ,че ако не и повече.Половината ми ягоди се споминаха,уж поливам ама друго си е дъждеца....Ще ти пратя адрес на лични .Благодаря ти Алис :tzeluvka:
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от vlax »

Не можах да си присадя ягодите,защото беше сухо времето,имам корени,но щях да ги расипя, ако ги вадех при суха почва.След това заваля,но и паднаха температурите около 0-та и пак не става.Дали да чакам хубаво време или да оставям за напролет присаждането?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

vlax написа: Ное 25, '18, 07:45 Не можах да си присадя ягодите,защото беше сухо времето,имам корени,но щях да ги расипя, ако ги вадех при суха почва.След това заваля,но и паднаха температурите около 0-та и пак не става.Дали да чакам хубаво време или да оставям за напролет присаждането?
Действително, голяма беше сушата през есента.
И моите планове за разсаждане на ягодите през подходящото за целта време - септември, октомври
се провалиха. :hmmmmmm:
Ноември, по това което съм чела е вече твърде късно време за разсаждане.
В студената земя, вкореняването трудно ще се случи и поради това те няма да презимуват успешно
и да посрещнат с усмивка пролетта.
Но аз, тъй като съм малко дебелоглавичка реших да си пробвам късмета и в първите дни на ноември
разсадих 40 коренчета, които се бяха впуснали в крайния ред на доматите и не исках да ми се пречкат в новия доматен сезон.
Жертвах ги, и напролет ще говоря от позицията на Опитът! :nod:
Съветът ми е да разсадиш ягодите си напролет!

Аз искам да попитам за резитбата на касиса- раждалите това лято пръчки трябва ли да се премахват както при малините,
или...? :hmmm: ще очаквам да родят плод и идната година.
И при скъсяването височината на храста, колко долу- горе дължина трябва да изрежа от върховете на растенията?
.....а, сокът от касиса който си произведох това лято беше превъзходен .
Живот и здраве, догодина пак! :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dung »

Само по-старите от 5 години клони на касиса се изрязват до дъно. Така съм чела.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

dung написа: Ное 25, '18, 12:17 Само по-старите от 5 години клони на касиса се изрязват до дъно. Така съм чела.
Хе, това не го очаквах :P ...5 години си е супер работа! :daaa:
Благодаря, dung ! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 7475

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 7475 »

Няколко пъти препрочитам поста на Иванина. После ходя да си нагледам двата големи храста касис и изобщо не си представям как точно ще различа коя пръчка през коя година се е развила. Ами те не са отделни пръчки като при малините. То си е храст. И са станали дебели клони, примерно 3-4 см. Имам ги от 2014 г. Оттогава всяка есен режа по около 20-25 см от върховете на повечето клонки. Последните две години съм много доволна от реколтата. През 2020 г., живи и здрави, следва да се замисля дали трябва да отрежа нещо от дъно.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

ivanina моля да споделиш рецептата за сок от касис, аз не знам какво количество трябва да има за да правя сок :hmmm: имам 3-4 по стари храста и бера всяка седмица в продължение на месец по 1 кутия от сладолед и си го хапваме пресен.
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dung »

Не съм Иванина, но ето как правя аз сироп от касис без стерилизиране:
В стъклени буркани слагам равни количества касис и захар, като редувам ред касис, ред захар. Започва се и се завършва със захар. Затварям бурканите с винтови капачки и ги слагам на тъмно в избата.
След 40 дни касисът си е отделил сок. Прецеждам го и го разреждам с вода.
Буркана с останалия плод напълвам до горе с вода, за да извлека и останалия сок.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

polyabs написа: Яну 26, '19, 14:53 ivanina моля да споделиш рецептата за сок от касис, аз не знам какво количество трябва да има за да правя сок :hmmm: имам 3-4 по стари храста и бера всяка седмица в продължение на месец по 1 кутия от сладолед и си го хапваме пресен.
Варианти, има много. :dovolen:
Въпросът е, какво аз искам да има в моята чаша? - в моят случай е Нектар, май му казваме още-сок, плодът заедно с месцето. :nod:
И аз така потърсих помощ от приятел Sendi 64 и изпълних препоръката дословно.
По същият начин преди време, сме правили у нас нектар от кайсии.
"Сварявам касиса и после го претривам с гевгира или ситна цедка.Ако е много гъсто разреждам с водата където е врял.Вода слагам като го варя четири,пет пръста над плода да е.Като го разредя до необходимата гъстота добавям захар на вкус да се разтопи в нектара.Наливам в шишенца и стерилизирам 10 -15 минути.По този начин правя всички нектари."
Понеже аз много се страхувам да вакумирам шишета( щото изкарвам от казана много шишета без дъно) вакумирах нектара си в компотени буркани омния, 100% сигурация че всичко ще излезе целокупно. :daaa:
Отделеният материал при претриването през гевгира, леко го подсладих и си го изядох сладко- сладко. :twisted:
Всичко се употреби!
Останаха само храстите и сега ще ги смаля с двайсетина сантиметра по препоръката на Алис и.....
това лято нещата пак ще се повтарят.
Аз обожавам нектара! :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

Благодаря Иве за рецептата :liubov: ще се пробва това лято :daaa:
И аз не съм рязала моите храсти, и те като твоите от 2-3 години дават плод, до колкото разбирам смалявате от върха всяка клонка с 20 см? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”