Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от prijatel62 »

Изглеждат ми на доста месести. Дали ще са пак такива, ако ги садим по 2, да се крепят едно друго?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mucunka »

Аз винаги садя по два корена заедно, Ние садим двуредово във вадите и така пиперът е гъст. Хем си пази сянка,не прегаря , запазва си влагата и се крепи. Миналото лято беше висок до гърдите ми. Беше джунгла. И въпреки това не полегна.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от prijatel62 »

Хубаво...но за да добия представа, сега трябва да знам твоите гърди на какво разстояние от почвата са...
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Не поляга, защото си в закрит двор, "джунглата " ражда по-малко, има и по-плитка коренова система , ако се случи да завали обилен дъжд със силен вятър , или ако полеете и излезе силен вятър, високият пипер поляга , за това и се садят пояси с царевица откъм ветровитата страна, да предпазват донякъде от силни ветрове , и никога не се полива, когато се очакват ветрове , единичните корени се развиват по-добре, имат по-здрава коренова система и по-малко изхвърлят цветове при неблагоприятни условия

Ние садим всичко по един корен, бих ви препоръчала да пробвате и двата начина и сами ще видите резултатите.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mucunka »

Мише, тази година ще пробвам. Благодаря.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

Сега като се замисля, Миша е права. Не помня точно, но преди 5год.някъде когато за пръв път садих пипер свекърва ми ме напътстваше-по две коренчета на педя разстояние да слагам. Не знам дали беше късмет на начинаещия, но стана пипер около 1.20м.висок и отрупан иии един августовски ден като се изви една буря, един ми ти дъжд порой. Всичко беше на земята, та тогава забивахме колове опъвахме сезали да привържем и вдигнем стъблата.Все пак брахме доста пипер до късна есен. С природата е трудно да се бориш, но идеята за завет от по-високи растения е добра. :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Всичко беше на земята, та тогава забивахме колове опъвахме сезали да привържем и вдигнем стъблата.
Когато пиперът падне се късат корени и макар полегналият пипер да не загива, хранителната му площ е много по-малко и той престава да плододава или не успява да изхрани завързалите плодове, по същия начин пикираният пипер има по-слаби корени от разсадения непикиран, обикновено пикираният се разсажда дотам , докъдето е бил в кофичката, или само малко по-дълбоко, докато при скубания разсад се засажда до котиледоните или дори до първи същински листа, така по стъблото се образуват много повече коренчета, които да го придържат и да го хранят, от тази гледна точка съм против пикирането на пипер
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от gora »

peterstamov написа:Аз пък имам над 10 опаковки семена Пипер капия, които ще изхвърля. Не става работа....или аз нещо или както ми каза един колега семената са от консервната фабрика :dovolen: То аз де, но както и да е ....прилични чушки имах от 10-20 сорта пробвани за две години само от тези - largo de Reus.
Чакам тези дни една опаковка да пристигне от Испания.
понеже и аз съм със същия "успех" при изпробването на разни сортове, сега ще сея Чорбаджийски пипер - само той ми е раждал много :snif: Пълначко чудо май изисква хубави условия - почти нищо не набрах от него. Куртовската капия е добре горе-долу, както и Златен медал. Садя и едни местни, сърцевидни, люти - подобни на шипката, но колкото пинг-понг топче на размер, раждат добре.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от gora »

Миша написа:
Всичко беше на земята, та тогава забивахме колове опъвахме сезали да привържем и вдигнем стъблата.
Когато пиперът падне се късат корени и макар полегналият пипер да не загива, хранителната му площ е много по-малко и той престава да плододава или не успява да изхрани завързалите плодове, по същия начин пикираният пипер има по-слаби корени от разсадения непикиран, обикновено пикираният се разсажда дотам , докъдето е бил в кофичката, или само малко по-дълбоко, докато при скубания разсад се засажда до котиледоните или дори до първи същински листа, така по стъблото се образуват много повече коренчета, които да го придържат и да го хранят, от тази гледна точка съм против пикирането на пипер
Миша, тук даже към 20 април на подготвени кавали ръсят семената от пипер в редичка и после разреждат. Много е разпространена тая практика. И аз пробвах една година, но не можах да го изтърпя и набодох разсад....директно сятия се позабави и го ползвахме за подсяване на загинали коренчета....
"Бъдещето не е това, което беше"
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Дон Домат »

На моята снимка е един корен, но и аз садя по два корена, щото... така знам от баба. :oops:
Другата причина, е че правя много разсад пипер, от страх да не остана без и после се чудя къде да сея. :ufff:
Тая година съм взел Хисарска и Пловдиска капия, сръбското Слоново ухо и сиврия/сръбско семе/.
Задължително рибки и чорбаджийски, много ги обичам сурови.
Сигурно и Паланачко ще сея, поне един ред, за замразяване за зимата.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”