Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Да ви питам дали зелето може да се подсипва с почва както краставичките, за разсад става дума. Забравих ги, а те поникнали за три-четири дни и сега им се чудя дали може да ги бъде или да сея нови семена.
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Ава_и_мама »

alys написа:Да ви питам дали зелето може да се подсипва с почва както краставичките, за разсад става дума. Забравих ги, а те поникнали за три-четири дни и сега им се чудя дали може да ги бъде или да сея нови семена.
Привет! Да ти споделя моя опит. Миналата 2017г Юни садих Пазарджишко подобрено под зоркия поглед на майка ми. Сях го на редове. Като порасна разсадът около 5-6см го позасипах допълнително със земя, за да не се изкриви и да заякне. Торих го, пръсках го против белокрилки.
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Ава_и_мама, навън ли го ся? Моят разсад е в тарини вкъщи, нали беше много студено. При нас скоро няма да е подходящо за градински занимания и затова вътре сея. А май четох нещо за пикиране... Само зеле не бях пикирала :)).
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Ава_и_мама »

На 1юни сях семенцата на вън. Това зеле (Пазарджишко подобрено )е за есенно. Зелките му са червени, крехки и сока става вкусен и на цвят тъмен.
Пролетно(на село му казват ранно) зеле не съм сяла. Ами то сега с този сняг не може да се сее на вън доста време.
Миналата година на 5 март на вън под парник сях семената на чушки и домати.
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Две години пропускам ранното зеле и тази година реших да отгледам. Поразредих малко разсада, някои ги "загуших" :) в едно малко съдче, други боднах в оранжерията, вместо да ги хвърля. Ще видим на кое как ще му се отрази. За ранно харесвам Дитмарското. За есенно тази година мисля да сея Балкан. Досега все Кьосе отглеждах, но реших да сменя, пък и ме навиха за Балкан. Есенното при нас го сеят в края на май, дано не се отплесна тогава, че е най-натовареното време по отношение на разсадите.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

kannamy написа:Малиии това ще го пробвам .Представяш ли си ако разкара и голите охлюви.Каква ли химия бъркат вътре :hmmm:
За охлювите трябва да стане, но не с пръскане, а като се налее в плитък съд удобен за да могат да пропълзят в него и се постави там където са забелязани. Същото се получава и с бира.
За пръскане по зеленчуци обаче не препоръчват, заради захарта която съдържа и може да причини обезводняване на растенията, също като солта.
източник: http://balconygardenweb.com/surprising- ... he-garden/" onclick="window.open(this.href);return false;
P.S. На друго място четох, че в Индия пръскат, но с разредена кола. Това не предпазва директно самите растения, но привлича мравките които нападат ларвите и яйцата на вредители.
Аватар
Елена 66
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Фев 8, '16, 18:38
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Елена 66 »

alys написа:Две години пропускам ранното зеле и тази година реших да отгледам. Поразредих малко разсада, някои ги "загуших" :) в едно малко съдче, други боднах в оранжерията, вместо да ги хвърля. Ще видим на кое как ще му се отрази. За ранно харесвам Дитмарското. За есенно тази година мисля да сея Балкан. Досега все Кьосе отглеждах, но реших да сменя, пък и ме навиха за Балкан. Есенното при нас го сеят в края на май, дано не се отплесна тогава, че е най-натовареното време по отношение на разсадите.
И аз насях зеле сорт Дитмарско за първа година, много бързо излезе и сега стърчи 4-5 см. Трябва да го подсипя с почва. Май наистина ще трябва да се пикира, че скоро няма да отиде в градината. :daaa:
Между другото семената на Руми Варна, които ми изпрати поникнаха първи и всичките до едно :ieeee:
Винаги можеш да научиш още нещо!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от peterstamov »

С маруля и лук не съм се занимавал досега, но ми попаднаха семена. За колко време никнат, че вече втора седмица нищо?
May the Force be with You!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Краси Лазаров »

Отдавна трябваше да поникнат,сигурно семената са стари и на мен ми се е случвало. Иначе салата покълва за едно денонощие и лука горе долу за толкова.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Миналата година сях един родопски зелен боб, обаче нищо не стана, язък за хубавото семе.Нещо не го скопосах, направи по 1 - 2 шушулки и толкова.Моля някой, който има опит с боба, да сподели слънчево ли обича или да, слага ли се тор, абе каквото се сети, че съм си купила едно пакетче и искам да го реализирам.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”