Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Предполагам,че питаш за сладки чушки...Или ние както им казваме-благ пипер...
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от НАМ »

За благ пипер иде реч, ивко 😊
Deleted User 7475

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 7475 »

НАМ, искаш ли от моя пипер? Малко е шарена работа - червени и оранжеви са се кръстосали. Събирам семена само от сладък пипер, с тънка ципа, месест, ароматен (последното е сигурно, защото е домашен). Опитах миналата година три купешки сорта, но не съм доволна и няма да търся повече под вола теле. :lol:

Вени, писах на лични за обеззаразяването на семенца, понеже доста го обсъждахме в доматената тема. Не пречи да го копирам тук (тъкмо, ако греша, ще ме поправят по-знаещите) - Ако семената са хибридни и оцветени, не ги обеззаразявай. Моите ги обеззаразих с разтвор на Хлорхексидин. Продава се в аптеката. По принцип е съставна част на водата за уста и затова реших, че не е опасно вещество. Разрежда се 5 мл от хлорхексидина с 15 мл преварена вода и семената се киснат 30 минути. После направо се сеят или се слагат да се рътят. Ако това не го намериш, можеш да направиш разтвор от 5 мл вода, 5 мл оцет и 4 мл кислородна вода. Слагаш семенцата и на два пъти през 20 минути добавяш съвсем малко (на върха на остър нож) калиев перманганат. После същото както при хлорхексидина. Ако и това не ти се прави, можеш да смачкаш 2 скилидки чесън, да ги сложиш в половин чаша вода да престои 24 часа, после киснеш семената 30 минути.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

НАМ,колкото и да ти е чудно,и аз мога да предложа благ пипер.... ;) Палачанко чудо-едър,месест,по над 200 гр чушчоци,и един плосък и дълъг,предполагам,че за пепене ще е екстра...И на "мааама" от тоя със тънките стени,където става за сушене...Щото ще дойде и коледа,и ще се редиш по пазарите за една връв със сушени чушки,за да си ги разпариш и напълниш с боб...Първите два са ми препоръчани и изпратени от мила колежка....
Deleted User 7475

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 7475 »

Имам и сорт за сушене, специално за целта е, не е селски, както казват на тънкостенните. Чушките са конусивидни, правички, не са много едри. Обаче вече не сея такъв пипер. Само ми заема мястото. За Коледа си оставям няколко от месестите, изтърбушени и ги замразявам. Е, ако фамилията е голяма, сигурно има и голям фризер. :)

Не мога да редактирам поста, в който писах за обеззаразяването на семена, но да не си помисли някой, че може да си купи вода за уста и да я ползва за обеззаразяване. Във водата за уста има стабилизатори, освен хлорхексидин, тоест не може да се ползва за целта.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от НАМ »

Алис, ивко, както винаги сте първите, които се притичват на помощ с идеи и семена, благодаря :tzeluvka: , много ще се радвам на малко семенца от собствени растения. Аз точно с купени семена различни сортове нещо никак не съм доволна, някои са направо чиста загуба на време и място. Само в началото на градинарството си измолих една чушка от монасите в Жаблянския манастир, те имаха прекрасни чушки, станаха прекрасни и при мен, много цвят и плод, хубави здрави растения, но козите на съседа влезли и опасли всичко преди да успеем да ги опитаме и вземем семена. Аз лятото ще се се опитам да си измоля отново семенца от тях, но то ще е чак за следващия сезон, че сега няма да ми остане време да се кача чак при тях, те са в планината.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Добре,пращам... :stiskam:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от МГХ »

И аз се отказах да сея пипер, че нещо не го уцелвам сорта. Една година сях Амфора, Бяло ухо /ама на сръбски пишеше/ и Делфина и станаха чудесни чушки. После купих от същите /без ухото/, но не се получи. Имах един селски, но му загубих семената и се отказах. Сега сея само сладки и слабо люти рибки.
Обаче като ви чета и нали се каня най-после да направим капковото, ще взема да купя едни семена. Отивам да чета, а вие предложете сорт, от който сте доволни.
Забравих да пиша, че и от Екстаза бях доволна, но го ползвах за лятото за ранен.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от илюзия »

Да се включа и аз с едно питане:
Бихте ли ми препоръчали сорт слабо люти чушки за прясна консумация?
Нямам претенции за форма, размер или цвят, важното е да са крехки, сочни, хрупкави И с тънка кожа.
Вече няколко години пробвам разни семена, както и готов разсад от пазара на прехвалени разни, но не нацелвам такива, които да ми харесат.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от МГХ »

илюзия написа: Фев 21, '19, 22:41 Да се включа и аз с едно питане:
Бихте ли ми препоръчали сорт слабо люти чушки за прясна консумация?
Нямам претенции за форма, размер или цвят, важното е да са крехки, сочни, хрупкави И с тънка кожа.
Вече няколко години пробвам разни семена, както и готов разсад от пазара на прехвалени разни, но не нацелвам такива, които да ми харесат.
слабо люти рибки са ми любими
Ето тези Изображение са сладките, а има и слабо люти и люти.
Нещо такова Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”