Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Дон Домат »

Благодаря, на всички отговорили. :tzvetentze:
Значи, ще го сея в средата на февруари и мисля като е на по студено, да стане за градината в края на март.При нас е топло, но ме притесняват дъждовете.
Гледам дългосрочни прогнози, ама като не им вярвам.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mimilisa »

Пипер се засява към 1 март , пикираш и чак след Гергьовден на открито. Всякакви упражнения извън оранжерия го затормозяват и излишно обременяват. Около Гергьовден има едно дъждовно захлаждане, което го кара да крета и да жълтее и бадева ти за усилията, освен ако не е бил пикиран в кофичка и да го слагаш в земята без да му разбутваш корените.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Дон Домат »

Аз, на 1 март мога да го изкарам и в градината. :hihihi:
Щото при нас е топло.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ния »

Дон Домат написа:Аз, на 1 март мога да го изкарам и в градината. :hihihi:
Щото при нас е топло.
Всичко е от зависи :lol:
Имала съм най-хубава чушка,разсадена началото на май-топла пролет и
расдадена по 24 май-посвети се :lol:
не мръдна една до де не спря да вали ,но по хубаво от дебел с як корен за пипера е много съществено и иска време,та сеене началото на март.За разсаждане оранжерийно април,вече ми никна.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mimilisa »

Дон Домат написа:Аз, на 1 март мога да го изкарам и в градината. :hihihi:
Щото при нас е топло.
Закъсняваш вече. Тези дето го слагат на 1 март в градината го сеят на нова година след обяд до йорданов ден. Още малко и ще ти мине в графата късен пипер. :hmmm:
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от gora »

То е ясно, че се излагаме с тия ранни сеитби, ами казвайте какво друго да правим....... :D :ufff: Аз сях бакла например......да ми развъжда листни въшки.....
А пипера, доматите - на Благовещене/на 25 март/ казваха старите хора при нас.....до края на април доматите са "пушка".....
Не, че и аз се съобразявам, от нямане какво да правя в началото на февруари почвам......
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от mimilisa »

Отдавна ви разправям, че разсада за открито не се сади от януари. Аз го слагам от 1 до 10 март като гледам кога е пълнолуние.
Сега ще си сложа само растенията, които са ми за ранни.
Решила съм тази година първо да покълна семената в торбичка върху мокра салфетка и след това да ги редя в кофичка или сандъче с пръст . Луда съм била да пълня табли и кофички които не никнат редовно. И голямо набутване с почва и място.
Всичко вече съм експериментирала. Не съм доволна от резултата по една семка в табла или кофичка. Разсадът става изтормозен.
Миналата година така сях един Каптур на табла. То голямо поливане отдолу и накрая го пикирах в земята. Друг пипер, който бях ръснала в сандъче и по-късно от Каптура, стана бързо голям колкото него и по хубав от него.
Затова тази година всичко на салфетка и ще ги редя така с пинсетата. Ранните мисля да ги редя в сандъче, защото пикирането се отразява по-благотворно на ранните растения. С пикирането му заравяш корена на по дълбоко и по стеблото се образуват повече корени.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 919 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от МГХ »

mimilisa, аз съм намерила един безотказен начин за бързо поникване. Поставям семената в торф в кутийки с капаче. Най ми харесват тези от активия закуска , но може и други с размер на малка кофичка от кисело мляко . Поливам с топъл бледорозов разтвор от калиев перманганат , затварям и поставям на секцията над радиатора / рафта на шкафчето е 40 см. над парното/. Доматите никнат на третия-четвъртия ден, останалите на пети-шести, не повече. Като се покажат над повърхността местя на западен слънчев перваз на по-хладно. Отварям всеки ден за проветряване и махам капачето като позеленеят стръкчетата нормално.
Ранните домати сея на 19.2., но тази година ще почна по-рано.Не ме питайте защо. Другата седмица ще сложа ръгби и рила /по няколко семенца само/.
Навън садя домати, пипер и патладжан от години на 25.04. Тогава вече е минала опасността от слани на моя балкан. При лоша пролет като миналата година - около 1 май., иначе седмица по рано. И вече съм писала , че поради хладните нощи , откъсвам първите домати не по рано от 10 юли. Рекордът ми беше 1.07. За да станат по-рано трябва да имам оранжерия , но пък не съм там през седмицата и се колебая има ли смисъл. При хубава година бера до края на септември, началото на октомври. Миналата ги изпуснах и изгоряха до към 10.09, но то беше заради морето , внука , децата и т.н. просто ги оставих на самотек , а така не става .
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Веднага казвам, че има смисъл от оранжерия. Ще стои с отворени прозорци, а по-късно с отворени врати. МГХ, ти все пак ходиш от време на време там. Много добре се чувстват зеленчуците на завет, а и като пекне малко слънце, вътре става топличко. Ние почти не затваряме оранжерията. ММ е на мнение, че трябва да им влиза кислород през нощта и поне един прозорец е отворен постоянно. Много рядко го затварям, ама после следва мърморене, че ще задуша растенията.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 919 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от МГХ »

С какво ти е покрита оранжерията , Алис? Ние ходим събота и неделя. Веднъж направих тунел от тези, които продаваха на Лидъл с перфориран найлон. Не можахме да отидем нея неделя и след две седмици доматите бяха изгорели от слънцето. Направо бяха се хербаризирали. Впрочем корените бяха живи и част от тях оставих за опит да видя какво ще стане. Избиха колтуци нови стебла , но после ги махнах защото не ми се занимаваше с тях. Вярно ,че е нисък и че ставаше въпрос за разсад , но това ме отказа от идеята за оранжерия.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”