Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от toni »

Да, за тора си прав, ние понеже си имаме домашен... забравям да го включвам в сметката
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

mucunka написа:Със сигурност е това на последната снимка.Миша,много ти благодаря за ангажираността с проблемите ми, ще те питам и за доматите като решим проблем с пипера.Може ли? :dovolen:
Муцунка,извинявай за забавения отговор. :oops: :tzvetentze:
На последната снимка е посочено растение,болно от вертицилийно увяхване.За съжаление след забраната на Фундазола никой не си прави труда да внесе в България препарат,регистриран за борба с вертицилиума.Единствено топсина дава някакви резултати,и то само с поливане,задължително през 10 дни.
Общо взето картинката е следната-Вертицилиумът се развива на леки почви с неутрална до алкална реакция,като се запазва като мицел до 15 г.По -слабо се нападат богати на хумус почви,с висока микробиологична активност.Почвата се насища при монокултурно отглеждане на пипер,както и при насищане на сеитбообращението с останалите му гостоприемници.Единствено житните не боледуват от вертицилиум, най-силно се нападат картофови и тиквените култури.Оптимални за развитието на вертицилиума са темп.около 25 градуса и понижената почвена влажност.
Какво може да се направи.1-задължително обеззаразяване на почвата.Те пишеш,че си я обеззаразила,но явно не е била достатъчно обеззаразена.Ако искаш ,по-нататък ще напиша как точно трябва да става обеззаразяването.
2.обеззаразяване на семената.Семената от агроаптеките не са обеззаразени,имам предвид всички хоби семена.Ако са обеззаразени,задължително на опаковката е пояснено с какво е извършено обеззаразяването и са прибавени оцветители.
3.Вкарване в почвата на хуминови и фулво киселини,за да може да се повиши микробиологичната активност.
4.При разсаждане и окопаване трябва да се внимава да не се нараняват коренчетата,тъй като спорите проникват най-често чрез ранички
5.При температури около 25 градуса се прави поливка с Топсин М 0.1% през 10 дни.Може да се редува и с Ронилан,но той е втора група и трудно ще го намериш по агроаптеките.
6.Задължително трябва да се поддържа добра почвена влажност 80-85%,това си е непрекъснато поливане.При мен с капково напояване това значи ежедневно поливане.
Добри резултати дава един сравнително нов препарат ,регистриран за биологично земеделие-Алуд на фирма Грийн Смайл,но той пак предпазва растенията до известна степен при ниска зараза.Внася се в доза 400-600мл на дка два пъти .Други препарати са Триходермин и Поливерзум,но те се внасят след обеззаразяване на почвата, действат превантивно и при ниска степен на зараза.Това са гъбички,които се хранят с мицела на вертицилиума.
Общо взето това е.Няма голям избор от мерки,които можеш да предприемеш.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от svetla06 »

Ранните доматки се показаха! :D :D :D
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от evita »

svetla06 написа:Ранните доматки се показаха! :D :D :D
Моите също!Супер :nod: !
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от zmei4o »

искаме доказателства :nod: картинки по възможност ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от evita »

zmei4o написа:искаме доказателства :nod: картинки по възможност ;)
Добре.Утре ще снимам кълновете ,Змейччч :D
анн
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Яну 24, '10, 17:17

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от анн »

Здравейте и от мен. Искам да споделя с вас моя най - добър сорт домати от миналогодишната ми реколта. Това е Червен крушовиден - сърцето на албенга. Семената са на фирма Флориан и само 1,20 за пакетче. Станаха много едри , изключително месести сладки и вкусни. Не съм си събирала семена , защото да си купя тази година е по- лесно, но дано се окажат същите.Успех на всички !
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от toni »

Леле, снощи какви домати ядох :svekurva: :svekurva: отврат, просто имаха вкус на ни-що. Правете разсади, ще си садя пред блока ако трябва, но няма да им купувам скъпите и безвкусни боклуци :ufff:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lila »

Тони, в градинката пред полицията ли :lol: :lol: :lol: ония ще ги оберат зелени :lol: :lol: :lol:
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от toni »

Споко, имат ми страха. Заплашила съм ги, че ще ги снимам нощем какво пренасят от служебните в личните коли и ще го дам на ТВ-тата, та може и да ги пазят :hmmm: Откъм езерото обаче няма кой да пази :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”