Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

Моля за помощ,разсада ми пипер и патладжан има листни въшки :cry: За пръв път ми се случва,предполагам съм ги пренесла от цветята в апартамента макар че бяха разделени.Два ни пръскам с масло от нийм и веро,но не мрат гадините .Днес попитах в една агро аптека и продавачката ме отчая,направо ми каза хвърляй и сей нов още имаш време. Наистина ли няма спасение от тая напаст дайте ми съвет.

Изображение

Изображение
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от НАМ »

Хортензия, събери внимателно с навлажнена ръка тези, които можеш да събереш, без да нараняваш листенцата. Пробвай след това да ги напръскаш с разтвор от черен пипер и/или лют червен и/или чесън. Рецептите са из форума, в нета също.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Дон Домат »

хортензия написа: Мар 21, '19, 11:36 Моля за помощ,разсада ми пипер и патладжан има листни въшки :cry:
Аз за тази година се запасих с препарата Тепеки.Дават го за всички видове листни въшки, похвалиха ми го много.И карантината му за зеленчуци е 1 ден.Колко е ефикасен още не знам.
Обаче днес докато фрезовах двора, по тревата и най вече по пшеницата, която използвам за сидерат видях много и "тлъсти" листни въшки. :shock:
Тази година май това ще е един от многото проблеми.... :ufff:
petiavar
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Сеп 20, '13, 10:36

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от petiavar »

Имам нужда от помощ от знаещите. Това са ми доматите посадени на 03.03.19г поникнаха за 4-5дни, но от седмица и нещо не вървят. Стоят си на едно положение и не мърдат. Нещо не е наред, но за пръв път правя разсад и май се провалям.
Изображение

Изображение
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

Благодаря НАМ ,ще пробвам и с люти чушки и чесън ,извадих ги за сега на терасата и днес увеличих дозата на нийма да видим какъв ще е резултата .До сега съм виждала само по цветя листни въшки ,но не и по зеленчук.Помня че киснех фасове от цигари и с тази вода пръсках петуниите,но ефекта беше временен Няма да се откажа ще редувам настойките обявявам война :evil:
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от НАМ »

Хортензия, вероятно на разсадите им е влажно и са нагъсто. Но не се отчайвай, листните въшки не са непреодолими. Трябва обаче няколко пъти да пръскаш, за да унищожиш всички новоизлюпени. Чудя се как могат да дават такъв съвет в агроаптеката. Докато живеех в Холандия битката ми с листните въшки беше непрестанна, там заради влагата те са голяма напаст. Тогава използвах само сапунена вода и пак имаше ефект, но все си прескачаха нови откъм съседите и така, приказка без край. Но в апартамента ти можеш да ги контролираш.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

НАМ Даваш ми надежда :gush: няма да се окажа ,ще ги третирам както писах по горе и мисля след 10тина дни да ги пикирам като хвърля тази пръст,но пак ще бъдат изолирани и наблюдавани.Действително бяха нагъчкани до скоро буквално едно върху друго ама тези които отглеждат разсад в апартамент ще ме разберат най-добре.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от kim »

Интересен факт за листните въшки е:
Че женските се размножават и без наличие на мъжки. Женската въшка носи развиващите се млади, а самите те пък като се излюпят имат в зародиша си също суперминиатюрни малки. Целта – съкращаване на усилията при жизнения цикъл и бързо увеличаване на числеността.

Колкото и да не ми се иска на този етап бих напръскала с нещо по-сериозно от сапунена вода.
Късата карантина на препарата не е нужна сега, с цел да не придобият резистентност.
Не си "хабете патроните" от сега. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

Ким какъв препарат ще ми препоръчаш?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от kim »

хортензия написа: Мар 21, '19, 21:09 Ким какъв препарат ще ми препоръчаш?
Една Актара или Моспилан и се отърваш от тях...за сега. Иначе само им правиш баня :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”