Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 658
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Здравейте морни труженици в зеленчуковите градини.Имам питане за тиквичките.Хората вече се вядоха, аз съм изпържила само една.Още малки пожълтяват на корена и до там.На слънчево място са, от сой са, поливам ги редовно, махам старите листа, е няма и няма.Моля някой да ме светне какво не правя.Желая богата реколта на всички.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Недобро опрашване в следствие на Бог знае какво, обикновено недостатъчно и пък много влага, липса на азот или предозиране на азот , липса на калий и т.нат.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1674
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

lidiq_macka написа: Юни 22, '18, 13:57 Имам питане за тиквичките.Хората вече се вядоха, аз съм изпържила само една.Още малки пожълтяват на корена и до там.На слънчево място са, от сой са, поливам ги редовно, махам старите листа, е няма и няма
Сещам се,че преди време някой се оплакваше от подобен проблем. Оказа се, че грешката е в него, защото премахвал мъжките цветове за да не изтощавали растението. Надявам се, че не превиш тази грешка. Миша го е казала, че може да има много причини за да не се осъществи добро опрашване. На мен ми се е случвало заради недобро опрашване и то не веднъж, половината от тиквичката, която е откъм дръжката, да се развива и нараства нормално, а другата да пожълтява и да изсъхва.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 658
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Не съм премахвала мъжките цветове.И при мен има такива, дето до половината са добре, а после изсъхват.Ами....Божа работа.Ще чакам, може пък да се оправят.Благодаря ви, че се отзовахте.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Здравейте..Миналата година си купих семена за репички Сакса,ранен сорт с около 25 дни вегетация..При мен ставаха за повече време,но аз търпеливо си ги изчаквах и бях доволен от резултата..Тая година реших да сменя сорта с нещо по-добро и купих Селеста F1,еталон за високо качество,надежден хибрид за целогодишно производство,едри с къса листна розетка и т.н .Абе само като четеш и ти се дояжда :potekoha:Идеята ми беше да засявам по малко през двайсетина дена и да си имам репички цялото лято.. Засях си пролетта около един квадрат място,семената кълниха редовно,тръгнаха добре,но растяха само на листа..Викам си-още е рано и сигурно им е студено,ще чакам още време и те ще станат...Междувременно засях втора порция..Първите след доста чакане направиха едни дълги листа по 30 см.,грозни главички ,на които месото беше жилаво и се цепеше като жили на дърво и се наложи да ги изскубя и изхвърля.Започнах да чакам вторите,като засях трети..Пак същото нещо-покълнят дружно и редовно,направят 2-4 листенца,стъблата станат дълги,полегнат на земята,почнат да правят само листна маса и чааак по някое си време се сетят,че трябва да правят главички,ма главички като тия първите..Преди да засея четвъртата серия,седнах и прочетох малко информация в нета и разбрах къде ми е била грешката..Трябвало е да ги прореждам-12см ред от ред и 3см между репичките..Добре,лесна работа...Засях пак,изчаках та се наредиха,взех пинцетата и ги проредих..Да ама след една седмица пак се издължиха и пак полегнаха и ми се вижда,че и тия ще идат за компост..Какво ще ме посъветвате-да ги сея още по-нарядко,още по-дълбоко или да сменя сорта,а дадох 16лв за тия...Не ме е яд за парите,а ме е яд,че си нямам репички,а толко ги обичам...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Задължително сееш на рядко, особено летните репички, иначе нищо няма да изкараш дори и с най-скъпите сортове, поливаш редовно, влагата трябва да е равномерна без да подгизват или да се засушават, за да не получиш това вкорковяване, което "цепи" репичките, летните репички се сеят почти повърхностно, идеалния вариант е да подготвиш рохка почва, поливаш я обилно, сееш много нарядко семената, отгоре покриваш с 1-2 см торф, държиш равномерна влага, така репичките растат почти в торфа , стават с тъничка опашчица, крехки са и не напукват .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Мише,даваш ми надежда.Благодаря :tzvetentze: Ще се сее пак.. :stiskam: Имам семена за цялото село. :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Нали съм от корпуса за бързо реагиране,скокнах в градинката и почистих местото от предишните репички,заравних хубаво,начертах си редове през 15см. и насях ,или по-точно,наредих семенцата през 5см.Нямаше нужда от поливка,защото земята е доста влажна.Отгоре покрих с 2см. субстрат,от оня немския на Грамофлор и сложих една мрежа против град на около 10см. височина от лехата,за да не ми ровят котките..И сега ако не станат,ще си правя салата от листата и те така...
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1674
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

Аз репички сея предимно пролет, но за да не стават нагъсто ползвам ей тая простотия.
Изображение
В рохкава почва, без едри бучки, притискам кората с леко размърдване и долните върхове се забиват в почвата. Пущам във всяка килийка по 1 семенце (понякога се изтърват и по две), след това леко попотупвам с ръка картона за да изпадат през дъпките всички семена и го отстранявам. Семената остават във вдлъбнатините и като запълня вадата само прокарвам ръка отгоре за да се заровят.
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Ивко, чела съм, че репичката е растение на късия ден, но опитай. Догодина, живот и здраве, сей в оранжерия през февруари, примерно.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”