Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Di_Va »

mimivd написа: Юни 14, '18, 22:36 А пустата му белокрилка с какво да уморя?Така се е настанила в пипера,че страх ме хваща .Ако градушките не го покосят,то белокрилката няма да го пропусне.
До момента съм пръскала с уорант,децис метеор,моспилан ,но резултат -почти никакъв.
Как върви битката с белокрилките, успя ли с нещо, гледам и ти богат арсенал си заредила?
За първа година това чудо се появи при мен и то само по белия алабаш, на път съм да хвана и да измъкна всички 20-30 корена, че заради тях такова пръскане като тази година не е имало.
Опитах първо с масло от нийм, после ММ пръска с Нуреле, Фюри, Валмек, днес за втори път с Валмек и пак има гадове!
Освен да взема и Адмирал? Обаче съм засадила корабито до доматите и когато пръскам, пръскам и околните доматки. Въобще голяма беля си взех с това растение, а и тези белокрилки от къде долетяха представа нямам? Мислех си, че са само в оранжериите тези гадини.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Абе, хора, що не четете :eeeh: няма как да уморите белокрилката, възрастните летят навсякъде и ще идват пак , и пак, просто не трябва да позволите да се излюпят яйца, това, че си е избрала алабаша, е хубаво нещо, пръскате него, ползвате го като капан за белокрилки, вярно, алабаш няма да ядете, щото ще поеме цялата химия, но пък той ще привлича възрастните да не кацат върху другите зеленчуци. По същия начин се седи кейл, той е магнит за белокрилката, пръскате него , и околните растения са чисти , като чета как пръскате и страх ме хваща направо :eeeh: , не може да изтребите всичката гад, разберете го, и помислете като сложите от всички препарати, за които се сетите, какво ще ядете накрая :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Di_Va »

:lol: И сега какво стана, Мише? Засадила съм си зеленчук-капан :lol: !
Миии няма да се яде алабаш то е ясно, пък за внуците го садих, че много го обичат! Обаче аз си мисля, че ако нямаше тоз продукт и белокрилки нямаше да имам, но дали е така :idea:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivrabetsa »

Миша написа: Юни 20, '18, 20:35 По същия начин се седи кейл, той е магнит за белокрилката, пръскате него , и околните растения са чисти ,
Ако искате семе от кейл-аз съм човекът!От десет растения,зелен и червен, не опитах нито едно листо(не открих рецепта като за мен :D ),но пък произведох семе за подаряване!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от МГХ »

Di_Va написа: Юни 20, '18, 20:53 :lol: И сега какво стана, Мише? Засадила съм си зеленчук-капан :lol: !
Миии няма да се яде алабаш то е ясно, пък за внуците го садих, че много го обичат! Обаче аз си мисля, че ако нямаше тоз продукт и белокрилки нямаше да имам, но дали е така :idea:
Има и други такива растения. Например змийско мляко.То привлича белокрилката като магнит. По тази причина на балкана нямам белокрилка на друго място освен по това растение. То не ми пречи, защото расте около оградите и дуварите, а и лесно се премахва.
А пък току-що прочетох следната рецепта и мисля да я изпробвам :
Откопават се четири растения с корените. Наситняват се и се смачкват. Заливат се с 10 л вода, която до 15 минути става кафява. С нея се поливат цветята против вредители. Ефектът бил поразителен. Още с първото поливане растението се освежавало, а листните въшки не само бягали, а и за дълго време не се появявали.
Има и други интересни приложения. Ето линк: http://www.bgfermer.bg/Article/6294746
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Здравейте морни труженици в зеленчуковите градини.Имам питане за тиквичките.Хората вече се вядоха, аз съм изпържила само една.Още малки пожълтяват на корена и до там.На слънчево място са, от сой са, поливам ги редовно, махам старите листа, е няма и няма.Моля някой да ме светне какво не правя.Желая богата реколта на всички.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Недобро опрашване в следствие на Бог знае какво, обикновено недостатъчно и пък много влага, липса на азот или предозиране на азот , липса на калий и т.нат.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

lidiq_macka написа: Юни 22, '18, 13:57 Имам питане за тиквичките.Хората вече се вядоха, аз съм изпържила само една.Още малки пожълтяват на корена и до там.На слънчево място са, от сой са, поливам ги редовно, махам старите листа, е няма и няма
Сещам се,че преди време някой се оплакваше от подобен проблем. Оказа се, че грешката е в него, защото премахвал мъжките цветове за да не изтощавали растението. Надявам се, че не превиш тази грешка. Миша го е казала, че може да има много причини за да не се осъществи добро опрашване. На мен ми се е случвало заради недобро опрашване и то не веднъж, половината от тиквичката, която е откъм дръжката, да се развива и нараства нормално, а другата да пожълтява и да изсъхва.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Не съм премахвала мъжките цветове.И при мен има такива, дето до половината са добре, а после изсъхват.Ами....Божа работа.Ще чакам, може пък да се оправят.Благодаря ви, че се отзовахте.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Здравейте..Миналата година си купих семена за репички Сакса,ранен сорт с около 25 дни вегетация..При мен ставаха за повече време,но аз търпеливо си ги изчаквах и бях доволен от резултата..Тая година реших да сменя сорта с нещо по-добро и купих Селеста F1,еталон за високо качество,надежден хибрид за целогодишно производство,едри с къса листна розетка и т.н .Абе само като четеш и ти се дояжда :potekoha:Идеята ми беше да засявам по малко през двайсетина дена и да си имам репички цялото лято.. Засях си пролетта около един квадрат място,семената кълниха редовно,тръгнаха добре,но растяха само на листа..Викам си-още е рано и сигурно им е студено,ще чакам още време и те ще станат...Междувременно засях втора порция..Първите след доста чакане направиха едни дълги листа по 30 см.,грозни главички ,на които месото беше жилаво и се цепеше като жили на дърво и се наложи да ги изскубя и изхвърля.Започнах да чакам вторите,като засях трети..Пак същото нещо-покълнят дружно и редовно,направят 2-4 листенца,стъблата станат дълги,полегнат на земята,почнат да правят само листна маса и чааак по някое си време се сетят,че трябва да правят главички,ма главички като тия първите..Преди да засея четвъртата серия,седнах и прочетох малко информация в нета и разбрах къде ми е била грешката..Трябвало е да ги прореждам-12см ред от ред и 3см между репичките..Добре,лесна работа...Засях пак,изчаках та се наредиха,взех пинцетата и ги проредих..Да ама след една седмица пак се издължиха и пак полегнаха и ми се вижда,че и тия ще идат за компост..Какво ще ме посъветвате-да ги сея още по-нарядко,още по-дълбоко или да сменя сорта,а дадох 16лв за тия...Не ме е яд за парите,а ме е яд,че си нямам репички,а толко ги обичам...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”