Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1694
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 302 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

kannamy написа:Малиии това ще го пробвам .Представяш ли си ако разкара и голите охлюви.Каква ли химия бъркат вътре :hmmm:
За охлювите трябва да стане, но не с пръскане, а като се налее в плитък съд удобен за да могат да пропълзят в него и се постави там където са забелязани. Същото се получава и с бира.
За пръскане по зеленчуци обаче не препоръчват, заради захарта която съдържа и може да причини обезводняване на растенията, също като солта.
източник: http://balconygardenweb.com/surprising- ... he-garden/" onclick="window.open(this.href);return false;
P.S. На друго място четох, че в Индия пръскат, но с разредена кола. Това не предпазва директно самите растения, но привлича мравките които нападат ларвите и яйцата на вредители.
Аватар
Елена 66
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Фев 8, '16, 18:38
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Елена 66 »

alys написа:Две години пропускам ранното зеле и тази година реших да отгледам. Поразредих малко разсада, някои ги "загуших" :) в едно малко съдче, други боднах в оранжерията, вместо да ги хвърля. Ще видим на кое как ще му се отрази. За ранно харесвам Дитмарското. За есенно тази година мисля да сея Балкан. Досега все Кьосе отглеждах, но реших да сменя, пък и ме навиха за Балкан. Есенното при нас го сеят в края на май, дано не се отплесна тогава, че е най-натовареното време по отношение на разсадите.
И аз насях зеле сорт Дитмарско за първа година, много бързо излезе и сега стърчи 4-5 см. Трябва да го подсипя с почва. Май наистина ще трябва да се пикира, че скоро няма да отиде в градината. :daaa:
Между другото семената на Руми Варна, които ми изпрати поникнаха първи и всичките до едно :ieeee:
Винаги можеш да научиш още нещо!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от peterstamov »

С маруля и лук не съм се занимавал досега, но ми попаднаха семена. За колко време никнат, че вече втора седмица нищо?
May the Force be with You!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Краси Лазаров »

Отдавна трябваше да поникнат,сигурно семената са стари и на мен ми се е случвало. Иначе салата покълва за едно денонощие и лука горе долу за толкова.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Миналата година сях един родопски зелен боб, обаче нищо не стана, язък за хубавото семе.Нещо не го скопосах, направи по 1 - 2 шушулки и толкова.Моля някой, който има опит с боба, да сподели слънчево ли обича или да, слага ли се тор, абе каквото се сети, че съм си купила едно пакетче и искам да го реализирам.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

И аз така опропастих миналата година боба, мой познат ми каза че съм го засяла късно затова не е успял да върже шушулки. Тая година ако не ми мине котка път мисля да го сложа около 20 април :stiskam:
За мястото знам да е на слънце и че не обича тор, но аз не съм спец нека да кажат тези с повече опит.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

хортензия написа: Апр 3, '18, 22:12 И аз така опропастих миналата година боба, мой познат ми каза че съм го засяла късно затова не е успял да върже шушулки. Тая година ако не ми мине котка път мисля да го сложа около 20 април :stiskam:
За мястото знам да е на слънце и че не обича тор, но аз не съм спец нека да кажат тези с повече опит.
Не, бобът обича топло, на студено "мутясва" както казват хората, или иначе казано, в студена и влажна почва изгнива, иска равномерна влага, за да връзва, за това в горещините изхвърля цвета , на почви, торени с оборски тор се сее на втората година
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15881
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 1706 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Гео, граф »

Може би не е мястото, но искам да споделя това, защото ме впечатли:

''Ирокезите хранят голяма почит към тези три растения – боба, царевицата и тиквата. Считат ги за сестри, избрали да живеят заедно. Наричат ги "трите сестри, поддръжници на живота” и голяма част от церемониите от годишния им календар са посветени на тях.
Технологията на отглеждането на "трите сестри" е много ефикасна, защото трите култури влизат в перфектна симбиоза и действително си партнират като сестри. Бобът например обогатява почвата с азот, от което се възползват царевицата и тиквата. Царевицата помага на боба, като той се увива около нея и въпреки това не й пречи; тиквата успешно завива почвата с плътна пелена от листа, което запазва влагата и възпрепятства развитието на плевели.''

Цитирано от ТУК
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

Картофите ми имат буболечки,моля за съвет с какво да третирам. Имам само Волиам Тарго и Моспилан :hmmm:
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от vlax »

За първи път ще садя бамя,препоръчайте ми сорт.Как се гледа ,пръска ли се?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”