Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Досега не бях чувала,че има горчиви сортове ябълки ? И защо пък сока и сайдера да са горчиви ?
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от clock »

Нямам никакво място и точно в това е проблема. В дворчето ми има място за още 4-5 овошки. И точно поради тази причина трябва да избера точните сортове овошки, просто нямам място за експерименти. И понеже съм абсолютен лаик и нищо не разбирам се доверявам изцяло на Танасаки и на теб. Ти поне си правил и пил сок от ябълки, а това си е нещо.
Онзи ден спряхме с колата пред една крайпътна сергия и понеже имаше четири вида ябълки на една цена наслагахме смесено в торбата. Единият сорт ми се стори много интересен и първата ябълка която опитах беше от нея. Тъмно жълта, чак оранжева, месото кремаво и с вкус на хляб. Сипкава, чак не можеш да преглътнеш. След първата хапка я оставих. И тогава си помислих - ами като не знам сортовете и си купя дръвче, насадя го и го чакам няколко години да порасне и роди. А като роди и се случат едни такива ябълки ииии катастрофа! Затова се допитах до вас. Нямам право на грешки.
Ще пробвам да опиша и сорта ябълки, който най ми е вкусен, дано успеете да се сетите кой е. Средно големи ябълки, по скоро клонят към дребни, кожицата е зелена с червено облаче, месото е бяло и много, много сочно и сладко. Има типичният аромат на ябълка. Мисля, че по това време зрее.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Снимай ги ако имаш възможност, така няма шанс някой да позна. То не че със снимки е напълно сигурно де ;)
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от clock »

Ок. Имам още една такава ябълка, утре ще снимам и ще я покажа.
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

От всичко, което се предлага на пазара, най-много ми е харесала Фуджи - сочна, сладка, не става сипкава. Обаче тук четох, че нещо се опъвала да се развива и ражда добре, не знам какъв климат обича.
И малко отклонение - днес разбрах, че имам Грени Смит. :) Помня, че купих овошка преди няколко години, но изобщо не вярвам на продавачите и си мислех, че са ми дали, каквото имат. Имам приятелка, която е виртуоз в правенето на торти и една от по-народните торти беше точно с този сорт. Реших, че щом тя я препоръчва, ще се опитам да я имам. Стана дума, че някои сортове били за десерти и в тази връзка се сетих за Грени Смит. Ако ви е интересно, рецептата със снимка
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

На БГ пазара има няколко сорта Фуджи срещала съм 3 разновидности: едната е червена и много едра, другата е средна по светла - зеленикава на места напукана в кръг около дръжката и двете са с крива и нееднаква форма на двете половини - тези две разновидности и на мен са ми любими и поради тази причина имам закупени и засадени Фуджита от почти всички разсадници в БГ - е не мога да ги докарам такива! А третия вид по БГ пазарите е дребен най светъл и с дебела кора, изобщо не ми харесва! Наистина тези ябълки са сочни и сладки и изключително трайни и си заслужава.
Алис, Грени смит е едра зелена ябълка доста кисела, поради тази причина е най подходяща за диабетици, а също в ресторантите я използват за настъргани салати заедно с панжар и морков и залята с мед, оцет и орехи ... става супер!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Фуджи Кику и Фуджи Ацтек са по масово предлаганите сортове.
Два пъти садих,от два различни разсадника,но не се прихванаха.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Това с прихващането или е проблем с разсадника или е проблем при засаждането/мястото/почвата/ поливането. Няма нищо общо със сорта който е присаден върху подложката. Иначе, наистина Фуджи е една идея по-капризна на климат. Не обича горещените. Иска топла есен и колкото си може повече денонощна температурна амплотуда. Това се получава в припланинските райони. Тогава развива всичките си качества като по-балансиран вкус, по-тънка кожица, по-добро оцветяване, по-добро съхранение и др. Тази година при мен се народиха толкова вкусни плодове, че тези италианските които са по магазините ми се струват безвкусни ;). А и щях да забравя. Имам 5 разновидности на Фуджи Обикновено/Кико/Рубин/Ацтек/Нагафу първите три нямат абсолютно никакво различаване по вкус и оцветяване. Ацтек по-добре се оцветява, но миналата година като вкус не ми допадна много, а Нагафу не си заслужава изобщо и като оцветяване и вкус изостава от първите три.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

clock написа: Сеп 29, '18, 21:27
Ще пробвам да опиша и сорта ябълки, който най ми е вкусен, дано успеете да се сетите кой е. Средно големи ябълки, по скоро клонят към дребни, кожицата е зелена с червено облаче, месото е бяло и много, много сочно и сладко. Има типичният аромат на ябълка. Мисля, че по това време зрее.
Ами, Клок, ти буквално описваш старинната българска ябълка Айвания :D
За която именно, като прочетох за соковите ти мечтания, си бях помислила да ти пиша. На първо място слагам, че това е едно средно голямо дърво, което минат не минат две години и започва да ражда, ма ражда... Всяка втора година ябълките са повече от листата, нищо че трябвали 30 листа, за да изхранят един плод...
Ако искаш сокче, което като едно весело безалкохолно шампанско да се плъзга в тялото ти, ако искаш с половин чаша не да си промиваш далака, ами направо даже да си правиш дълбоко химическо чистене на аурата :lol: , то това е твоята ябълка, Клок - и да, точно сега е сезонът й, поразпитай наоколо дали някой не би ти дал да я опиташ, защото официално се говори за три разновидности, но аз не знам какви им им особеностите.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

tanasaki написа: Сеп 29, '18, 02:58 Изходнито дърво от което съм взел семките расте много изобилно в Източни Родопи и дърветата стават сравнтелно малки, което си е плюс при използване на семеначе. Другия плюс е че ги гледам че растът предимно на много песъчливи и сухи терени и по била където си ги брули сериозно вятъра. Идеята е да се получи мощно дърво, но не прекалено голямо. Да бъде сухоустойчево и да бъде свободно от вируси както е случая с вегетативните подложки.
Леле, това си е живо слагане на сол в раните, особено онова за брулещите ветрове. Ако не се намерят желаещи за тези семена и не е голям ангажимент, нека, умолявам те, да пробваме да ми оставиш две бройки за към Март, когато имам надеждата да се появя.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”