Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

peterstamov написа: Мар 31, '18, 14:55 3 или 4-та година дръвчета. Има ли някакви особености при резитбата на Чачанска лепотица? Формировка, беритбена височина и т.н.?
Става голяма дърво, аз почти не съм я рязала, само върховете, които са много високо. И по дебелите клони има много плоднна дървесина и пъпки. Изобщо, най-прекрасния сорт слива. Започна да плододава обилно, когато един Стенлей в съседен двор порасна достатъчно и може би стана опрашител. Имах и Йо-Йо- прехвален сорт, но вкусът му беше много зле и махнах дървото.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

gora написа: Апр 1, '18, 10:19
peterstamov написа: Мар 31, '18, 14:55 3 или 4-та година дръвчета. Има ли някакви особености при резитбата на Чачанска лепотица? Формировка, беритбена височина и т.н.?
Става голяма дърво, аз почти не съм я рязала, само върховете, които са много високо. И по дебелите клони има много плоднна дървесина и пъпки. Изобщо, най-прекрасния сорт слива. Започна да плододава обилно, когато един Стенлей в съседен двор порасна достатъчно и може би стана опрашител. Имах и Йо-Йо- прехвален сорт, но вкусът му беше много зле и махнах дървото.
gora, много ти Благодаря ! :tzvetentze:
Тази сутрин тръгнах с лопатата на оглед , къде да сложа фиданката си от този сорт слива....но заръмя дъждец и обърка планът ми.
Инфото, за големия размер на дървото след години, ми помогна в избора на мястото му. :dovolen:
На мен обаче, започна да ми харесва оформянето на дървесните корони с резитба и мисля занапред редовно да я прилагам върху всички дръвчета в градината ! :nod:

Танасаки, би ли казал кой сорт е крушата която държиш в ръка, и естествено каква оценка получава в класацията!? :twisted:
Честит Първи Април! :D
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

ivanina написа: Апр 1, '18, 10:43
Танасаки, би ли казал кой сорт е крушата която държиш в ръка, и естествено каква оценка получава в класацията!? :twisted:
Честит Първи Април! :D
Аз бих задал друг въпрос: Колко круши има в ръката на снимката!?
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Райската ябълка кога се събужда? Що седи кат препарирана!?

Как се справяте с това, който го има....???
Изображение
May the Force be with You!
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от хортензия »

Как се справяте с това, който го има....???
Изображение
[/quote]

Не знам дали тази статия би ти разяснила с кого си имаш работа. Иначе предцъфтежно пръскане примерно с Нуреле помага, ама при теб вече е късно :hmmmmmm:
https://www.google.bg/amp/www.bgfermer.bg/amp/1937090
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

peterstamov написа: Апр 10, '18, 13:48 Райската ябълка кога се събужда? Що седи кат препарирана!?
))...Вече започна, пъпките при мене набъбнаха.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

А при мен се виждат ,че са живи, но са далече от старт!
Зависи от местоположението!
Проблемните ми от миналата година се вижда кое е сухото и ще режа :daaa:
--
За майския бръмбар- събирам ръчно!
В руски сайт четох за препарат, ако го намеря- ще пиша името! :stiskam:
Беше нещо банално :hmmm:
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Пламен »

https://www.agronet.bg/agro/2437-mahnat ... rveta.html
Тук пише Нуреле или Вазтак.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Тук обсъждахме ли цъфтежните групи при ябълките ?
Кои сортове ябълки са в четвърта цъфтежна група ?
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Малко преди селото има една ябълка която почва да цъфти поне седмица след като моите ябълки са прецъфтяли всичките, а моите са с 100 метра по-голяма надморска височина.
По селата тези по-разпространените видове винаги си намират опрашители . Дали от съседа, дали от съседната махала, дали от диво плодното дърво в края на селото. Ефективното опрашване на пчелите 1-1.2 км , а не отличното опрашване стига и до 2 км . При по-лоши условия ефективното опрашване пада като разстояние , но като цяло винаги се намира достатъчно наблизо опрашител особено за такъв разпространен вид като ябълката. При мен където имам много сортове на едно място разликата при най-ранно цъфтящите и най-късно цъфтящите няма една седмица. Периода на цъфтене е по-важно за големите насаждения. Там имаш 2-3-4 сорта и е желателно да цъфтят по-едно и също време. Повечето митове за времето на цъфтежа са измислени от продавачите на дръвчета за да могат да си продават повече стоката.Те специалист те не могат да се разберат по между си кой сорт с коя група цъфти. Единия казва този сорт цъфти рано, другия казва за същия сорт че цъфти по-късно. Ако не вярваш провери в разсадниците и ще видиш че е така. Друг проблем! Един и същи сорт при един климат цъфти в една група, а при друг климат с друга група. При топла пролет също има преминаване в различни групи на цъфтежа . При захлаждане положението е същото. Като отивам на работа минавам покрай една ябълкова градина която сега цъфти. Редовете на Червена превъзходна са нацъфтя ли , а тези на Златната почти нищо. Надявам се да съм го обяснил сравнително ясно.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”