Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

apis написа: Юли 24, '18, 16:23 Затова бях помолила,като имаше поръчка от Шмит,да попитат бяла,розова или черна ,,Shin-tso,, изпращат.
Или каквато те си решат.
Незнам дали е вкусна,но пише че е с по малки размери.
аз на това само една снимка в не-та намерих и плодчетата бяха червени преминаващи в тъмни / чудих и се и на нея , щото втората година Елдорадо вече нямаше , пък аз моята е местих тамън три пъти и ме беше страх , че няма да оцелее /

по отношение на разликата м/у бяла и черна черница съм написала това което е в Уикипедия-та , може и безброй други разлики да има :lol:
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от iv.tarlen »

Апис от поръчка от Шмит си купих Елдорадо.Зимата присадката се беше отделила от подложката, намазахме мястото с прясна кравешка тор, вързахме с памучен парцал и зачакахме.Пролетта имаше няколко плодчета, така го спасихме.Тази година се представи още по-добре и продължава да си расте.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

Иве :tzvetentze: ,колко голямо дойде дръвчето?
Казваш "присадка "- пендула ли е ?

пп. и колко голямо се очаква да стане :hmmm: :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

Изображение
Елдорадо
първата година аз му бях овързала присадката изцяло с изолатор за тръби
местена три пъти , както вече писах
не е нарастнала много , та горе-долу толкова големи пристигат
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

Дръпнах му малко четене и установих, че никога всъщност в живота си не съм била яла плодове от Morus nigra. Много важно! :lol: Важното е, че навярно съм яла бяло, червено ,черно, розово, лилаво и к'во ли не още повече от много други хора.

http://www.crfg.org/pubs/ff/mulberry.html

Значи потвърждавам ви за незабавното садене на плодчета(посмачкани на ръка) и излиза, че М.алба сега, по това време, може да даде добър резултат със зелени резници и употреба на вкоренител. Пък после ще се ашладисва.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Morus alba ,,Shin- tso,, - и тази е алба,но в Шмит какъв ли цвят развъждат ?
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Не се заяждам и не искам никой да обидя, но това с черниците ми идва малко странно! Ако ми се прияде черница, просто криввам към някоя нива и за 5-10 мин намирам поне три броя които са различни сортове и се наплюсквам зраво. Не мога да си представя че ще садя черница. Иначе мога да чета лекции за различните сортове черници и къде около Пловдив са най-вкусните, кои са най-ранните, кои са най-късните, кои са сладки, кои кисели, кои бели, черни, розови многоцветни, кои са едри, дребни и издължени. ;)
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

penkeler написа: Юли 24, '18, 17:38 Съвета който му дали е бил, да вземе прясна кравешка тор (да не ползвам другия термин), да го разбърка с една шепа черници и да чака пролетта. Не си спомням дали съм го питал за резултата, но ми се струва, че беше споменавал, че е успял.
Знаеш ли, че мислих-мислих, никак даже не е бил лош съветът за кравешкия тор, защото гарантирано е нещо като термоинертен, наблъскан с бактерии всякакви и навярно, поради структурата си, задържа точно достатъчната влага. Последно, но не като важност! няма как да е алкален ;), а черницата всякак се нагажда, на майтап, но е киселолюбива!
Само дето от семка до последно не знаеш дали имаш женска, или мъжка черница. Някога(само веднъж съм правила) не ме интересуваше, защото именно мъжки за листата ми трябваха, а пък женските и така не плододават веднага и само листа правят ;) Беше win-win.

Иначе семка от черница, покълнала на добро място, престава да бъде растение и се превръща в животно :lol: Ние имахме семеначе до една външна чешма, около която голямо пличкане ставаше, особено лятно време, и което за три години порасна шестметрово дърво с огромни черни листа, като лакирани. Беше дивна красота...
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

iv.tarlen , благодаря ти много !
Това за завързване с памучнния парцал е добра идея.
Преди време кората на някои ябълкови дръвчета беше накълвана от пилета.
Имаше няколко кръга изядени.
Беше пролетта,продаваха овошки,и жената от един разсадник ми каза веднага да залепя прясна кравешка тор.
Но в аптеката ми дадоха акаризин,и ги облях обилно (без да пръскам покарващите листенца).
И така си остана.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Сега на някои млади дръвчета,подложките им бяха като обелени точно над почвата , и колега ме посъветва да ги намажа
с разтопен на водна баня восък,с четчица.
Аз го направих с най малките свещи,леко омекнали и навъртях около дръвчето.След време ще ги махна,заради конеца.
Но той ми каза,че така остава въздух между восъка и дръвчето.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”