Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

Много благодаря, tanasaki!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Благодаря tanasaki, за желанието ти да помогнеш.
Лошото е, че сега нямам възможност да снимам дръвчетата в градината си. :eeeh:
Евентуално в събота...но, за тогава планувах да премина към практическо занятие с ножицата. :hmmmmmm:
Надявах се, тия снимки да дадат ясна, нагледна представа по която да работим теоретически,
и все още мисля че това е възможно.
Първото нещо за което в момента се сещам - ако дръвчетата действително са в много лошо състояние дали
една рестартираща резитба няма ли да им даде възможност за едно по- добро ново начало?
Вярно, че тя ще ги забави и върне с година назад, но идеята е да научим как да оформяме правилна,
корона на новозасадените си дръвчета.
Ще допусна ли грешка, ако сега отрежа всички клонки и намаля главното стебло на 1м. височина,
а от новоразлистените най- горни ластари, оставя три симетрично разположени за бъдещите три основни клона?
Със сигурност, може да се намери правилен спасителен вариант!
Сподели и ти своята идея,ще ми бъде полезна! :dovolen: :stiskam:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

Най използваната формировка при прасковата е чашовидната.Представи си винена чаша с високо столче-такъв трябва да бъде силуета на бъдещите ти овошки. Избираш височина на стеблото ,която те устройва и от там горе-долу оставяш 3-5 скелетни клона,сочещи в различни посоки.През лятото(на зелено) или на следващата пролет изчистваш растящите на вътре леторасти,скъсяваш малко скелетните от първи ред,и оставяш полускелетни по тях, от които ще ядеш праскови.Успех,и смело с ножицата! :mrgreen:
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Изображение
От това което виждам при теб тази операция ще ти е много нужна за да се изравнят клончетата които искаме да оставим. Ако искаш да засилиш разтежа на дадена пъпка/клонка нареза се прави отгоре, ако искаш да забавиш силата нареза се прави отдолу, като се взима и малка част от дървесината.

Изображение
Сините четрички съм сложил да са отрези, а жълтите нарези. Една от подходящите корони за прасковите е Чашовидна корона. Тя е без водач и има 3-4 основни рамена ( според мен 4 са много, след няколко години ще го разбереш) които оформят самата корона. Хубаво е да не излизат от съседни пъпки. Тази праскова може да се получи с добра корона.


Изображение
Поне на снимка тази изглежда ужасно. Всички силни клони в долната част са от едната страна. Тук с нарези трябва да намалиш силата на клоните от тази страна ( силните) и да засилиш слабите клончета от задната (празна ) страна.

Изображение

Пекхамс Триумф има този гаден характерен разстеж да изнася силата към върха. Имаш хубви клончета в долната част на дървото, но тези в горната ги превъзхождат по сила, което не е редно. За това с нарези засилваш разстежа на долните, стига да са над 60 см над почвата. За да избегнеш силното изнасяне на разтежа към върха можеш да подмениш водача с някоя по-долна клонка която расте по-изправено. През Юни месец можеш тези клонки които ще оствиш за рамена да ги наклониш за да могат да заложат по-лесно плодни пъпки.

Надявам се че съм обяснил достачъно ясно за да ме разбереш.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Много, съм ви благодарна за споделената помощна информация tanasaki, и ivrabetsa! :sflower:
Поставените сини и жълти щрихи върху клонките, са перфектно напътствие за излизане от замъгленото ми овощарско
положение. Ще следвам напътствията дословно, и което много ме радва е че с тази резитба няма да отнема година от
развитието на дръвчетата. :dovolen:
Благодаря и за нагледния материал на нареза под и над пъпка- такава ценна информация в помощ растежа на клонките
в наложителни моменти. :shock:
Днес, tanasaki научих толкова много от споделянето, че бързам час по- скоро да идва събота- денят за практика в градината! :nod:
Благодаря!
:tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

tanasaki , благодаря за нагледния урок !
Тези нарези са много интересни,не съм ги правила.
Но сега ще видя младите дръвчета,на кои пъпки(или клончета) да се даде възможност
да се забави или засили растежа,за да се оформи по хубаво съответната корона.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Ето още малко четиво за резитбите Изображение
За младите дървета това са най-важните неща които трябва да се знаят при резитбата + накланянето и изправянето на клонки.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от vanina_g »

apis написа: Мар 13, '18, 07:33 tanasaki , благодаря за нагледния урок !
Тези нарези са много интересни,не съм ги правила.
Но сега ще видя младите дръвчета,на кои пъпки(или клончета) да се даде възможност
да се забави или засили растежа,за да се оформи по хубаво съответната корона.
+1 :daaa: И аз така! И аз благодаря tanasaki! :tzvetentze:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от renimoss »

tanaski, коя е книгата? Много е ценна, бих я потърсила из антиквариатите.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от hosta127 »

мъничък бадемчо се разцъфтял ,преди снега показа 3 цвята но те изгоряха , а сега пусна много ... за първа година му е и е мъничък но се представя добре сладур

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”