Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Да,и аз имам десетина орехови дървета.
Садени са от около преди 30 години.Не им знам сортовете,но всичките изобщо не раждат.
И това се повтаря всяка година.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Проверете дали цъфтят. Ако не е от това вижте дали завързва орехчета. Ако има трябва да се види кога окапват. От червии или от болести. Тогава може да се мисли за решение на проблема.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Има дръвчета с много малко цвят,други повече,а някои никак.
Или пък цъфтят в различно време от това,когато ги гледам.
Може би пролетта трябва ежедневно да се наблюдават.
Но зелени орехчета нямат.Листата са зелени,не са повредени.
По самите дървета няма някакви наранявания.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

:lol: :lol: :lol:
Apis-че,ти да не ползваш моя двор ,но в друго измерение :hmmm:
Ситуацията е същата- малко цвят,малко зелени,листата са си ОК :hmmm:
Няма и червеи,на проветриво място са в орехов район.
Но...нали съм в друго време :lol: - моите са доста по-стари- огромни :snif:
Някъде бях чела,че зимата се прореждат клоните- имам някои така пооформени,но
няма разлика в раждаемостта :hmmm:
Tanasaki,ха сега...давай акъл,че ми е жал да ги дам на брадвата :angelche:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

И аз се чудя какво да ги правя,все се надявам да се оправят.
От сланата било,диви били.Едва ли всяка година слана ги поврежда.
А диви какво значи,че нямат плод ли ?
Иначе има безстопанствени орехи,които си раждат.
Не знам дали орехите се торят и пръскат ?
И изобщо какви грижи искат ?
За ашладисване е много късно.
За засаждане на нови,след колко години ще раждат,ако изобщо прояват желание.
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3732
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от макс »

Имам голяма молба .
С дръвчетата съм на голямо Вие хич не разбирам от тях,но ми се иска да насадя две кайсии и една нектарина та съм се спряла на тези сортове ,какво ще ме посъветвате да ги взимам ли или не, абе с една дума посъветвайте ме какво да купя че само с китки не става :lol:
Кайсия - Мъркулещи
Кайсия - Умберто
Нектарина - Фантазия
градината се намира в село в западна България в подножието на Стара планина, Надм. височина 589 m за ориентир
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

макс написа: Окт 28, '18, 14:24
Смени Мъркулещи с нещо друго. От доста места съм чел че не струва.
Daniela Pargu написа: Окт 28, '18, 07:52
Tanasaki,ха сега...давай акъл,че ми е жал да ги дам на брадвата :angelche:
apis написа: Окт 28, '18, 14:23
Изобщо не съм наясно с орехите. Просто ще расъждавам пък дано да помогна с нещо, но по-добре е да се консултирате със специалист
От колко време имате наблюдение над орехите? 3-6-9-20 години? Какво означава огромни орехи? За някой 5, за друг 10 за трети 20 метра! Никога ли не е имало орехи? Ако сте опитвали хубави ли са или са диви? Предполагам никой не е имал наблюдение кога опадат дори и малките завързали орехчета? Дървото има ли хубав прираст или расте слабо?

По принцип по-дивите орехи не раждат толкова изобилно колкото питомните. Те и за това стават толкова големи. Ако поради това, че не е питомен сорт да завързва примерно 20 ореха и 8 се разваля от болест, 8 заминат с вредител, 2 открадне катеричката и два не си намерила в тревата и ето изчезнаха орехите ;)

Не би трябвало да е от опрашването. Знаете моето мнение какво е по въпроса и все пак орехи има навсякъде така че не би трябвало да е в това проблема.При ореха има мъжки и женски цветове. Не е като овощките! Мисля, че мъжките цветове цъфтяха няколко дена преди женските и за това се изискваше кръстосано опрашване, за да може да има цъфтящи мъжки цветове по време на женския цъфтеж. Друга особеност е, че ореха не се опрашва от пчели, а от вътъра. Просто така е устроен цъфтежа на ороха че не би тябвало да има проблем с него няколко години подред.

Това което ми привлича вниманието е, че и в двата случая говорим за огромни орехи. Много обичам да давам един пример. Представете си че имате един огремен хладилник пълен с храна и пари и вие сте свързани с него. Като казвам ограмен наистина огромен, да кажем голям колкото едно баскетболно игрище. И започвате да си живеете добре. Храните се добре, растете добре, яки, силни, красиви, раждат ви се деца и тях започвате да храните, харчите си парите на ляво и дясно. Прически, грим, нова кола, сокоистисквачка, айфон нов модел всяка година и т.н. Едно поколение, второ, трето, десето, двадесето. Всичко върви добре, но по някое време този хладилник почва да се изпразва. Виждайки това се започват едни сметки. Няма да раждам всяка година близнаци. След време виждаш че храната още намалява и си казваш, няма да раждам всяка година. И така почваш да старееш и слабееш. Нищо че изглеждаш два метра висок и поне един широк. Предполагам се досетихте на къде водя заключенията. какво може да се направи в тази ситуация. Трябва да се напълни хладилника. Но той е огромен! Ние 50 години сме го изпразвали и искаме сега за две да го напъним. Значи спирате глезотийките които ви са напълно ненужниза да живеете спокойно още няколко години. Не ходите на фризьор пез три дена, няма кожено палто всяка година. не сменяш гумите на колата заради ова че грайфера е станал 6 мм, а не е 8 мм и го караш до 1 мм и така нататък.

В живота на дърветата пълненето на хладилника става с торене, но до колко си заслужава?! Ти вече си стар и уморен, даже може и болен даже и диабет имате. Колко пари ще трябва да похарчите за да се напълне този хладилник, но вече и времената са различни. Ако преди гримьора ти взимаше 1 лев за да те направи млада и красива сега ти взима 20 лева за да си млада и красива. И започваш тук махнеш клонче за " Да има за дъщерята" от другата страна махнеш две " За сина да има, че на мен се е метнал" и така.

Май малко се престарах,а?

Торенето според мен е ненужна и скъпа инвестиция с неясен резултат.

Според мен решението е резитба, но за да не направи нещо на такова на огромно дърво си е бая сериозна работа и не знам дали си заслужава ако излизат някакви костеливи орехчета. Огледайте хубаво дървото. Ако няма хубави вдногодишни леторасли има голяма вероятност това да е проблема. Направете някаква резитба без да се оливате и набюдавайте следващата година за да сте сигурни какъв е проблема и след това решете дали ще се борите за тези орехи или ще ги оставие за сянка. Варианта с подменянето им не е оферта. Това все едно да пратиш някое малко дете да се храни в твоя опразнен хладилник в който вече нищо не е останало.

Ндявам се, че съм бил полезен с нещо!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

tanasaki , какво е това ,,Див орех,, ?
Това може би са разни покарали семеначета,и после засадени ?
Ти пишеш - ,,хубави ли са или са диви,,. Това означава ли,че дивите орехови дървета раждат орехчета,но не са хубави ?
Или дивите орехови дървета въобще не раждат орехчета ?
Защото за да сме ги опитвали,трябва да раждат,поне през сезон,и поне някакво минимално количество .
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

Моите са на доста години- предполагам 40-50 :hmmm:
Всички са различен сорт,та може и да са садени :hmmm:
Ноо... не са родовити :snif: Иначе- вкусни,с чупливи черупки, има и с мноого едри орехчета!
Наоколо има орехови дървета от същия калибър,но раждат ,та цяло село бере с чувалите,пък
при мен ,от всичките десетина - я събера едно чувалче,я не :svekurva:
Чак ми е неудобно,като дойдат гости да ги пращам да си събират от външните :nod:
Tanasaki, :tzvetentze:
да ти благодаря,че все пак ни даваш насоки- полезно е :daaa: :gush:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 387 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

аз имам десетина ореха засадени от семе / орехче
плододават средно след осмата година
раждат доста пестеливо , въпреки , че в околността има и други семеначета
узряват по различно време , едните падат , другите си седят узрели по клоните / листата паднаха вече , орехите си седят .... /
това за статистиката
ореха на лозето остаря ,болен е , има някакво гниене вътре в сърцевината на клоните
засадих ашладисван Чандлър с идеята , като поотрастне , да сечем стария
според мен това е решението ако държите на плод
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”