Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от libra »

Моля,моля,бях напълно сериозна и ентусиазирана ! Зеленко трябваше да донесе на срещата да ни я представи.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Либра, Пламен, благодаря, ще се купува. Но тази есен първо праскова-поничка ще поръчвам, само да паднат листата.
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Преди няколко години, при една разходка със сина из изоставените вилни места, попаднахме на една шарена оранжевееща ябълка.
На вкус се оказа много особена, единодушно я кръстихме "портокалка". Присадих си калем от нея.
Сега като чета за този стар английски сорт, си мисля, че може би е тя.



...Cox's Orange Pippin, класически английски сорт, който от създаването си досега се радва на най-голяма популярност на острова, заради аромата си, който е микс от портокал и манго.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

gora , тези понички изглеждат красиви,но не са нищо особено.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

gora написа: Окт 21, '18, 15:57 Tanasaki, Prijatel, a дали някога е внасян този сорт у нас - за коксоранжевата ренета става дума?
Да , няколко пъти. Последно преди 2-3 години Taralas беше внесал. Преди 70-80 години при първото размножаване на сорта в страната не се е харесал сорта, поради ниските добиви и голямата чуствителност на струпясване и брашнеста мана и още по-голямата чуствителност на атмосферно засушаване. Освен това по нашите земи сорта се явява есенен и не проявява отличните си вкусови качества и няма добра съхраняемост. По същото време в страната усилино се е размножавал сорта Златна Пармена който много наподобява Коксоранжевата ренета.

Taralas, тази Пинк лейди да не е някоя прекръстена Флорина или обратното :D , че то много случаи има такива. Както Айдаред например - във всяка държава с различно име ..........
Няма нищо общо. Флорината е Френски сорт, а Пинк лейди е Новозенландскис родители Грени Смит и Лейди Хамилтън.
borcho написа: Окт 21, '18, 15:48 Здравейте, искам да ви питам, дали може да се смеси карбамид с Би-58 при есенното пръскане, че да мина само с 2 пръскания, 1 с бордолезов и 2 карбамид+би58. Благодаря
Сега за какво ще пръскаш с Би-58?Сега няма вредители. Ако ще се пръска с нещо против тях сега е момента на минералното масло. То задушава яйцата на тези вредители и сега му е точния момент. Карбамита се пръска по листата. За предпочитане е когато започнат да си променят цвета. За да не ги търсиш по земята се пръскат когато са на стеблото. Бордолезовия разтвор е обратно. Той се пръска по стеблото и короната на дървото, а ако има листа те пречат на това пръскане. Накратко пръскането заедно с двата препарата е напълно възможно, но поради различната специфика на действие те се ползват по различно време. Карбамида се ползва предимно по семковите, той действа на струпясването, което не напада много костилковите.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

На север - повече киселини. На юг - прекалено много захари. :mrgreen: Няма угода за нас, изтънчените гастрономи...
Ябълката развива своите качества най-добре в умерения климатичен пояс. Има един район в България, където най-добрите европейски сортове стават още по-добри. И това е долината на р.Камчия. Северните склонове и първата речна тераса. Там съчетанието на ниска надморска височина, прохладен климат от близостта на планината, северни склонове и наносна почва е уникално.

Като ученици често ни изпращаха на бригади там. Като че беше се изсипал Рога на изобилието и ябълките нямаха обиране. Първите 1-2 дни всеки ядеше ябълки на корем, и толкова. На третия ден вече не можехме повече, само беряхме.
Ама ябълки да видиш! Решихме да си носим у дома. Но един средно голям спортен сак побираше 5-6 плода, не повече. Първата градина, която така и не успяхме да оберем, беше от 6000дка. Работници от местните също беряха, но къде ти!
Което презря и опада, отиде за храна на добитъка.

Тогава се запознах и със Златна Пармена. Харесаха ми средноголемите и плодове с хубав външен вид и кремаво, стегнато, доста сладко месо. После разбрах, че не е много трайна и лесно загнива, дори ако вода се задържи около късата дръжка.

Преди няколко дни ми пратиха няколко килограма ябълки "Зимна зелена". Стар местен сорт от същия район. Пада на земята, натъртва се, но не се разваля(подобно на Камчийската синапка). В момента съм нарязал от тях в голяма чиния и им се наслаждавам, набождайки си парченца с дървена клечка за китайска храна...И вдигнал единия крак върху стола...За да е удоволствието по-пълно...
Последно промяна от prijatel62 на Окт 22, '18, 15:20, променено общо 1 път.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

:D А, то и фейса гръмнал от снимки на парченца ябълка, поръсени с канела, като закуска за отслабващите.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

apis, значи поничките не са такива, каквито ги описват......то аз съм си ретроградна и трудно се връзвам на хвалбите за новите сортове, затова чак сега се навих да я търся. И аз като Skio сложих костилки от местна праскова, сравнително едра, с бяло месо. Правих компоти от нея - ами много по-хубави са от тези с пазарските праскови.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Поничките са много вкусни, но от 6 големи дървета само от едно съм опитвал едвам. Цъфтят а няма завръз - мръзнат, а аз съм на юг. Догодина им давам последен шанс и петте ще ги клъцна. Пробвал съм и тези по пазарите - моите са по вкусни!
И все пак ако решиш да пробваш, това което успява да завърже някой плод при мен е PLATIFUN COV.
Парагвайки.........Парагвай е 2000 км по близо до Екватора. Трябва да се сеят костилки и да се създаде местен сорт. Ще се включите ли в научно изследователската работа? Аз ще ям вие ще сеете. После ще го патентоваме - плоска прасковка "хобибг"! :dovolen:

Добро утро с едно китайско Лате!
Изображение
May the Force be with You!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

peterstamov, :D Бадеми съм насяла така, цяла редица. Казвам на околните "Ако нещо умра, да знаете, че това тука са бадеми".... :D . Т.е., и името на сорта съм подсигурила, само да стане.
А прасковите, заради самоопрашването си запазват сорта, така, че е уместно да се слагат семеначета.
"Бъдещето не е това, което беше"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”