Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Понеже си промени мнението докато писах, ще ти отговоря допълнително.
До към 2000 година имаше посадъчен материал в разсадника от Бленхаймска ренета, Момина чешка, БЗКалвил, Макинтош, Канадкса ренета, Циганка, Шекерка...
Да, преди около три години купих о някакъв клон на овощаркия в Кюстендил няколко такива сорта на подложка Киселица. Мисля че това ти отговаря за къде е насочено това производство!
Сега, в полето на 500 метра от мен има овощна градина на ИАСАС - всичко, което се е внасяло като сорт овощни, първо се е посаждало в такива градини, наблюдавано е и тогава е размножавано и разпространявано.
Така е било до '80те. Поправиме ако греша. Сега как е?
Българското овощарство не почва от 2002, с програмите Фамат и какви бяха там..
Прочети първите страници на Помология 1958 година. Ако ги нямаш кажи да ти ги пратя. Тогава ще разбереш, че овощарството не започва от 2002 година, а от тогава започват проблемите на хората които са се сблъскавали в края на 19 век!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Създаването на овощна градина от сортовете, които си изброил струва много, нали.....Поне 10 години тези дървета трябва да се наблюдават, ........Още, това трябва да стане в поне 3 екологични пункта........ Държавата не плаща нищо от това, дава само заплати - няма за нищо повече.....А хората, които знаеха маточните дървета се пенсионираха, нови няма. Опитните станции са на самоиздръжка....Затова, каквото пише по рекламите в сайтовете - това е......Да ти пробутат 1000 фиданки Фуджи за плевенско, пък след 10 години я-камилата, я- камиларя. Аз на преценки и препоръки на търговци не вярвам, затова съм в този форум - вярвам на любителите! Само ми кажи Пинк лейди много ли превъзхожда Флорина, ако и двете ябълки са откъснати от твоята градина.... Според мен няма смисъл да се плаща тая добавена стойност......
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Промених мнението си, защото не исках да бъда рязка
Нямам тази помология. Ако ти се занимава - добре.
Да, да, през 80-те години е било.
На подложка киселица, ама след 50-60 години пак ще си приказваме за плода от тия дървета, живот и здраве ;) . Ти какво имаш на вегетативна - доволен ли си? Ако поддържаш с хербициди няма ли да заминат дръвчетата бързо, бързо.......На бедни почви вегетативната подложка не дава това качество на плода.
"Бъдещето не е това, което беше"
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

gora написа: Ное 1, '18, 17:19 Създаването на овощна градина от сортовете, които си изброил струва много, нали..... .
Ако си я правим аз и ти струва много. Ако я прави овощарски институт им струва 0 лева. Всичкия посадъчен материал е от тях
Още, това трябва да стане в поне 3 екологични пункта
Кюстендил, Пловдив, Севлиево ;) Има ли желание може да стане.
А хората, които знаеха маточните дървета се пенсионираха, нови няма.
Знам, точно така е! Аз за какво се ядосвам. макар да има нови, но тях изобщо не ги интерисува, а по-старите повече ги интерисува частния им разсадник в някое селце.
Опитните станции са на самоиздръжка.
Ако се очаква да повярвам, че се издържат от сортове като Ямборка, Шекерка, Ангелица и други подобни ще се размея. Не е ли по-добре да се издържат с нови, големи и привлекателни сортове?
Само ми кажи Пинк лейди много ли превъзхожда Флорина, ако и двете ябълки са откъснати от твоята градина.
Ако кажем че Флорината е с оценка на вкуса 4.5 Пинк лейди е с над 5.5. Флорината превъзхожда като растеж на дървото, редовно плододаване, устойчивост на болести, по-голяма арела на разпространение. Не съм сигурен че Пинк лейди би развила достатъчно добри вкусови качества в Северна България и надморска височина над 600 метра.
Нямам тази помология.
Потърси си я! В Olx.bg излиза или в някой антикварен електронен магазин. Като те гледам се интерисуваш от сортове и ще разбереш много неща за тях от тази книга. Има вариант да ти я пратя и като снимков материал.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Статистика: лийдито
снимките поред са от 09, 15, 31 Октомври
Изображение
Изображение
Изображение

Обрах крушите. Лейдито ще подържа да видя какво ще стане с вкуса и зреенето!
May the Force be with You!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Изображение

Изображение -не знам кой е сорта, но е много вкусна, вижте прозрачното месо, типично е.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Местен сорт ли е червенката или...?
Cox"s Orange Pippin при мене расте добре, но наблюдавам алтернативност при плододаването. Наско, какви дъщерни на нея сортове внесе, дават ли плод вече?
Харесвам Флорината заради вкуса, устойчивостта и на болести и редовно плододаване. Имате ли наблюдения относно устойчивост на болести и редовно или не плододаване при по-новите сортове:
-Sekai Ichi - rating:
-Pink Lady® - rating: 4.47
-Honeycrisp - rating: 4.58
-Jazz™ - rating: 4.41
-Gala - rating: 4.04
-McIntosh - rating: 4.56
и някои други...

Red Delicious, Golden Delicious, Fuji, Granny Smith ги изключих - познавам ги, не са съвсем по моя вкус. ;)
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Sekai Ichi - Имам няколко клона присадени от нея и следващия сезон трябва да плододава. До сега струпясване и брашнеста мана по тях не съм видял, но за три години в градината ми не е имало голямо нашествие на болести.

Pink Lady - при мен прекара две години, на втората едно клонче брашнеста мана.

Honeycrisp - Ако има струпясване или мана по някое дърво, то задължително е по нея ;)
Cox"s Orange Pippin при мене расте добре, но наблюдавам алтернативност при плододаването.
Кога е береш? Как е на вкус?
Иначе аз имам Крисмъс пипин, Тъндеманс Лайт Орандж, Кидс Орандж ред. Последната мисля че не отговаря, но засметка на това е много вкусна ябълка. Докато Тъндеманс Лайт Орандж за мен е най-вкусната ябълка която съм опитвал, но нещо не плододава добре при мен, не знам от мястото ли е , от калпавите резитби ли е , нямам представа. Крисмъс пипин дребна красива ябълка, много вкусна, но нищо особено.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

tanasaki написа: Ное 6, '18, 18:34 Sekai Ichi - ...До сега струпясване и брашнеста мана по тях не съм видял, но за три години в градината ми не е имало голямо нашествие на болести.
Това ме радва, ако си сигурен за сорта, напролет ще те потърся.
tanasaki написа: Ное 6, '18, 18:34Pink Lady -... при мен прекара две години, на втората едно клонче брашнеста мана.
Едно клонче не е проблем, това без пръскане за брашнеста мана ли се получи?
tanasaki написа: Ное 6, '18, 18:34Honeycrisp - Ако има струпясване или мана по някое дърво, то задължително е по нея ;)
Искаше ми се да не е така, но болестите и неприятелите и те оценяват вкусното, като нас.
tanasaki написа: Ное 6, '18, 18:34
Cox"s Orange Pippin при мене расте добре, но наблюдавам алтернативност при плододаването.
Кога е береш? Как е на вкус?
Вчера я обрах, видях, че почна да пада. Чувствителна е на болести и въшките много харесват листата и. На вкус е много харесвана, сладка, с лека киселина, с кремаво и ароматно месо, но трябва задължително да лагерува.
tanasaki написа: Ное 6, '18, 18:34...Докато Тъндеманс Лайт Орандж за мен е най-вкусната ябълка която съм опитвал, но нещо не плододава добре при мен, не знам от мястото ли е , от калпавите резитби ли е , нямам представа.
Какво пишат за нейното плододаване?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 414
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

Комуникирам с един поляк за следните ябълки / подложка:
Wiltons Star® (Red Jonaprince SELECT) / M9
Szampion Reno 2® / M9
Muna / M9
Empire / M9


Но ще трябва още уточняване, по отношение логистика и качество.
По отношение качество предлага 4 степени: Extra 7+, 5+, 3+ and 0-2 (разклонения).
По отношение на възръстта съм се спрял на 1-годишни и 7-месечни, като по-малко обемни и по-евтини, които вероятно влизат в графата 0-2 разклонения.
Цената е от 1,5 до 4 EURO в зависимост от качеството.
Питал съм за минимално количество, но не ми е отговорил.
Искам да му кажа някакво конкретно количество, затова пускам тук питане, ако има желаещи за тези сортове, за да окрупним поръчката.
Иначе може и да не се осъществи.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”