Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

То че закъснях много, закъснях, ама по- рано нямаше как и ударих на камък в търсенето на ябълки.Никъде няма останали от сортовете Златна пармена, Канадска ренета и Тракийска късна.
Някой виждал ли е някъде наличност от тях, аз прозвънях де що разсадници със сайтове открих, ама.. няма???
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

И по-рано да беше тръгнала да тъсиш на дали щеше да намериш. Вече не се правят. Най-сигурния начин с присаждане. Мога да дам калеми от първия и третия сорт. Кабадската ренета не съм сигурен че ми отговаря.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

В Севлиево имаха Канадска ренета, но вече наистина е късно. Варианта на tanasaki с калемите остава само.....
Преди години взех едни фиданки от Троян за мои роднини в Добрич, сега те съответно пращат круши от тези дръвчета..Крушата е Попска, но е станала страхотна там-много, много едра, и с топящо се месо....не съм опитвала такива.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Попска круша, но на дюля по ми харесва. Става доста едър плода и в него има нещо от аромата на дюлята.
Бившият ми съсед по лозе имаше старо дърво(но нормално плододаващо) от Канадска ренета. Не съм ходил там повече от 10 години и не зная как е. :snif:
В съседство в двора на двореца Евсиноград преди време имаше стари дървета от стар и неизвестен за мене сорт круши, засадени пред спалната сграда. Зеленикави, малко безформени, но много едри - с големина на хандбална топка.
И какво стана с тези дървета? Един леко мургав български политик от близкото минало се събужда една сутрин, поглежда към дърветата през прозореца и нарежда на служителите:
-Я ги изрежете тези дървета, че ми пречат на изгледа към морето!
И...това беше. Тях вече ги няма...
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

tanasaki написа: Ное 23, '18, 18:34 Кога окапват черешите? Имало ли е големи застудявания по време на цъфтежа и след него? Къде се намира дървото? В село, във вилна зона, на полето? В края на цъфтежа цветовете покафеняват ли? На какво разтояние има други череши, може и диви и остарели черешови дървета? Отговори на тези въпроси за да ти се даде качествен отговор, защото мен много ме съмнява да е от опрашването.
Танасаки, ще ми се да имах отговор на въпросите ти, но аз не съм постоянно на това място и нямам мои, собствени впечатления. Черешата е на село, наоколо не е останало нито едно черешово дърво, на около километър от нас има полезащитни пояси и там има диви череши.Според майка ми в края на цъфтежа цветовете покафеняват, но.... доколко това е така не знам.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

tanasaki написа: Ное 28, '18, 12:31 И по-рано да беше тръгнала да тъсиш на дали щеше да намериш. Вече не се правят. Най-сигурния начин с присаждане. Мога да дам калеми от първия и третия сорт. Кабадската ренета не съм сигурен че ми отговаря.
Златна пармена и Канадска ренета открих с помощта на Apis. Огромно благодаря за което :tzeluvka:
Танасаки, ще се възползвам от предложението за калеми от Тракийска късна напролет. Много ти благодаря.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

venetka70 написа: Ное 29, '18, 19:11 [
Танасаки, ще се възползвам от предложението за калеми от Тракийска късна напролет.
Подсети ме още февруари, защото ще е изкоренявам да мога да ти запаза няколко клончета
venetka70 написа: Ное 29, '18, 19:07 Танасаки, ще ми се да имах отговор на въпросите ти, но аз не съм постоянно на това място и нямам мои, собствени впечатления. Черешата е на село, наоколо не е останало нито едно черешово дърво, на около километър от нас има полезащитни пояси и там има диви череши.Според майка ми в края на цъфтежа цветовете покафеняват, но.... доколко това е така не знам.
Някой път като отидеш, разгледай се специално и ще видиш че ще намериш череши по-близо от колкото си си мислила. Но за мен проблема ви е в Ранното кафяво гниене, поне според това което описваш. Заради това нямате плодове или са малко. Ако не се приборите с него и десет череши да имате все ще е тая.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Местни сортове ябълки от Източна България - долината на р. Камчия:
1) Зимна зелена
2) Камчийска синапка
3) И един по-нов, за сравнение...японският Муцу ;)
Изображение
Сега да видим ориентировъчно и теглото им. Избрах средноголеми типични за сорта плодове. :stiskam:
1) Зимна зелена - 157г.
2) Камчийска синапка - 134г.
3) Муцу - 260г.
Изображение
Изображение
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

tanasaki написа: Ное 30, '18, 18:46
venetka70 написа: Ное 29, '18, 19:11 [
Танасаки, ще се възползвам от предложението за калеми от Тракийска късна напролет.
Подсети ме още февруари, защото ще е изкоренявам да мога да ти запаза няколко клончета
venetka70 написа: Ное 29, '18, 19:07 Танасаки, ще ми се да имах отговор на въпросите ти, но аз не съм постоянно на това място и нямам мои, собствени впечатления. Черешата е на село, наоколо не е останало нито едно черешово дърво, на около километър от нас има полезащитни пояси и там има диви череши.Според майка ми в края на цъфтежа цветовете покафеняват, но.... доколко това е така не знам.
Някой път като отидеш, разгледай се специално и ще видиш че ще намериш череши по-близо от колкото си си мислила. Но за мен проблема ви е в Ранното кафяво гниене, поне според това което описваш. Заради това нямате плодове или са малко. Ако не се приборите с него и десет череши да имате все ще е тая.
Благодаря Tanasaki.
Отивам да чета за това ранно кафяво гниене и с какво трябва да третираме, за да го избегнем.
Непременно ще те подсетя за калеми февруари. Зарибих се яко с тези плодни дървета и ми се ще сама да се науча да присаждам, ама като за първи път Apis ще помага, а и ще помоля двата съседски разсадника / които се отзове / да ми направят показно на присаждане, че с четене нещо не знам до къде ще го докарам. Сега се сетих, че като деца в родното ни село бащата на учителката ни по биология ни учеше да присаждаме.... върху мушкато. Помня, че имах резултат и корена мушкато цъфтеше от едната страна в розово, от другата в червено. Извинете за спама...
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”